Српски Интернет парламент Форуми Српски Интернет парламент

FAQ/УпутствоFAQ/Упутство   ТражиТражи   Листа члановаЛиста чланова   Корисничке групеКорисничке групе   Региструј сеРегиструј се 
 Профил Профил    Провери приватне порукеПровери приватне поруке   ПриступиПриступи 

Поштовани посетиоци, да бисте остављали поруке на нашем форуму, претходно се морате регистровати. Хвала!

Контрола интернета
Иди на страну 1, 2  Следећи

Напиши нову тему   Одговори на поруку    Српски Интернет парламент Форуми -> Форум часописа Коментар
Погледај предходну тему :: Погледај следећу тему  
Аутор Порука
njemen
Посланик

Придружио: 05 Јан 2003
Поруке: 4271
Локација: Београд

ПорукаПослао: Пет Мај 27, 2011 6:55 pm    Наслов: Контрола интернета Одговорити са цитатом

Челни људи Гугла, Фејсбука и Мајкрософта састаће се у Паризу са француским председником Николом Саркозијем како би „размотрили будућност Интернета“, преноси Би-би-си. На састанку ће се, између осталог, разговарати о томе да ли је и у којој мери потребно успоставити контролу над овим медијем.

Закључци са овог сусрета биће потом презентовани на састанку Г8, који се такође одржава у Француској. Биће то први пут да лидери осам „најмоћнијих“ земаља на свету јавно дискутују о будућности Интернета.

Подсећања ради, глобалисти су у више наврата најављивали да намеравају да Интернет ставе под контролу. Колико им овај медиј смета најбоље је доказао сам Никола Саркози, који је недавно нагласио да „Интернет не може да буде Дивљи запад и место у коме царује безакоње“.

Сличног мишљења су и у америчкој администрацији. О каквом је лицемерју реч најбоље показују чињенице да амерички председник Барак Обама и државна секретарка Хилари Клинтон са једне стране говоре како се залажу за „слободу Интернета“, док са друге стране припремају план како да преузму или потпуно угасе овај медиј.

Да таква опција није искључена потврдио је и амерички сенатор Џеј Рокфелер, који је изјавио да би било боље да Интернет никада није ни измишљен.

Скочи на Youtube Download VideophpBB Plugin

Извор: Алтернативне вести
slovenac
Ветеран

Придружио: 31 Авг 2006
Поруке: 874

ПорукаПослао: Пет Мај 27, 2011 7:40 pm    Наслов: Одговорити са цитатом

забраниће они и то...упишеш у гоогле:тадић педер...звони ти на врата хрватски рамбо са дедња
Теодул
Почетник

Придружио: 21 Дец 2005
Поруке: 18

ПорукаПослао: Суб Мај 28, 2011 12:04 am    Наслов: Одговорити са цитатом

Наша држава је донела закон по коме су сви интернет провајдери дужни да омогуће приступ свим логовима (http, access, FTP...) државним органима (БИА, полиција...). До сада је то функционисало тако што би се тражили потребни подаци од ISP-a са судским налогом (мада су давани и на полицијски захтев без судског налога), а сада ће они моћи тим подацима да приступе без интервенције и знања систем администратора тог провајдера. По слову закона, систем би требало да буде тако пројектован да сваки приступ овим подацима буде такође логован, да буде забележено ко је приступио тим подацима и да буде забележен судски налог на основу кога је то урађено, али од тога у пракси нема ништа. Ко би их уосталом контролисао чак и када би то постојало...

