Српски Интернет парламент Форуми Српски Интернет парламент

FAQ/УпутствоFAQ/Упутство   ТражиТражи   Листа члановаЛиста чланова   Корисничке групеКорисничке групе   Региструј сеРегиструј се 
 Профил Профил    Провери приватне порукеПровери приватне поруке   ПриступиПриступи 

Поштовани посетиоци, да бисте остављали поруке на нашем форуму, претходно се морате регистровати. Хвала!

Codex Alimentarius
Иди на страну 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Следећи

Напиши нову тему   Одговори на поруку    Српски Интернет парламент Форуми -> Форум часописа Коментар
Погледај предходну тему :: Погледај следећу тему  
Аутор Порука
Hektor
Посланик

Придружио: 01 Сеп 2004
Поруке: 2120
Локација: Нови Сад

ПорукаПослао: Пон Дец 21, 2009 4:41 pm    Наслов: Codex Alimentarius Одговорити са цитатом

Пре неког времена сам вам скретао пажњу на ову ствар, али ми је деловала претерано, а пошто нико томе није посвећивао пажњу у Србији, мислио сам да од свега нема ништа. Ипак, изгледа да сам све предухитрио...

http://www.srpskapolitika.com/intervjui/2009/037.html

Скочи на Youtube Download VideophpBB Plugin

Има превода на клиповима. Ако је тачно, изузетно је озбиљно.
njemen
Посланик

Придружио: 05 Јан 2003
Поруке: 4271
Локација: Београд

ПорукаПослао: Пон Дец 21, 2009 6:41 pm    Наслов: Одговорити са цитатом

ftp://ftp.fao.org/codex/cceuro26/eu26_06e.pdf

DELEGATES SUPPORTED BY CODEX TRUST FUND

Dr. Aleksandra MAKAJ
Slobodan SIBALIC
Prof. Dr. Ivan STANKOVIC

DELEGATES SUPPORTED BY GOVERNMENT OF SERBIA

Tatjana Radicevic, Svetlana Nol and Predrag Vukcevic
Jasmina Vladic
Nenad Vujovic, Aleksandar Milojevic and Nebojsa Ristic

SERBIA
Representatives of consumers are members of the Serbian national committees and they actively participate in the elaboration of national technical regulations according to CODEX documents. Some CODEX
standards are directly implemented into national technical regulations.

Август 2008. године.

Погледајте и ово:
http://www.seefsnp.org.yu/people.html
Солунац
Члан

Придружио: 05 Јан 2009
Поруке: 110

ПорукаПослао: Сре Феб 10, 2010 3:18 pm    Наслов: Одговорити са цитатом

Затрће нам семе

Уколико прихватимо препоруке из иностранства, ратари ће куповати само америчко "терминатор семе", за производњу штетне хране

БЕОГРАД - Генетски модификована храна ускоро би могла да преплави Србију, а домаћа производња семена по свему судећи биће уништена!
На препоруку међународне организације за храну Кодекс алиментаријус, наша земља из године у годину усваја све више предлога.

- Кодекс у основи укида природно ратарство. Циљ им је да сву контролу над храном предају америчкој компанији "Монсанто", која је највећи светски произвођач генетски модификоване хране. Ако се остваре све црне слутње, у року од 10 година у трговинама ћемо имати само генетски узгојену храну - прича извор Курира из једне еколошке организације.
Он наглашава да ће ратари сваке године морати да купује такозвано терминатор семе од "Монсанта", које има уграђен ген за спречавање даљег размножавања и знатно је јефтиније од природног. Саговорник истиче и да је Министарство пољопривреде од 2000. године дозволило овој компанији да на пољима у Србији врши истраживања. То потврђује и извештај америчког министарства пољопривреде из септембра 2009. године у којем се износи незадовољство нашим законом којим се забрањује производња и промет генетски модификоване хране.

- Српски званичници препознали су негативне последице, као што је забрана приступању Светском трговинској организацији, и обавезали се да ће променити закон најбрже могуће - пише у извештају.
Др Снежана Ољача, професор агроекологије на Пољопривредном факултету у Београду, каже да је "Монсанто" најмоћнија компанија која је уложила огроман новац у намери да својим производима преплави свет.

