Српски Интернет парламент Форуми Српски Интернет парламент

FAQ/УпутствоFAQ/Упутство   ТражиТражи   Листа члановаЛиста чланова   Корисничке групеКорисничке групе   Региструј сеРегиструј се 
 Профил Профил    Провери приватне порукеПровери приватне поруке   ПриступиПриступи 

Поштовани посетиоци, да бисте остављали поруке на нашем форуму, претходно се морате регистровати. Хвала!

Музика са Запада
Иди на страну Предходни  1, 2, 3, 4  Следећи

Напиши нову тему   Одговори на поруку    Српски Интернет парламент Форуми -> ТВ Коментар
Погледај предходну тему :: Погледај следећу тему  
Аутор Порука
Cara
Ветеран

Придружио: 19 Окт 2004
Поруке: 2585
Локација: RS

ПорукаПослао: Чет Мар 08, 2012 6:29 pm    Наслов: Одговорити са цитатом

Neba ::
"Бог високо, а Русија далеко"

Нисам чуо, али је добра. У једној краткој реченици рећи све.
zero
Ветеран

Придружио: 20 Феб 2008
Поруке: 622
Локација: Herceg Novi

ПорукаПослао: Чет Мар 08, 2012 10:34 pm    Наслов: Одговорити са цитатом

Cara ::
Neba ::
"Бог високо, а Русија далеко"

Нисам чуо, али је добра. У једној краткој реченици рећи све.

За ту изреку знам, с тим што се слажем са тим да је Бог високо, прије ће бити да смо ми превише ниско... А што се Русије тиче ево једног интересантног чланка. Јес да нешто не цијеним Курајева, поготово се не слажем са овим његовим крајње површним, да не кажем аматерским закључцима, али су интересантни његови саговорници у српском народу. Два примјера, прво једног бескичмењака, а друго препарираног младог богослова.
http://borbazaveru.info/content/view/4446/1/
Cara
Ветеран

ПорукаПослао: Чет Мар 08, 2012 11:15 pm    Наслов: Одговорити са цитатом

Још кад бих схватио поенту овог чланка и шта је писац хтио да каже. Овако антисрпски чланак нисам одавно прочитао ни на Алџазири, уз дужно поштовање бошљачким медијима. Поред оваквих пријатеља, стварно непријатељи ти не требају.
bane001
Ветеран

Придружио: 26 Нов 2005
Поруке: 1236

ПорукаПослао: Пет Мар 09, 2012 3:09 am    Наслов: Одговорити са цитатом

Ја полако постајем склон да прихватим став који је изнео о првом светском рату. У сваком случају, развио сам изразито негативан став према Принципу и црнорукцима, као и чину Фердинандовог убиства. Такође, не верујем да много греши по питању става цетињске богословије, имајући у виду позицију и дела Амфилохија Радовића.
Назад на врх
Погледај профил корисника Пошаљи приватну поруку
Rabotnik
Члан

Придружио: 06 Сеп 2006
Поруке: 358
Локација: Beograd

ПорукаПослао: Пет Мар 09, 2012 10:58 am    Наслов: Одговорити са цитатом

Овај Курајев треба да наследи Ота Фон Хабзбурга у настојањима да се Србима наметне кривица за избијање Првог светског рата... Smile
Последњи пасус ми је много интересантнији и он више објашњава ситуацију у којој се налази Српска Православна Црква. После Октобарске револуције, а поготово после Другог светског рата ми нисмо имали ни где да шаљемо богослове него у Грчку, а тамо су, на жалост, накалемили свашта у своје главе.
Проблем је што ни сада, бар по мом неком сазнању, нема веће и организованије сарадње са Руском Православном Црквом, али о томе има људи на овом форуму који могу више да кажу и објасне.
Назад на врх
Погледај профил корисника Пошаљи приватну поруку Yahoo Messenger MSN Messenger
dijasporac
Ветеран

