Српски Интернет парламент Форуми Српски Интернет парламент

FAQ/УпутствоFAQ/Упутство   ТражиТражи   Листа члановаЛиста чланова   Корисничке групеКорисничке групе   Региструј сеРегиструј се 
 Профил Профил    Провери приватне порукеПровери приватне поруке   ПриступиПриступи 

Поштовани посетиоци, да бисте остављали поруке на нашем форуму, претходно се морате регистровати. Хвала!

Рангирање Србије у најпопуларнијим светским спортовима
Иди на страну 1, 2  Следећи

Напиши нову тему   Одговори на поруку    Српски Интернет парламент Форуми -> Спорт
Погледај предходну тему :: Погледај следећу тему  
Аутор Порука
dijasporac
Ветеран

Придружио: 09 Апр 2003
Поруке: 2408

ПорукаПослао: Суб Јан 15, 2011 12:29 pm    Наслов: Рангирање Србије у најпопуларнијим светским спортовима Одговорити са цитатом

Пре неки дан сам имао дискусију са пријатељем у вези српског спорта. Његови аргументи су ме натерали да урадим мало истраживање, и да упоредим рангирање Србије у најпопуларнијим светским спортовима у ондосу на број становника. Ово су тренутни резултати:

Број становника у Србији (укључујући Косово) 9 900 000.

1. Фудбал- тренутно 23.
Прва Шпанија. Број становника 46,157,822.
http://www.fifa.com/worldfootball/ranking/lastranking/gender=m/fullranking.html

2. Кошарка- тренутно 8.
Прва САД. Број становника 311,881,000
http://www.fiba.com/pages/eng/fc/even/rank/rankMen.asp

3. Одбојка- тренутно 4.
Први Бразил. Број становника 190 000 000
http://www.fivb.ch/en/volleyball/Rankings/VB_Ranking_M_2010-10.asp

4. Ватерполо- тренутно 1.
На другом и трећем месту су тренутно отуђене српске територије, тако да се то не рачуна.
Четврто место Аустралија. Број становника 21,828,704
http://en.wikipedia.org/wiki/2010_FINA_Men%27s_Water_Polo_World_League

5. Рукомет- тренутно 4.
Прва Немачка. Број становника 81 800 000
http://www.ihf.info/TheGame/RankingTable/tabid/98/Default.aspx

6. Тенис, Дејвис куп- тренутно 2.
Прва Шпанија. Број становника 46,157,822.
http://www.daviscup.com/en/rankings/current-rankings.aspx

Ако неко зна још неки поуларан тимски спорт у коме смо јаки, нека дода. Ово су заправо невероватни податци, узимајући у обзир још и српку нарав, количину пара која се врти и услове у којима се неки спортови тренирају.
Milos
Посланик

Придружио: 01 Јан 2003
Поруке: 3180

ПорукаПослао: Суб Јан 15, 2011 12:43 pm    Наслов: Одговорити са цитатом

U rukometu nema teorije da smo cetvrti na svetu jer obicno ispadamo pre polufinala, a medalju nismo videli od 2001.godine.

U odbojci smo bili treci na SP prosle godine, uz malo srece smo mogli i do finala.

U kosarci smo bili drugi na EP i umalo nismo usli u finale SP, da nije bilo one pljacke u polufinalu. Sem SAD i eventualno Spanije, ne vidim ko je tu jaci od nas.
Назад на врх
Погледај профил корисника Пошаљи приватну поруку
Cara
Ветеран

Придружио: 19 Окт 2004
Поруке: 2585
Локација: RS

ПорукаПослао: Суб Јан 15, 2011 12:55 pm    Наслов: Одговорити са цитатом

Навео бих да је споран број становника, треба нагласити да у српске репрезентације не иду само становници Србије, већ, РС, ЦГ(добар дио) и дијаспора (највећим дјелом) се регрутује у редове репрезентације. Који је број Срба у свјету, трешко је рећи, али 10, 11 милиона је доња граница цифре. У сваком случају кад се упореди број становника и спортски успјеси, дефинитивно смо сами свјетски врх. Не треба подцјенити и нашу заблудњелу католичку браћу, њих има око 4 милиона, а имају завидне спортске успјехе у разним спортовима.