- Изумели су сојеве кукуруза отпорне на хербициде, тако да их сељак може прскати у недоглед а кукуруз неће увенути, а све биљке око њега ће се осушити - објашњава Ољача. Према њеним речима, због тога ће људи јести храну пуну отрова, а као још једну опасност професорка наводи и то да је "Монсанто" произвођач и генетски модификованих сојева кукуруза и кромпира у којима је уграђен ген из бактерија који производи токсин и на тај начин се штити од инсеката.
- Ако је штетан за инсекте, какво дејство може да има по људски организам - пита се професорка Ољача.

Успостављање монопола

Доктор Горан Бекавац, научни саветник из области оплемењивања биљака Института за ратарство и повртарство "НС Семе", сматра да би усвајање препоруке Кодекса завладао чист монопол на тржишту и да би последице биле вишеструке.
- Искрено мислим да до тога у скоријој будућности неће доћи јер ми је просто невероватно да би неко био у стању тако нешто да учини - каже Бекавац. Он сматра да нашој земљи ништа од америчке технологије која се тиче пољопривреде није потребно, али да "Монсано" са огромним новцем на велика врата покушава да завлада пољопривредном производњом сваке земље.

Сигурни губици

У Институту за кукуруз "Земун поље" рекли су нам да би усвајањем препорука Кодекс алиментаријуса домаћа пољопривредна производња сигурно претрпела губитке. Он је апеловао на државу да стане у заштиту Института и тако обезбеди његов опстанак.
- Није само "Монсанто" у питању! Има још неколико америчких компанија које намеравају да пласирају своје производе на нашем тржишту - рекао нам је Горан Станковић, руководилац одељења за оплемењивање из Института "Земун поље". Он каже да је "Монсанто" са неким својим производима од прошле године већ присутан на нашем тржишту, али да верује да ће људи остати верни домаћем, провереном квалитету. Станковић сматра да од снаге државе зависи да ли ће прихватити утицаје и лобирања великих светских компанија за увођење ГМ биљака.

http://www.kurir-info.rs/clanak/vesti/kurir-10-02-2010/zatrece-nam-seme
Назад на врх
Погледај профил корисника Пошаљи приватну поруку
njemen
Посланик

ПорукаПослао: Сре Апр 07, 2010 4:44 pm    Наслов: Одговорити са цитатом

Будућност је већ почела

drum
Ветеран

Придружио: 05 Мар 2008
Поруке: 1624
Локација: Солун

ПорукаПослао: Сре Апр 07, 2010 4:58 pm    Наслов: Одговорити са цитатом

Уопште нису јефтини бар што се тиче хране за кућне љубимце. Не могу да провалим од колико је ова салама или шта је већ ?
dijasporac
Ветеран

Придружио: 09 Апр 2003
Поруке: 2408

ПорукаПослао: Сре Апр 07, 2010 8:51 pm    Наслов: Одговорити са цитатом

Значи Њемене брате, почињем да те замишљам као Илију Чворовића са стомаком, брковима и шеширом, само што уместо оног руског фотоапарата око врата држиш неку дигиталу. Кад год уђем у махи или неки други хипер маркет, чекам да налетим на слику како те обезбеђење избацује, а ти се дереш на њих: издајници, издајници! Mr. Green
njemen
Посланик

ПорукаПослао: Сре Апр 07, 2010 9:14 pm    Наслов: Одговорити са цитатом

Стомак имам, још само да набацим бркове и шешир. А ово "издајници, издајници", замало јуче стварно да се деси, али сам се на време повукао из борбе. Мада, више нико не може да зна шта доноси дан, а шта ноћ ... Wink
Dunav
Члан

Придружио: 22 Дец 2009
Поруке: 222

ПорукаПослао: Пон Апр 12, 2010 2:57 pm    Наслов: Одговорити са цитатом

Погледах сад 2 од 6 тих филмића на ЈуТубе. Она госпођа ко нека секташица
по амерички набрбља свашта (треба да дође у Србију...). Ма наравно да је све
то тачно, какав кодекс алиментацијус...