Савет свима који цене своју приватност и желе да их систем што теже прати: научите да користите Tor.
https://www.torproject.org/index.html.en
Теодул
Почетник

ПорукаПослао: Суб Авг 27, 2011 9:50 pm    Наслов: Одговорити са цитатом

Нема везе са интернетом, али има са информационим конц логором у који нас полако гурају.

busplus.rs

Разумем зашто је потребно да се користе безконтактне картице код неперсонализованих картица (да би се скинуо одговарајући износ код сваке вожње), али зашто је то потребно код персонализованих? Оне важе цео месец, а контролор је тај који проверава да ли путник има карту. Овако ће имати информације где се крећемо, ако користимо јавни превоз. Невероватно је да нико не прича о том проблему.
dijasporac
Ветеран

Придружио: 09 Апр 2003
Поруке: 2408

ПорукаПослао: Нед Авг 28, 2011 7:58 am    Наслов: Одговорити са цитатом

Мислим да проблем увида у кретање људи постоји, али је миноран у поређењу са практичношћу овакве врсте система. Нпр, размишљам шта ће се десити у шпицу када људу иду на посао, и у аутобус не може ни игла да се баци на под. На свакој станици 50 људи треба да се упакује и испакује из аутобуса у року од минут. На посао и са посла ће се путовати барем пола сата дуже. А да не причамо о пензосима који углавном живе у аутобусима. Кад они почну да валидираааајууу: "сиине ел прошло ово?? Зашто бипће, шта то значи?? Јоој, испаде ми картица на под!" Биће весело.
Rabotnik
Члан

Придружио: 06 Сеп 2006
Поруке: 358
Локација: Beograd

ПорукаПослао: Нед Авг 28, 2011 8:21 pm    Наслов: Одговорити са цитатом

Ја сам се надао да ће увести неки нови систем који би увео дневне, тродневне или недељне карте а да ће маркице остати као део система наплате.
Ово је тотална катастрофа, Дијаспорац је лепо описао како ће то изгледати а Теодул је обратио пажњу и на друге аспекте увођења система.
Назад на врх
Погледај профил корисника Пошаљи приватну поруку Yahoo Messenger MSN Messenger
Cara
Ветеран

Придружио: 19 Окт 2004
Поруке: 2585
Локација: RS

ПорукаПослао: Нед Авг 28, 2011 10:06 pm    Наслов: Одговорити са цитатом

Овај систем ми дјелује превише компликован да би био пратичан, чак и за те контроле људи. Неко хоће да се ували у продају и наплаћивање карата, што је златна жица, и онда покушавају да продају баби муда, накаче гомиле услуга и сервиса коме ником живом не требају бар не на овако великом систему. Све то о чему причате, везано за праћење, може да се уради, и ради се увелико, уз помоћ обичног мобилног телефона, и то много ефикасније.

Много бољи и (технолошки) ефикаснији систем има већ једно јавно предузће а то су Сијалишта Србије. Кад купите ски пас, кажете име, али није неопходно да покажете неки документ, значи ваша воља је да ли хоћете да кажете право име, добијете парче папира које представља вашу карту и који на себи има ознаку коју могу сензори на рампама ски лифтова да прочитају и да вам отворе вратанца да прођете уколико је карта валидна. Поред тога, сваки пут кад прођете карта се биљежи и могу да се прате статистике а и да се види ко је гдје пролазио и на којим је ски лифтовима у датом моменту био. Овакав систем је добар, у оној мјери у којој ви можете да одаберете да вам се име прати или не, док вас не условљавају да вас легитимишу кад купујете ски пас. С друге стране, ако немате разлог да кријете податке куда се крећете по скијалишту, ако се изгубите (што није риједак случај на скијалиштима), спасиоци знају на ком сте ски лифту задњи пут били.