Последњи изменио Cara дана Суб Јан 15, 2011 12:59 pm. измењено укупно 1 пута
Назад на врх
Hektor
Посланик

Придружио: 01 Сеп 2004
Поруке: 2120
Локација: Нови Сад

ПорукаПослао: Суб Јан 15, 2011 12:56 pm    Наслов: Одговорити са цитатом

У кошарци смо у најгорем случају четврти, Литванија можда је боља од нас. Не бих ја баш тражио толико оправдања за наш пораз у емотивној испражњености на СП. Чињеница је да смо против њих играли далеко испод свог нивоа, али ми је деловало да би играли егал са њима да смо играли како умемо. Али ајде да будемо самокритично (објективности ради) па да кажемо да смо четврти. Мада би са Миличићем лако могли испасти други.

За рукомет се слажем да је мало нереално четврто место.
dijasporac
Ветеран

ПорукаПослао: Суб Јан 15, 2011 1:50 pm    Наслов: Одговорити са цитатом

Cara ::
Навео бих да је споран број становника, треба нагласити да у српске репрезентације не иду само становници Србије, већ, РС, ЦГ(добар дио) и дијаспора (највећим дјелом) се регрутује у редове репрезентације. Који је број Срба у свјету, трешко је рећи, али 10, 11 милиона је доња граница цифре. У сваком случају кад се упореди број становника и спортски успјеси, дефинитивно смо сами свјетски врх. Не треба подцјенити и нашу заблудњелу католичку браћу, њих има око 4 милиона, а имају завидне спортске успјехе у разним спортовима.

То је тачно, али онда треба одбити 2 милиона шиптара са Косова, тако да му дође на мање више исто.
Cara
Ветеран

ПорукаПослао: Суб Јан 15, 2011 2:08 pm    Наслов: Одговорити са цитатом

Не дође исто. Мислио сам кад се одбије 1.7 милиона шиптара.

У Србији има око 6.5 милиона Срба, у РС 1.7 милиона Срба, у Хрватској је било око 600 хиљада, у ЦГ 350 хиљада(они који се осјећају тако), у Западној Европи се процјењује од 1.5 до 2 милиона Срба, у Сјеверној Америци и Аустралији преко пола милиона. Ја лично мислим да су цифре за дијаспору знатно веће.
Milos
Посланик

ПорукаПослао: Суб Јан 15, 2011 2:30 pm    Наслов: Одговорити са цитатом

Litvaniju smo s jacim timom dobili u Poljskoj 2009.godine i ne mislim da su bolji od nas, pogotovo sto se njihova zlatna generacija sa Lavrinovicima, Siskauskasom, Jasikevicijusom, Stombergasom....povukla, a ovi mladji ipak nisu taj kalibar.

Po meni je Spanija bolja, pogotovo ako bi im igrao stariji Gasol.

Rangiranje u rukometu je tek smesno jer su Hrvatska, Francuska, Nemacka, Island, Spanija, Svedska, Danska, Poljska ubedljivo bolje. Mi jos uvek igru baziramo na bekovima, pa ako ih krene onda mozemo da igramo egal s jacim ekipama, a ako se oni zaustave-spasavaj se ko moze. Nama svaka jaca ekipa moze dati preko 30 golova.
Назад на врх
Vid
Посланик

Придружио: 31 Дец 2002
Поруке: 5514
Локација: Београд

ПорукаПослао: Суб Јан 15, 2011 2:47 pm    Наслов: Одговорити са цитатом

Поента је иста, имали ми који милион, два мање или више становника. Имам само малу примедбу јер не спадају сви наведени спортови међу најпопуларније у свету. Ватерполо и рукомет то свакако нису, пошто се искључиво играју у Европи и у медитеранским земљама.
Генерално, фудбал је спорт прве селекције, пошто се у највећем делу света деца са најбољим физичким предиспозицијама прво селектирају у фудбалске секције (САД су најзначајнији изузетак). Поред фудбала, још само кошарка, атлетика, одбојка, пливање, тенис и бокс могу да се подведу под спортове који су у пуном значењу глобални. Веслање, стрељаштво, рвање, дизање тегова, гимнастика, стони тенис... су такође спортови којима се мање више баве све нације.