Придружио: 09 Апр 2003
Поруке: 2408

ПорукаПослао: Пет Мар 09, 2012 8:20 pm    Наслов: Одговорити са цитатом

Другари, хајде да не серемо превише, него да покушамо да погледамо истини у очи. Сви ми који спадамо у психички и физички здраве мушкарце између 16 и 66 година, а нисмо отишли под оружје на први знак спољашње и унутрашње окупације, смо обичне пичке, потомци бранковића, обреновића, љотића. Колективни ген њиховог кукавичког компромиса преовладава у нама и кроз нас. То је једини разлог зашто смо ми данас живи у поробљеној и уништеној држави. Потомака оних који су носили квалитетни ген (кнеза Лазара, Обилића, Цара Душана, Карађорђа, краља Петра првог, свих војвода, и војсковођа који изгибоше) било је све мање и мање кроз историју, а данас очигледно да их уопште нема. Због свега овога, ми смо своју судбину сами одлучили: јешћемо говна и трпећемо корбач док нас не нестане. Јер за боље нисмо.
Пејкан
Ветеран

Придружио: 08 Феб 2007
Поруке: 1301
Локација: Сварга

ПорукаПослао: Пет Мар 09, 2012 9:53 pm    Наслов: Одговорити са цитатом

dijasporac ::
Другари, хајде да не серемо превише, него да покушамо да погледамо истини у очи. Сви ми који спадамо у психички и физички здраве мушкарце између 16 и 66 година, а нисмо отишли под оружје на први знак спољашње и унутрашње окупације, смо обичне пичке, потомци бранковића, обреновића, љотића. Колективни ген њиховог кукавичког компромиса преовладава у нама и кроз нас. То је једини разлог зашто смо ми данас живи у поробљеној и уништеној држави. Потомака оних који су носили квалитетни ген (кнеза Лазара, Обилића, Цара Душана, Карађорђа, краља Петра првог, свих војвода, и војсковођа који изгибоше) било је све мање и мање кроз историју, а данас очигледно да их уопште нема. Због свега овога, ми смо своју судбину сами одлучили: јешћемо говна и трпећемо корбач док нас не нестане. Јер за боље нисмо.

Бриљантно!
zero
Ветеран

Придружио: 20 Феб 2008
Поруке: 622
Локација: Herceg Novi

ПорукаПослао: Пет Мар 09, 2012 11:41 pm    Наслов: Одговорити са цитатом

Пејкан ::
dijasporac ::

Бриљантно!

Може ли ми се ово моје србовање на интернету (фејсбук србовање) узети као олакшавајући фактор? Ипак, отишао бих ја на Косово, али ми жена не да. Embarassed
Шалу на страну, не могу сви бити хајдуци, али је важно да не бјежиш од обавезе када те држава позове, то би већ била издаја и кукавичлук. Нисмо сви од истог материјала, ја можда могу да се правдам са тим да нисам побјегао када су ме звали. Али и не могу да се похвалим неком својом хајдучијом и храброшћу мимо тога. А знам људе, Србе, који су остављали фамилију и ишли да бране свој народ као добровољци. Ја признајем да нисам имао ту петљу.
bane001
Ветеран

ПорукаПослао: Суб Мар 10, 2012 2:35 am    Наслов: Одговорити са цитатом

Ставити Обреновиће, да не помињем остале великане наше историје, у категорију издајника, а Петра Карађорђевића у неку претерану позитиву је, благо речено, врло неозбиљно. Незрело.
Назад на врх
Пејкан
Ветеран

ПорукаПослао: Суб Мар 10, 2012 12:57 pm    Наслов: Одговорити са цитатом

Е да, то ми је промакло, не слажем се да су Обреновићи издајници, иако је било пар нечасних поступака Милоша и нарочито Милана, у суштини оно како се Милош владао врло нам недостаје. За почетак макар и то.
Cara
Ветеран

ПорукаПослао: Суб Мар 10, 2012 8:34 pm    Наслов: Одговорити са цитатом

bane001 ::
Ја полако постајем склон да прихватим став који је изнео о првом светском рату. У сваком случају, развио сам изразито негативан став према Принципу и црнорукцима, као и чину Фердинандовог убиства. Такође, не верујем да много греши по питању става цетињске богословије, имајући у виду позицију и дела Амфилохија Радовића.