Реко да вам испричам један случај, што ми се десио (подсетише ме слике оних
виршли). Негде 1994-5, живео сам у кући са великим двориштем и имао неку
џукелу, која је била јако добар, али и гадан чувар. Али како је као мало
имало глисте (добио га ко штене), ЈЕО је СВЕ (али баш) СВЕ што има икакве
везе са месом! Чак и неке сојине шницле, узеленело и гнојаво ископано месо,
али СВЕ... Једном тако једох неке виршле (дал јунеће), па остаде нека виршла
и ја дам керу (очекујем прогутаће у лету) кад ШИПАК!?
Буквално узе у уста и ПЉУНУ...
Па чудом се нисам могао начудити шта је то?
Дружио сам се са јако познатим дегустаторима и видео (други су) да сам јако
талентован са чулом укуса-мириса. Па шта је то што ја нисам осетио у том ... од
виршли, а није соја, а ОНА џукела непоједе???
Десило ми се то двапут...
И до тад сам узимао виршле једном у години, од тад НИ једном.
Само штета што сам заборавио произвођача...

Поздрав!
Назад на врх
drum
Ветеран

Придружио: 05 Мар 2008
Поруке: 1624
Локација: Солун

ПорукаПослао: Пон Апр 12, 2010 3:04 pm    Наслов: Одговорити са цитатом

Мој пас не једе ништа из Лидл-а . Ни саламе, ни виршле ама баш ништа. А једе буквално све, од јагода преко банана ,парадајза, купус салате, пиреа.
Dunav
Члан

Придружио: 22 Дец 2009
Поруке: 222

ПорукаПослао: Пон Апр 12, 2010 3:43 pm    Наслов: Одговорити са цитатом

Сад размишљам шта си написао. Па истина чак ни пса нисам ранио са тим
"месним" прерађевинама, углавном (99,9%) сам јео обично месо. Можда никад
нисам ни могао да тестирам пса на то? Ипак се сећам да је јео и пластичне
коруџе од зимских салама и то ко ништа, ма масну крпу би кидао, а ово не?
Сад се сетих, пре тога је јео неке друге виршле, гулп-и готово! Шта ли су то
стављали у њих, кад се тако не осећа, није нитрати, није соја, који је ђаво?

Чиме то многи ране децу, кад пас (пси) то неће?
Страшно...

Поздрав!
Назад на врх
VoiD
Посланик

Придружио: 30 Дец 2002
Поруке: 4795

ПорукаПослао: Уто Јун 15, 2010 11:32 am    Наслов: Одговорити са цитатом

http://www.pecat.co.rs/2010/06/codex-alimentarius-od-sada-cete-jesti-samo-otrove/

Примећујем да је чланак илустрован Њеменовом фотографијом, што би могло да значи да је инспирација за његово писање проистекла из ове теме, односно са СИП-а.
Назад на врх
Погледај профил корисника Пошаљи приватну поруку Пошаљи Е-маил Посети сајт аутора
Hektor
Посланик

Придружио: 01 Сеп 2004
Поруке: 2120
Локација: Нови Сад

ПорукаПослао: Уто Јун 15, 2010 12:30 pm    Наслов: Одговорити са цитатом

Имао сам маил преписку са једним породичним пријатељем, који иначе ради на иновацијама семења неколико биљака (прилично је цењен и у свету у свом пољу рада) и у сваком случају има доста везе са проучавањем (и модификацијом) гена биљака. Човек се из петних жила трудио да ме убеди како су све те приче против Кодекса непознавање чињеница итд. Аргументација му није баш до краја убеђујућа, али ми није остало до краја јасно зашто би он бранио Кодекс.
mpkByk
Ветеран

Придружио: 09 Мар 2005
Поруке: 1731
Локација: Србистан

ПорукаПослао: Уто Јун 15, 2010 12:41 pm    Наслов: Одговорити са цитатом

Па можда вјерује у чаробну моћ науке а и вјерује у доларску подршку да би мало генетски зезо јадне биљке.
похлепни капитаисти одавно нас трују, али сас овим кодексом, има да нас докусуре.
Cara
Ветеран