По мени, биланс медаља са ОИ не представља праву слику ствари. Поштено би рецимо било да се најбоља фудбалска селекција (на СП а не на ОИ) бодује са 22 медаље, кошаркашка са 12 (14), и тако даље. Онда би се добила права слика спорта у некој држави. Ми овако освојимо на ОИ две до три медаље, званично, али нам се кући с медаљама најчешће враћа 15-30 спортиста.
Назад на врх
Погледај профил корисника Пошаљи приватну поруку Посети сајт аутора
Cara
Ветеран

ПорукаПослао: Суб Јан 15, 2011 4:57 pm    Наслов: Одговорити са цитатом

Не мислим да није битно, али није ни суштинско, ако се већ узима омјер становништва да се не узима само репер Србија у овим границама, бројке показује да скоро пола Срба живи ван граница матице. Исто немали је број других националности који живе ту и доживљавају Србију као своју земљу и бране њене боје.

Vid ::

По мени, биланс медаља са ОИ не представља праву слику ствари. Поштено би рецимо било да се најбоља фудбалска селекција (на СП а не на ОИ) бодује са 22 медаље, кошаркашка са 12 (14), и тако даље. Онда би се добила права слика спорта у некој држави. Ми овако освојимо на ОИ две до три медаље, званично, али нам се кући с медаљама најчешће враћа 15-30 спортиста.

То олимпијско рангирање је тотално нереално и смјешно. Неко дође па у стреличарству освоји по 2,3 медаље(рецимо два злата, једна бронза), и буде боље рангиран него земља која освоји златну медаљу у одбојци, бронзу у фудбалу и сребро у кошарци (лупам пример).
Velizar
Члан

Придружио: 29 Јун 2010
Поруке: 180

ПорукаПослао: Пон Јан 17, 2011 7:49 am    Наслов: Одговорити са цитатом

Дијаспорац - иако нису тимски, као репрезентација смо доста јаки, карате и стрељаштво.
Назад на врх
dijasporac
Ветеран

ПорукаПослао: Пон Јан 17, 2011 10:11 am    Наслов: Одговорити са цитатом

Тачно, има и појединачнох спортова у којма смо јаки на светском нивоу али талентовани појединац може да буде статистичка грешка, док достигнућа у групном спорту ипак говоре мало више.
Velizar
Члан

Придружио: 29 Јун 2010
Поруке: 180

ПорукаПослао: Уто Јан 18, 2011 7:35 am    Наслов: Одговорити са цитатом

Ако у неком спорту имаш пет, шест категорија а наши узму три, четири медаље то се посматра ипак мало више од статистичке грешке.
Назад на врх
dijasporac
Ветеран

ПорукаПослао: Уто Јан 18, 2011 8:59 am    Наслов: Одговорити са цитатом

Рекао сам може да буде. Мислим да изузетак потврђује правило, али у сваком случају би било занимљиво да се и ти спортови наведу. У ком појединачном спорту узимамо три четири медаље од пет шест категорија?
Milos
Посланик

ПорукаПослао: Уто Јан 18, 2011 10:47 am    Наслов: Одговорити са цитатом

To rangiranje je, kao sto kazete, pogresno i slazem se s Vidom.
Bolje da se osvoje cetiri-pet medalja u timskim sportovima, nego da osvojis deset medalja u plivanju ili atletici. Iaonako ti za ove individualne sportove ne treba pamet-konja ili foku da stavis umesto takmicara bili bi brzi.
Назад на врх
Cara
Ветеран

ПорукаПослао: Уто Јан 18, 2011 11:29 am    Наслов: Одговорити са цитатом

Milos ::
Iaonako ti za ove individualne sportove ne treba pamet-konja ili foku da stavis umesto takmicara bili bi brzi.