Ја сам све више убјеђен да без обзира на Принципа и Црну Руку, Србији би се десило прије или касније (не више од годину дана) оно што јој се десило а и Први свјетски рат би био чак и да је Србија добровољно постала дио АУ. Као што би Јапанци попасли атомске бомбе без обзира да ли су напали или не Перл Харбур.

Што се тиче Принципа и Црне Руке, исто тако ја сам све више склон да вјерујем да нам је Аустроугарса нанијела више зла од Турске, да су Турци били темељни као Аустроугари вјероватно би данас били бројни као Лужички Срби. Што се више интересујем за ову тему убјеђенији сам да су тадашњи Срби били свјесни тога и били прилично свјесни да је питање времена када ће Аустроугарска да заузме простор којим је Турска вјековима доминаирала.

Ово везано за Русију и овај текста горе, ту ме мрзи да се расписујем, без обзира на моја националана осјећања, мислим да закључци вријеђају интелигенцију. Само забрињава то што очигледно у Русији постоји такво мишљење. То је као кад би оптужили Авганистанце да су криви што сад Амери утјерују демократију и антитероризам гдје год да има постоји овећи извор нафте. Јадни мусавци, као и ми, немају појма зашто се и њима дешава то што се дешава а не да имају везе са "ратом против тероризма".
bane001
Ветеран

ПорукаПослао: Суб Мар 10, 2012 9:57 pm    Наслов: Одговорити са цитатом

Постоје мишљења да је Фердинанд имао неке планове који су нас укључивали у неке, не тако лоше по нас, савезе. Е, сад, нисам ја нешто вичан геополитици, има на форуму много паметнијих за те ствари. Што се тиче Принципа и Аписа и екипе, за Принципа мислим да је био изманипулисани клинац, а за Аписа и компанију мислим да је једини пропуст то што су заслужено добили прекасно- требало их је побити много пре.
Не мислим да је Аустроугарска била ништа боља, нити пак, лошија од Турске. Ипак смо имали центар духовности у Карловцима, а не под турском управом. Евентуално мислим да је донекле било опасније, јер је римски прозелитизам ефикаснији од исламског, а и лакше га је спровести, јер су потребне мање промене у свести жртве.
Не можемо да не прихватимо да кривице има и у нама због проамеричког става наших власти. Једноставно, национално свесни, ако се таквима могу назвати они који имају благу представу шта нам се у ствари дешава, чине мање од трећиине становништва. Још да додам, што се Цркве тиче, да је макар десетина народа иоле свесна шта се ту ради, све што се ради вероватно не би било могуће. Тако да, оштар је ђакон, али није да није у праву.
Назад на врх
Cara
Ветеран

ПорукаПослао: Нед Мар 11, 2012 1:32 am    Наслов: Одговорити са цитатом

bane001 ::
Не мислим да је Аустроугарска била ништа боља, нити пак, лошија од Турске. Ипак смо имали центар духовности у Карловцима, а не под турском управом.

Ај да не улазимо у расправе ни једни ни други нам нису желили добро.

Српска (Пећка) патријаршија је имала најдужи период свог постојања баш под турском окупацијом 209 година. Срби су могли да дођу до највећих звања и почасти у Турској империји (погледај листу Великих Везира и њихова поријекла), и то не мали број њих, док у Аустроугарској не знам ни за једног познатог без обзира колики католик постао, али то није поента зашто мислим да су били гори, моје мишљење. Сад рећи да смо имали неки духовни центар под аустроугарском управом а под турском не, благо речено је нетачно.

