Српски Интернет парламент Форуми Српски Интернет парламент

FAQ/УпутствоFAQ/Упутство   ТражиТражи   Листа члановаЛиста чланова   Корисничке групеКорисничке групе   Региструј сеРегиструј се 
 Профил Профил    Провери приватне порукеПровери приватне поруке   ПриступиПриступи 

Поштовани посетиоци, да бисте остављали поруке на нашем форуму, претходно се морате регистровати. Хвала!

Microsoft и General Motors :))

Напиши нову тему   Одговори на поруку    Српски Интернет парламент Форуми -> Форум часописа Коментар
Погледај предходну тему :: Погледај следећу тему  
Аутор Порука
VoiD
Посланик

Придружио: 30 Дец 2002
Поруке: 4795

ПорукаПослао: Пон Мар 14, 2005 12:33 pm    Наслов: Microsoft и General Motors :)) Одговорити са цитатом

Na nedavnom sajmu racunara (COMDEX) Bil Gejts je uporedio racunarsku i auto industriju i izjavio : "Da je GM drzao korak sa razvojem tehnologije kao sto je racunarska industrija to radila, sada bismo vozili automobile po ceni od 25$,koji bi za galon goriva prelazili 1000 milja."

Kao odgovor na Bilove komentare, General Motors izdao je izjavu za stampu koja glasi:

Da je GM razvijao tehnologiju kao Microsoft, svi bismo vozili kola sa sledecim karakterisitkama:
1. Bez apsolutno ikakvog razloga, auto bi se slupao dva puta dnevno.
2. Svaki put kada se ofarbaju linije na putu, morali bismo da kupimo novi auto.
3. Povremeno bi vas auto jednostavno crkao na autoputu, bez ikakvog razloga. Morali
biste da stanete sa strane, zatvorite sve prozore, ugasite auto, izadjete iz njega,
ponovo udjete, upalite auto i ponovo otvorite sve prozore pre nego sto biste mogli da nastavite dalje. Iz nekog razloga, ovo biste prihvatali kao normalno.
4. Povremeno, izvodjenje nekog manevra kao sto je skretanje ulevo, prouzrokovalo bi da vam se auto ugasi i odbije da se ponovo upali, u kom slucaju biste morali da ponovo instalirate motor.
5. Mekintos bi naprvio auto koji se napaja solarnom energijom, koji je pouzdan, pet
puta brzi i dvostruko jednostavniji za voziti - ali bi mogao da se vozi na samo 5 posto puteva.
6. Lampice upozorenja za ulje, temperaturu vode, i alternator bi sve bile zamenjene jednim svetlom upozorenja na kojem bi pisalo "This Car Has Performed An Illegall Operation."
7. Sistem za izbacivanje vazdusnih jastuka bi pitao "Are you sure?" pre izbacivanja.
8. Povremeno, bez ikakvog razloga, vas auto bi se sam zakljucao i odbio da vas pusti da udjete sve dok istovremeno ne pritisnete bravu, krenete kljuc i uhvatite se za radio antenu.
9. Svaki put kada se pojavi novi auto, kupci bi morali da ponovo uce da voze, jer nijedna od kontrola ne bi radila na isti nacin kao na starim automobilima.
10. Morali biste da pritisnete dugme "Start" da biste ugasili motor.
Назад на врх
Погледај профил корисника Пошаљи приватну поруку Пошаљи Е-маил Посети сајт аутора
Cara
Ветеран

Придружио: 19 Окт 2004
Поруке: 2585
Локација: RS

ПорукаПослао: Пон Мар 14, 2005 12:57 pm    Наслов: Re: Microsoft и General Motors :)) Одговорити са цитатом

VoiD ::
Na nedavnom sajmu racunara (COMDEX)...