Придружио: 19 Окт 2004
Поруке: 2585
Локација: RS

ПорукаПослао: Уто Јун 15, 2010 1:28 pm    Наслов: Одговорити са цитатом

Hektor ::
Човек се из петних жила трудио да ме убеди како су све те приче против Кодекса непознавање чињеница итд. Аргументација му није баш до краја убеђујућа, али ми није остало до краја јасно зашто би он бранио Кодекс.

http://nanashi.org/images/total_recall_3_boobs.jpg
njemen
Посланик

ПорукаПослао: Уто Јун 15, 2010 4:20 pm    Наслов: Одговорити са цитатом

VoiD ::
http://www.pecat.co.rs/2010/06/codex-alimentarius-od-sada-cete-jesti-samo-otrove/

Примећујем да је чланак илустрован Њеменовом фотографијом, што би могло да значи да је инспирација за његово писање проистекла из ове теме, односно са СИП-а.

Следећи пут тражим хонорар. Прво ми је Прес узео тему о 1244 отока, а потом и Печат фотографију. Wink Они изгледа сви висе 24 часа на СИП-у и чекају шта ћемо да објавимо. Very Happy
Ратник
Ветеран

Придружио: 25 Сеп 2005
Поруке: 1562

ПорукаПослао: Уто Јун 15, 2010 6:45 pm    Наслов: Одговорити са цитатом

То је и мени пало на памет, да знаш да није искључено уопште. Laughing
spartak
Ветеран

Придружио: 31 Дец 2003
Поруке: 2207
Локација: Beograd

ПорукаПослао: Уто Јун 15, 2010 9:49 pm    Наслов: Одговорити са цитатом

Многи виси на Коментару, и добар и лош и зао. Само први је ваљашан, ови остали су ту за шаку долара.
Cara
Ветеран

Придружио: 19 Окт 2004
Поруке: 2585
Локација: RS

ПорукаПослао: Сре Јун 23, 2010 5:00 pm    Наслов: Одговорити са цитатом

dr.Fagan učinke primjene GMO-a opisuje i obilježava razornijima od djelovanja nuklearne eksplozije, jer nakon nuklearne katastrofe moguće je sagledati tok oporavaka, koji je u slučaju GMO-a nesaglediv

http://www.drustvonoa.org/akcija%20167.html
njemen
Посланик

ПорукаПослао: Нед Авг 08, 2010 4:53 pm    Наслов: Одговорити са цитатом

Прошле недеље на РТС 2 је била нека емисија о историји пчеларства у Србији. Па је између осталог речено, да када би нестале све пчеле на свету човечанство би преживело само четири године, јер не би имао ко да опрашује биљке, а самим тим не би се размножавале и расле. Нешто касније је речено да је у задњих 10-15 године у појединим земљама, почев од САД и ЕУ па све до нас, нестало од 50-80% посто пчелиње популације. А као закључак зашто се то дешава наведен је као разлог употреба генетски модификоване хране. Е, ту на сцену ступа моја параноја која ми говори да је ситуација ипак обрнута, односно да се намерно уништавају пчеле како би људи били приморани да сеју и у већој мери користе ГМО којој није потребно опрашивање инсеката.
VoiD
Посланик

Придружио: 30 Дец 2002
Поруке: 4795

ПорукаПослао: Нед Авг 08, 2010 5:50 pm    Наслов: Одговорити са цитатом

У крају у коме моји родитељи имају викендицу пчеле се пролетос нису појавиле да опраше воће (ваљда им је било хладно). Не морам да кажем да рода овог лета уопште нема.
Назад на врх
Погледај профил корисника Пошаљи приватну поруку Пошаљи Е-маил Посети сајт аутора
Прикажи поруке из последњих:   
Напиши нову тему   Одговори на поруку    Српски Интернет парламент Форуми -> Форум часописа Коментар Сва времена су GMT + 1 сат
Иди на страну 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Следећи
Страна 1 од 10

Скочи на:  
Не можете писати нове теме у овом форуму
Не можете одговорити на теме у овом форуму
Не можете мењати ваше поруке у овом форуму
Не можете брисати ваше поруке у овом форуму
Не можете гласати у овом форуму