Што се тиче руског попе, слажем се да се ни нама не допадају многи о којима он пише, него нервирају неки закључци. Колико се ја сјећам до прије 20 година у Русији је био атеистички политички систем, не знам колико је било могуће младим српским богословима да прије тога иду у руске богословске школе а и да су ишли питање је ко би им био духовни ментор дал неки руски духовник или неки КГБ иследник. Па иако постоји, а вјероватно постоји, грчки утицај код српских попова онда је он силом прилика и не знам шта је писац хтио да каже тиме, није баш и да су њихове школе чисте и непогрешиве, обзиром какве су комунистичке чистке прошли. Само код конкретних попова мислим да је више ватикански утицај, само то попа или не зна или се прави луд, а мислим да је ово друго, јер ни Руска црква није имуна на ватикански утицај.
bane001
Ветеран

ПорукаПослао: Нед Мар 11, 2012 3:00 am    Наслов: Одговорити са цитатом

Доста великих везира је, истина, било из наших крајева. Али јасно је да су они били више Турци него Срби. Данас би се за таквог рекло бошњак. Исто тако, високе чинове су добијали искључиво конвертити на ислам, тако да нема приче да је ту било неке привилегије за саме Србе. Треба нагласити да је турска царевина била много млађа, са млађом и слабо уређеном традицијом државне администрације, не претерано старим племством, тако да је било могуће да асимиловани Турчин достигне висок чин. Мада, верујем да су имали овлашћења баш онаква каква је описао Андрић у Ћуприји- пажљиво им је контролисан сваки потез. А и знамо правац сеобе Срба. Са друге стране, имаш гомилу аустроугарских официра који су остали православни, а вршили су официрску дужност. Неки су долазили до високих чинова. Пример је Светозар Боројевић, по коме, на мој ужас, носи име једна улица у насељу Бусије у Земуну. Он је имао титулу барона и био један од најзначајнијих аустријских војсковођа у првом светском рату. Што се мене тиче, најважније је било сачувати веру. Онај који је напустио православље уопште ми, ни по чему, није различит од Турчина или Кинеза, тако да је, мислим, са те стране Аустромађарска ипак била мало лакша за живот, ако знаш да се чуваш сплетки.
Русија је, због Србије, ушла у први светски рат, доживела револуцију и страдање Цара. Дозвољавам да неки Рус буде мало и огорчен на нас због тога. Што се Цркве тиче, чини ми се да и Руси дебело клизе у апостасију. Али то нема везе са огорченим антируским ставом српских екумениста, што је човек само прецизно приметио. Јер екуменисти се не осећају сигурно ако смо блиски Русима, па таман да и ми и они будемо већи католици од Пољака. Знају да из те блискости не може да не исклија нешто православно. Very Happy
Назад на врх
bane001
Ветеран

ПорукаПослао: Нед Мар 11, 2012 3:03 am    Наслов: Одговорити са цитатом

Ако ово што пишемо у последњих петнаестак постова има неку везу са насловом теме, молио бих некога да ми на исту укаже, јер је ја не видим. Very Happy Laughing
Назад на врх
Cara
Ветеран

ПорукаПослао: Нед Мар 11, 2012 4:40 am    Наслов: Одговорити са цитатом

Да се не цитирам, а све сам рекао у једној реченици, ни једни ни други нам ниси мислили добро.
Немој се љутити али правци сеобе срба нису били једносмјерни, и по мени нису се усрећили у тим сеобама. Код ових чувених сеоба на које мислиш, тадашњи патријарси су одиграли слично као Апис, само усмјерено према Турској, па су могли имати само један правац кретања, тако да нећу даље коментарисати. Те Бошњаке нису измисли Турци већ Аустроугари, као што су и многи учени срби учени на Аустријским и Њемачким школама, па су и многи историјски уџбеници преписани од њих.
bane001
Ветеран