И ја мислим да би било најједноставније да само уведу периодичне карте, типа недељна карта и сл.
Neba
Посланик

Придружио: 08 Феб 2005
Поруке: 2657
Локација: Србија

ПорукаПослао: Нед Авг 28, 2011 11:30 pm    Наслов: Одговорити са цитатом

Јебем ти живот... Ово што Чара пише ми звучи као СФ. Погледао сам (солидан) филм "Прислушкивање" (мислим да с тако зове) са Џином Хекманом, снимљен пре скоро 40 година и помислих: "Јбт, свашта се лако може сазнати, ал' сам ја глуп, ништа не знам". А филм снимљен негде почетком 70-их. Ко зна колико је техника од онда напредовала. Сећам се да ми је средином 90-их један другар, који се разуме у технику (тада средњошколац) причао да полиција може да присклукшује сваки фиксни телефон, чак и кад је спуштена слушалица. Помислих: ал лупа пијана будала. Нисам ја за двадесет први век... застарео модел...
Cara
Ветеран

ПорукаПослао: Пон Авг 29, 2011 12:24 am    Наслов: Одговорити са цитатом

Нисам ни ја, али то је свијет у ком живимо.

У већини земаља је забрањено направити, а још мање дистрибуирати или продавати било какав комуникациони уређај или сервис који не може да се прати и прислушкује. Неки професор са Стенфорда је 90их година направио емаил клијент који је има скоро савршено криптовање и могао је да прави безбједну комуникацију, окачио га је био као бесплатан програм, и није се фино провео. Што се тиче фиксне телефоније, има гомиле начина за прислушкивање, рецимо преко прозорског стакла са велике удаљености може да се сними сваки разговор.

Међутим, све су то дјечије игре за мобилни телефон који је превазишао све, и то није никаква мудрост, опште познате ствари, само што их оператери не наглашавају у рекламама. Рецимо, ако је неко залудан од тих оператера (а не би ме чудило да неко и негдје јесте), има податке свуда куда се се кретао од оног момента кад си први пут купио телефон па до данас, не буквално у метар, али да знају хронолошки куда си се кретао по квартовима града, другим градовима, брдима и сл. гдје год има сигнал. Мобилни телефон се региструје на базне станице "мреже", то су оне антене које вире са зграда, које су распоређене широм земље, и покривају мање области, типа једна је на Тргу Николе Пашића а друга на Тргу Републике и тако редом, како се ти крећеш, мобилни телефон се пријављује и одјављује са једне на другу и тамо се региструје кад се пријавио и одјавио. Региструје се и СИМ картица и сам мобилни уређај, тако да ако пукушаваш неко "недјело" не покушавај да узмеш "анонимну" картицу и убациш у свој телефон, већ потруди се и да картица и да телефон буду анонимни, тј. да их не користиш ни за какаву комуникацију која тебе може идентификовати (да зовеш познанике или родбину са њих). Поред тих опште познатих ствари, сам уређај је такав, да може да се увијек активира као прислушни уређај и уређај за праћење, чак и кад је "искључен". Ако си швалерки некад слао масне смс поруке, а у неком моменту постанеш неки битан друштвени фактор, знај да ће то неко да ископа у једном моменту.

Ето то ти је модерна огрлица послушних грађана на коју смо скоро сви пристали добровољно, и још дебело плаћамо. Једино је срећа што није законска обавеза да се носи, а за све друго не морамо да се плашимо, већ је све ту.
Vid
Посланик

Придружио: 31 Дец 2002
Поруке: 5514

ПорукаПослао: Пон Авг 29, 2011 7:23 pm    Наслов: Одговорити са цитатом

У вези прислушкивања пореко мобилних телефона, имао сам прилику да слушам разговоре између осумњичених лица које је полиција снимала. Оно што је најупечатљивије у том смислу јесте да прислушкивано лице почиње да се снима од момента када му зазвони телефон (у варијантти када њега зову). Дакле, не од момента када се јави него и пре него што се веза успостави. Тако на пример често може да се чује музика у колима и певушење прислушкиваног лица и пре него што овај уопште и чује да му звони телефон.