Laughing
Vid
Посланик

Придружио: 31 Дец 2002
Поруке: 5514
Локација: Београд

ПорукаПослао: Уто Јан 18, 2011 3:59 pm    Наслов: Одговорити са цитатом

А да не помињемо колико би тек кенгур скочио у троскоку Shocked
Назад на врх
Погледај профил корисника Пошаљи приватну поруку Посети сајт аутора
Ратник
Ветеран

Придружио: 25 Сеп 2005
Поруке: 1562

ПорукаПослао: Уто Јан 18, 2011 7:20 pm    Наслов: Одговорити са цитатом

Па карате није само појединачни спорт, има и ту нека репрезентација мајку му и то боља него репрезентације многих држава које искрено улажу у тај спорт.
dijasporac
Ветеран

ПорукаПослао: Уто Јан 18, 2011 10:10 pm    Наслов: Одговорити са цитатом

Одлично. Имаш неке податке, линк неки? Карате има толико различитих стилова и федерација.
Ратник
Ветеран

ПорукаПослао: Уто Јан 18, 2011 10:42 pm    Наслов: Одговорити са цитатом

Цитат: Dugo očekivano Svetsko prvenstvo za seniore i seniorke,održano je od 27-31.oktobra u velelepnoj "Beogradskoj areni".Uz učešće oko 1250 takmičara iz 88 zemalja sveta,Karate Federacija Srbije pokazala se kao izvrstan domaćin,što je bila konstatacija predstavnika svih prisutnih zemalja učesnica.U petodnevnom odmeravanju snaga najboljih takmičara iz svih svetskih zemalja,zaista se imalo šta videti.Prva tri dana bila su rezervisana za kvalifikaci one borbe,a poslednja dva,subota i nedelja,za finala i repasažne mečeve za bronzana odličja.Nikada do sada,ni u vreme stare Jugoslavije,mi nismo bili domaćini Svetskog šampionata.Sve do sad.I to kakvi domaćini!Takvi da smo u generalnom plasmanu osvojili prvo mesto,sa 3 zlatne i 1 bronzanommedaljom!
Adekvatne i kvalitetne pripreme takmičara,dobar stručni rad,izvrsna organizacija čelnika federacije,rezultirala su istorijskim uspehom naše zemlje-Srbija je na krovu sveta,ispred karate velesila poput Francuske,Japana,Italije,Španije itd.

Što se samih naših takmičara tiče,muškarci su bili ti koji su osvetlali obraz,dok su devojke podbacile,iako su i jedni i drugi prošli potpuno iste cikluse priprema.Možda je,iako sad nije momenat da o tome pričamo,ovo signal da se trebaju napraviti promene u stručnom štabu ženskih selekcija.Kako
bilo,samo dve naše devojke su došle u priliku da rade repasaž,ali i to je bilo daleko od medalje.U katama pojedinačno i ekipno,naši su imali vrlo nepovoljan žreb.Ipak,ženski tim je uspeo da izbori meč za medalju,ali tu gubimo od italijanki sa 1:4,i osvajamo 5.mesto na svetu.

Posebna priča su,kako smo maločas napomenuli,seniori,koji su nas oduševili.Uz pregršt lepih mečeva,atraktivnih poena i akcija,osvojene su 3 zlatne (Umičević Dejan +84 kg,Bitević Slobodan -84 kg i muška ekipa) i 1 bronzana medalja (Jovanović Miloš -75 kg).Zaista je bilo lepo ovih dana biti
Srbin u "Areni" !
Ратник
Ветеран

ПорукаПослао: Уто Јан 18, 2011 10:47 pm    Наслов: Одговорити са цитатом

Нажалост, сајт је у изради... http://www.karateserbia.org/
Прикажи поруке из последњих:   
Напиши нову тему   Одговори на поруку    Српски Интернет парламент Форуми -> Спорт Сва времена су GMT + 1 сат
Иди на страну 1, 2  Следећи
Страна 1 од 2

Скочи на:  
Не можете писати нове теме у овом форуму
Не можете одговорити на теме у овом форуму
Не можете мењати ваше поруке у овом форуму
Не можете брисати ваше поруке у овом форуму
Не можете гласати у овом форуму