ПорукаПослао: Нед Мар 11, 2012 2:06 pm    Наслов: Одговорити са цитатом

Та реченица је нешто у чему смо се обојица сложили. Да нагласим, да не буде да држим страну Аустрији.
Назад на врх
dijasporac
Ветеран

ПорукаПослао: Нед Мар 11, 2012 7:38 pm    Наслов: Одговорити са цитатом

Апис је цар. И Гаврило Принцип је цар. И Тепић је цар. И Руси су цар, зато што су Руси када су се повлачили при последњој инвазији немачких нацистичких хуља, палили сопствене куће и читава имања, тако да не остане ни камен на камену. Напредоваше немачке нацистичке хуље, али немаше воду да пију и да се оперу, нити хлеба да једу. Пола њих поцркаше као пацови од дизентерије, глади и хладноће. После Руси саградише ново. А украјинци дочекаше нацистичке хуље са цвећем, као и усташе и љотић. Међутим, пошто завршише посао у сопственој земљи украјини побивши скоро све јевреје и Русе, гоебелс им похита у посету, и са осмехом саопшти својим официрима да се украјинци имају третирати као и остали словенски подљуди., тј да и они требају потпомоћи заложавању гасних пећи. А Срби ко Срби. Имали смо и велике јунаке, и љигаве компромизаторе. Имадосмо и Обилића, и бранковића да се малко договара. И Карађорђа да подигне буну и ослободи народ, и свињара обреновића да му одсече главу и пошаље у истамбул. И салонског богомољца и квислинга љотића, и Дражу Михајловоћа, човека који је можда превише веровао младом краљу заведеном од стране енглеза, али је барем био у планинама и тукао се са непријатељем. Данас нам је остао само тадић. Бије сопствени народ, и прави компромисе. Предаје овако болестан српске територије, очигледно са собом у смрт повлечећи читаву земљу. На жалост, светле стране наспрам овог мрака нема. Ми смо данас курац.
dijasporac
Ветеран

ПорукаПослао: Уто Апр 03, 2012 11:06 am    Наслов: Одговорити са цитатом

Ево доказа да би екстра прошли, само да смо поштовали договор са хитлером. Додуше, не знамо заиста да ли би хитлер поштовао тај споразум као што их није поштовао, па нисаким.
https://fbcdn-sphotos-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn1/551406_3595432607153_1313604898_3400241_2012663321_n.jpg
Пејкан
Ветеран

ПорукаПослао: Суб Апр 07, 2012 5:11 pm    Наслов: Одговорити са цитатом

Наравно да би Хитлер прекршио и тај споразум да је имао луфта за то.
Међутим, од тога не би било ништа пошто би он одмах кренуо на исток и тамо се заглибио у муљу, снегу и блату на више година чак и да је Барбароса успела, јер је Стаљин главнину војне индустрије пребацио иза Урала. За то време смо могли да средимо рачуне са Хрватима, ампутирамо стратешки непотребне територије, ушанчимо се и чекамо моменат да ударимо или чачкамо Немце са леђа, онда када видимо да је њен пораз макар на неком смисленом видику.

На тај начин би сачували себе, а Русима много више помогли него што смо онако тупаво изгинули за Черчилове идеје. Ма страшно увек се изнервирам када помислим колико смо политички неспособњаковићи.
Прикажи поруке из последњих:   
Напиши нову тему   Одговори на поруку    Српски Интернет парламент Форуми -> ТВ Коментар Сва времена су GMT + 1 сат
Иди на страну Предходни  1, 2, 3, 4  Следећи
Страна 3 од 4

Скочи на:  
Не можете писати нове теме у овом форуму
Не можете одговорити на теме у овом форуму
Не можете мењати ваше поруке у овом форуму
Не можете брисати ваше поруке у овом форуму
Не можете гласати у овом форуму