Иначе, врло је тешко сачувати тајност броја картице и самог телефона уколико га носите са собом и уколико вам је кретање идентификовано. Пратиоци врло једноставно, као што је Чара већ објаснио, помоћу базних станица и листинга телефона који су са њима успоставили контакт успевају да открију те податке. Рецимо, када неко набави све ново и некоришћено, а креће се јавно, пратиоцу остаје само да бележи то кретање и исто упоређује са листинзима успостављених веза са базним станицама (свих оператера). Упоређивањем података врло брзо ће се открити дати подаци. Није уопште потребно да се успоставља веза.
Назад на врх
Погледај профил корисника Пошаљи приватну поруку Посети сајт аутора
Beli
Ветеран

Придружио: 23 Нов 2005
Поруке: 522

ПорукаПослао: Пон Авг 29, 2011 11:46 pm    Наслов: Одговорити са цитатом

Па шта ми нинџе сада да радимо? Mr. Green
Јбт које сам ја масне поруке слао, какав 29ти, не гине ми пакао... Shocked

Озбиљно, да би хардвер све то могао да ради, мора да има одговарајући софтвер на телефону, елиминиши софтвер и елиминисао си проблем.
Свака шпијунска технологија је батина са 2 краја, могу они нас ал можемо и ми њих, како беше оно - пише Хунд, ал пише и Миле...

Да додам, сад се сетих да Гугл и још неки сервиси (ВКонтакте) траже да им оставиш телефон да ти преко истог пошаљу лозинку ради "безбедности" (чије?), што је још један у низу безобразлука које та воЈајерско-лоповска компанија уваљује.
spartak
Ветеран

Придружио: 31 Дец 2003
Поруке: 2207

ПорукаПослао: Уто Авг 30, 2011 7:19 am    Наслов: Одговорити са цитатом

Јесте ли гледали "Бадер Мајнхоф комплекс"? Кад су још тамо пред 70' те Немци смишљали како да контролишу терористе, па им је пала на памет идеја контроле путем специјалне личне карте, која ће бити неопходна за све остало, од плаћања рачуна, банке, здравства и слично.

И онда онај матори са ТВ цвикерима каже: "Али на дуге стазе ни то нам неће решити проблем." И у праву је.
mpkByk
Ветеран

Придружио: 09 Мар 2005
Поруке: 1731
Локација: Србистан

ПорукаПослао: Уто Авг 30, 2011 9:54 pm    Наслов: Одговорити са цитатом

imash na netu u slobodnoj ponudi programe za prislushki vanje telefona, jedini mali problemchic je shto za starije modele morash da uzmesh telefon u ruke i ubacish program preko kompa, a ovi novi aparati ( smart, kakoli se vikaju ) mosh mu poslat prislushni program na daljinu, osim toga ne slushash samo razgovor, vec sve shto je u dometu mikrofona i kad je telefon iskljuchen.

motorola
http://www.ziddu.com/download/10559707/phone-spybondv.1.7.5motorola.rar.html

nokia
http://www.ziddu.com/download/10559733/phone-spybondv.1.7.5nokia.rar.html

soni erikson
http://www.ziddu.com/download/10559788/phone-spybondv.1.7.5sonyericsson.rar.html
Теодул
Почетник

ПорукаПослао: Пет Сеп 02, 2011 10:35 pm    Наслов: Одговорити са цитатом

Oснивач Покрета за слободни софтвер и велики борац за право на приватност, Ричард Столман не поседује телефон и то саветује и другима. Ја не бих ишао тако далеко, али да, проблем постоји. Ипак, уз одређене мере, човек може бити сигуран, колико је то могуће. Уколико неко зна ваш број телефона или жели да га сазна на начин на који је описао Вид, увек ће моћи да вас прати, иако не претерано прецизно.

Као што је Бели приметио, фора је у софтверу. Добра вест је пробој мобилних телефона са слободним оперативним системима као што су Андроид и MeeGo. Наравно, сам Андроид долази са гомилом власничког софтвера од којег неки врло лако може да буде back door, помоћу кога ће да вас прислушкују чак и када не телефонирате, али увек можете да изаберете да инсталирате очишћену верзију, само са слободним софтвером, који је детаљно прегледан. Немате појма колико има залудних и параноичних људи, који по цео дан прегледају код таквих програма, што је за нас добра вест.