Mислим да је то било прије минимум 5-6 година, јер толико има како сам ја то прочитао.
Назад на врх
Погледај профил корисника Пошаљи приватну поруку
VoiD
Посланик

ПорукаПослао: Пон Мар 14, 2005 1:00 pm    Наслов: Одговорити са цитатом

Врло могуће, текст сам добио малопре од колеге са посла.
Назад на врх
Погледај профил корисника Пошаљи приватну поруку Пошаљи Е-маил Посети сајт аутора
Skomi
Гост

ПорукаПослао: Пон Мар 14, 2005 1:52 pm    Наслов: Одговорити са цитатом

И ја сам ово читао пре пар година, али је добро подсетити се... Супер су форе, нарочито 5, 7 и 10 Laughing
Назад на врх
VoiD
Посланик

ПорукаПослао: Пон Мар 14, 2005 2:11 pm    Наслов: Одговорити са цитатом

3,6 и 8 су такође одличне!
Назад на врх
Vladan
Гост

ПорукаПослао: Пон Мар 14, 2005 11:55 pm    Наслов: Одговорити са цитатом

Ма седмица закон!
Назад на врх
Cara
Ветеран

ПорукаПослао: Уто Мар 15, 2005 1:34 am    Наслов: Одговорити са цитатом

Колико год смијешно изгледало ипак мислим да је Гејтс био у праву.

Софтвер је нешто најкомпикованије што је икада људска рука правила. Најсложенији софтверски системи имају по 100 милиона линија кода, сложеност је највећег реда.
На примјер, авион Џамбо Џет је почео да лети крајем 60тих, данас практично се није ништа значајније одмакло у тој области(која је моного сложенија од ауто индустрије). Један Џамбо Џет се састоји од 5 милиона дијелова, од чега су половина завртњи, шарафи(како ко зове). Оперативни ситем ранга Windowsa се састоји између 15 и 30 милиона линија кода.
Опет, доста грешака и несавршености Windowsa су последица менаџерске логике. Ако направе добар софтвер неће моћи продавати нове верзије.

Иначе то је контрадикција капиталистичког друштва, да производња сама буде сама себи сврха. Можда је то знак зрелости и пропадања?
Назад на врх
Kshatriya
Посланик

Придружио: 31 Дец 2002
Поруке: 2686
Локација: Beograd

ПорукаПослао: Чет Мар 17, 2005 7:27 am    Наслов: Одговорити са цитатом

Цитат:
Иначе то је контрадикција капиталистичког друштва, да производња сама буде сама себи сврха. Можда је то знак зрелости и пропадања?

С обзиром да не поклањају произведено, није сврха производња већ само и једино профит.
Назад на врх
Погледај профил корисника Пошаљи приватну поруку Посети сајт аутора
Cara
Ветеран

ПорукаПослао: Чет Мар 17, 2005 12:45 pm    Наслов: Одговорити са цитатом

Kshatriya ::
Цитат:

С обзиром да не поклањају произведено, није сврха производња већ само и једино профит.

Па шта је профит?

Сврха производње је задовољавање људских потреба, кључна функција опстанка. Данас се дешава да се стварају људима потребе зарад производње, што је контрадикција.
Назад на врх
Vid
Посланик

Придружио: 31 Дец 2002
Поруке: 5514
Локација: Београд

ПорукаПослао: Чет Мар 17, 2005 1:58 pm    Наслов: Одговорити са цитатом

Ајде дај нам пример неке компаније која производи само да би произвела а не да би стекла профит. Основа капитализма је профит. Да их производња сама по себи не интересује најбоље показује наш пример где иста драстично опада али док год лакоостваривог профита има на тзв. пружању услуга (маркетинг, адвертајзинг, консалтинг и сл.) и пре свега на лихварењу (камате су нам три пута веће него на западу) и могућности препродаје предузећа у друштвеном власништву (оно што ће се десити са Књазом), дотле ником нормалном неће пасти на памет да улаже велике паре у производњу.
Назад на врх
Погледај профил корисника Пошаљи приватну поруку Посети сајт аутора
Cara
Ветеран

ПорукаПослао: Пет Мар 18, 2005 2:23 am    Наслов: Одговорити са цитатом

Као прво ја сам рекао да је то у капитализму (што је само један од безброј могућих уређења друштва), контрадикција.

Производњу чини и маркетинг/адвертајзинг, истраживање и развој, трговина(продаја), сервисирање... и сваки има своју улогу у повећавању квалитета задовољавања људских потреба... тако су бар мене учили.