Чара, вероватно мислиш на Цимермана, који је написао програм за дата енкрипцију, ПГП (Pretty Good Privacy), 1991-e, који може да се користи у готово свакој врсти комуникације, не само e-mail комуникацији. Израстао је у стандард, па је и данас слободно доступан. Имао је проблема због америчког закона, али се извукао.

http://en.wikipedia.org/wiki/Pretty_Good_Privacy#Criminal_investigation

Поента је, сваки систем може да се прејебе, само треба знати како.

Уз BusPlus ће бити путника, који путују на 10 места у исто време. Very Happy
Cara
Ветеран

ПорукаПослао: Суб Сеп 03, 2011 1:01 am    Наслов: Одговорити са цитатом

Теодул ::

Чара, вероватно мислиш на Цимермана, који је написао програм за дата енкрипцију, ПГП (Pretty Good Privacy), 1991-e, који може да се користи у готово свакој врсти комуникације, не само e-mail комуникацији. Израстао је у стандард, па је и данас слободно доступан. Имао је проблема због америчког закона, али се извукао.

Знам шта је ПГП, нисам знао ко га је и кад направио. Мислим да није, не уклапа ми се у оно што се сјећам, та ми је информација ушла у уши прије неких 7,8 година на неком предавању, ако некад налетим негдје постоваћу је овде. Тада сигурно није стављена тачка на ту причу. Знам да је Нетскејп пет година после тога (1996) тражио дозволу за извоз њиховог 128-битног софтвера за енкрипцију који је долазио уз њихов браузер. Водиле се полемике око тога да ли да дозволе, после пар мјесеци су дозволили. Њихови савезни закони одобравају или забрањују извоз одређених технологија, нарочито су обазриви са програмима за енкрипцију. Тако да има тих случајева доста. Знајући Американце, не сумњам да су могли да развале за дјелић секунде чим су допустили да напусти земљу.
Највећи улагач у развој информатичких технологија у последњих 50, 60 година је ДоД, тј. њихово Министарство одбране. Комуникациона технологија која је свима доступна а 100% сигурна је нешто опасније од атомске бомбе за њих и то не може тек тако проћи неопажено (и некажњено). Већина технологије које ми користимо сада њихова војска користила бар деценију, двије прије нас обичних смртника.
Сјећам се кад је потписиван Дејтонски мировни споразум, у бази Рајт Петерсон, учесницима преговора који су вјећали куда да буде територијални коридор енклави Горажде, гледали су не на мапи већ на 3Д симулатору терена око Горажда, то је било на тренутак приказано и новинарима, па се то и на тв могло видјети, нешто што подсјећа на Гугл Ерт који се појавио 7,8 година касније.

Теодул ::
Поента је, сваки систем може да се прејебе, само треба знати како.

Поента је да си у праву, увијек има талентованих појединаца и да направе атомску бомбу, само за већину обичних људи је преко њихових могућности. И то је сасвим довољно за онога ко хоће да контролише велику масу људи. Они који се покажу ВРЛО талентовани, или се преселе на онај свијет или обично за овоземаљска добра пређу на "тамну страну". Што се тиче мобилног телефона, да имам разлог да се кријем или да кријем идентитет, не бих ни ово куцао ( Smile ), а Столману бих се придружио и бацио мобилни телефон, ниједан "талентовани појединац" ме не би убједио да могу безбједно да користим телефон, без обзира као год га је хаковао.

У свеком случају то што пишемо овде на ову тему је допринос да мало повећамо број "талентованих појединаца".
njemen
Посланик

ПорукаПослао: Чет Сеп 22, 2011 7:38 pm    Наслов: Одговорити са цитатом

njemen
Посланик

ПорукаПослао: Пет Окт 07, 2011 8:15 pm    Наслов: Одговорити са цитатом

Slučaj Fejsbuk profesorke u sajber tužilaštvu u Beogradu

U Tužilaštvo za visokotehnološki kriminal (sajber tužilaštvo) u Beogradu danas su iz novosadskog tužilaštva stigli spisi predmeta u slučaju protiv profesorke engleskog jezika u Srednjoj mašinskoj školi Jelene Popović-Ivanović u Novom Sadu.

Ona se sumnjiči da je preko društvene mreže Fejsbuk širila mržnju prema nacionalnim manjinama i LGBT populaciji.
Tužilac za visokotehnološki kriminal Branko Stamenković izjavio je Tanjugu da će tužilaštvo izvršiti uvid u spise predmeta i proveriti činjenično stanje posle cega će doneti odluku da li ima eventualne krivične odgovornosti profesorke u tom slučaju.

"Za sada se čini da ima, ali je još rano o tome govoriti", kazao je Stamenković. Mediji su 20. septembra objavili da je profesorka Ivanović u komentarima na svom Fejsbuk profilu homoseksualce i transrodne osobe nazvala "stokom", koju "treba ućutkati na sve načine". Pošto je saslušala profesorku, novosadska policija je prosledila predmet Višem tužilaštvu u Novom Sadu.

Čitav slučaj tužilaštvu je prijavio i direktor Srednje mašinske škole Miloš Mazalica.

Profesorka se na svojoj stranici predstavljala kao "Nikita Če Buraška".
"Manjine nikad ne smeju imati ista prava kao većinski narod! Ovo je naša zemlja, srpska, bre!", napisala je ona, između ostalog, na svojoj Fejsbuk stranici.

Njene postupke osudio je direktor škole Mazalica i o incidentu obavestio i prosvetnu inspekciju.

http://www.pressonline.rs/sr/vesti/vesti_dana/story/180132/Slučaj+Fejsbuk+profesorke+u+sajber+tužilaštvu+u+Beogradu.html
spartak
Ветеран

Придружио: 31 Дец 2003
Поруке: 2207

ПорукаПослао: Суб Окт 08, 2011 6:39 am    Наслов: Одговорити са цитатом

njemen ::
profesorka Ivanović u komentarima na svom Fejsbuk profilu homoseksualce i transrodne osobe nazvala "stokom", koju "treba ućutkati na sve načine".

И уместо да постигне да ућуткају њих, ућуткаће њу. Право на лични став, довиђења.
Cara
Ветеран

ПорукаПослао: Уто Окт 11, 2011 12:17 am    Наслов: Одговорити са цитатом

Stručnjaci nemačkog Haos kompjuter kluba (CCC) koji se zalažu za zaštitu ličnih podataka objavili su da su analizirali državni softver za špijuniranje i došli do vrlo zabrinjavajućih saznanja.
...
Državni trojanac naziv je za kompjuterski virus kojim obaveštajne službe špijuniraju računar sumnjivog pojedinca. Trojanac se krije na računaru i špijunira podatke. Virus u računar može dospeti preko mejla, ali u kompjuter može dospeti i prilikom skidanja nekih sadržaja sa interneta, zahvaljujući raznim manipulacijama na serverima. Zbog činjenice da Trojanac može da bude ciljano isprogramiran na određenom računaru, kompjuterski stručnjaci CCC-a, tvrde da anti-virus programi ne mogu mnogo da pomognu.
...

http://www.dw-world.de/dw/article/0,,15447366,00.html
njemen
Посланик

ПорукаПослао: Суб Окт 29, 2011 8:46 am    Наслов: Одговорити са цитатом

Прикажи поруке из последњих:   
Напиши нову тему   Одговори на поруку    Српски Интернет парламент Форуми -> Форум часописа Коментар Сва времена су GMT + 1 сат
Иди на страну 1, 2  Следећи
Страна 1 од 2

Скочи на:  
Не можете писати нове теме у овом форуму
Не можете одговорити на теме у овом форуму
Не можете мењати ваше поруке у овом форуму
Не можете брисати ваше поруке у овом форуму
Не можете гласати у овом форуму