"Основа капитализма је профит."

Не бих се усуђивао да дефинишем, али ја бих прије назвао покретачком снагом капиталистичког друштва.

Шта је контрадикције овде? Производња (у било ком друштвеном уређењу) треба да задовољава људске потребе, а ми сада имамо ситуацију да се стварају људске потребе зарад производње. Јер су производне снаге надмашиле људске потребе. Криза и контрадикција овог друштва је, по мени, што се тај вишак снага не може усмјерити у прогрес. Нисам ја једини који је ово примјетио, често сада користе израз "потрошачко друштво".

Не могу да пишем више, широка је тема. Што рече чувени Ферма "имам један лијеп доказ за ово, али не би стао на странице ове књиге" (и настаде загонетка звана "Фермаова Теорема" коју су ријешавали 300 година најбољи математичари).

"...и пре свега на лихварењу (камате су нам три пута веће него на западу)..."

Једна од ствари која је мене одушевила у Љотићевој "Драми Савременог Човјечанства", је његово објашњење функције новца и како се она изопачила. Само што он ту окривљује Јевреје, можда они јесу измислили те манипулације са новцем али су имали и добре ученике.
Назад на врх
Skomi
Гост

ПорукаПослао: Сре Мар 23, 2005 8:18 am    Наслов: Одговорити са цитатом

Овде се меша неколико нивоа дискусије. Са становишта власника капитала, мотив јесте максимизација профита. Са становишта потрошача, мотив је максимизација користи (задовољства). Једини сукоб који овако ''зараћене'' стране могу да изазову у овом обесмишњеном друштву јесте обустава производње неког артикла (масама то смета, а продавци знају да ће новац надокнадити продајом неког супститута, итд)...

Ма, ужас!
Назад на врх
Cara
Ветеран

ПорукаПослао: Сре Мар 23, 2005 12:51 pm    Наслов: Одговорити са цитатом

Ја сам само гледао са тачке производње, јер је то довољно да се прикаже нефункционалност овог данашњег друштва.

Јапанци су као кључ успјеха свог друштва навели што су задржали добре особине (традиција) старог друштва и у комбиновали са капиталистичким. Јапанско уређење друштва би било тешко упоредити са западним капитализмом. Да им је био постављен тај прости мотивациони фактор у друштву оно никад не би могло да функционише како функционише.

Свима је познат брзи и тачни Јапански транспорт(између осталог Јапански возови). Код нас већина коментарише као, фанатични Јапанци и њихови возови. Јесу они фанатични у томе, али са дебелим разлогом. Они су израчунали да ако касне возови, касни цијело друштво, један минут кашњења воза се преноси на милионе минута друштвеног времена. Познати су случајеви самоубиства машиновођа који су каснили, јер су осјећали срамоту што су ослабили друштво.
Други примјер, њихово JIT (Just In Time) пословање, што значи без залиха. Производња тече без складишта, кооперанти су довољно савјесни да на вријеме и по потреби испоруче потребан материјал или полупрозводе, што повећава ефикасност друштва до невјероватних размјера. Све ово није могуће са простом сликом капитализма "власник капитала - потрошач", и не да није могуће него и нема везе са њиховим друштвом.

Друштво им све више добија западњачки карактер(индивидуалистички, себичан) и ту се већ јављају проблеми.

Они су сву производњу гледали као друштвено - корисну, са неком друштвеном сврхом а не сукоб "власник капитала - потрошач". 80тих година опасно су угрозили Америчку економију, гдје се показало колико Американци воде политику "слободног тржишта". Да будем прецизан, показали су шта значи имати контролу над природним ресурсима.
Назад на врх
Прикажи поруке из последњих:   
Напиши нову тему   Одговори на поруку    Српски Интернет парламент Форуми -> Форум часописа Коментар Сва времена су GMT + 1 сат
Страна 1 од 1

Скочи на:  
Не можете писати нове теме у овом форуму
Не можете одговорити на теме у овом форуму
Не можете мењати ваше поруке у овом форуму
Не можете брисати ваше поруке у овом форуму
Не можете гласати у овом форуму