Српски Интернет парламент Форуми Српски Интернет парламент

FAQ/УпутствоFAQ/Упутство   ТражиТражи   Листа члановаЛиста чланова   Корисничке групеКорисничке групе   Региструј сеРегиструј се 
 Профил Профил    Провери приватне порукеПровери приватне поруке   ПриступиПриступи 

Поштовани посетиоци, да бисте остављали поруке на нашем форуму, претходно се морате регистровати. Хвала!

Ima li nekog realnog resenja za srpsku ekonomiju
Иди на страну Предходни  1, 2, 3  Следећи

Напиши нову тему   Одговори на поруку    Српски Интернет парламент Форуми -> Најбоље дискусије
Погледај предходну тему :: Погледај следећу тему  
Аутор Порука
hic
Посланик

Придружио: 30 Дец 2002
Поруке: 322
Локација: Београд

ПорукаПослао: Суб Јан 18, 2003 2:49 pm    Наслов: Одговорити са цитатом

Не можемо доћи до неке ''објективне'' конклузије (закључка), ако претходно нисмо имали у виду све премисе (поставке). Зато би било неопходно да се у једној јавној расправи, каква је ова, критички (критика може бити и позитивна) осврнемо на економски систем који је актуелан, издвојимо његове елементе и анализирамо их сваки за себе. При томе за сваки од тих елемената да поставимо исто питање: Можемо ли и на који начин ''узјахати тигра?''

Дакле главни би циљ био да се отвори јавна расправа ширих размера која ће и довољно дуго трајати, како би смо дошли до исправних премиса. Путем форме јавне расправе на медију какав је интернет форум могу се постићи идеални услови за достизање признатог идеала ''непосредне демократија'' чија апроксимација данас постоји једино у Швајцарској.

Због тога би било добро да се у расправу укључи што више људи са конкретним искуствима и знањем. За тако нешто, претпостављам је потребно организовати кампању. Најбоље би било када би за то добили и подршку државе.

Свакако да поред реалности у којој живимо морамо своје интелектуалне способности усмерити и на нека размишљања која у овом тренутку можда нису остварива. У Орвеловој књизи 1984. он говори да је ''новоговор'' измишљен да би се избациле неке речи из старог говора о којима није било пожељно да се размишља. Рене Декарт је рекао: Сумњам, дакле постојим. Утопија је израз за земљу која не постоји, а не оно како се данас обично погрдно сматра да је то израз за земљу која не може постојати. Многи осећају да у историји постоје нека нежељена знања, која једва преживљавају.

Е сада да прокоментаришем нека од писама:

Има истине у томе да народ има нерадне навике из доба социјализма, али jош више има истине у томе да људи не виде шансу, ни интелектуалним промишљањем не могу да дођу до пута који није слепи пут.

Наша држава ради као ''мењач на Југу'' уместо да постоје уходани и сигурни путеви као код ''мењача на мерцедесу''. Е сад, питање је да ли ћемо побољшати Југа или куповати Мерцедесе? (бољи сам од Ђинђића, а? Laughing ) Југо би знали како да поправимо, али тешко да би сами могли да поправимо мерцедеса..

Ова Христинина реченица ми се свиђа:

''Nigde jedna drzava nece stici ni dospeti, ako njen politicki i ekonomski establisment ceka da im narod i radnici POKRENU privredu i izvuku sami sebe iz bede. Tesko rezimu koji takvu pamet ima.''

Ђинђић је говорио да народ може да се извуче само ако народ буде ''почео да ради'' без интервенције државе. ЕЛИТА ЈЕ ОДГОВОРНА ЗА НАРОД.

Заправо нека државна интервенција и постоји, а састоји се ЈЕДИНО у томе да се ''привуче страни капитал'' тј. продају наша предузећа, рачунајући да ће нас то извући из беде.

Е да питам економисту Николу нешто конкретно:

Када су пре неки дан питали нове власнике цементаре да ли ће цемент због нове технологије појефтинити, они су рекли да неће већ ће и поскупети, јер су таква тренутна збивања на тржишту, а разлика у цени ће ићи у корист фирме.

Е сад: ако држава реши да заради тако што ће им ударити порез, они ће још повећати цену, јер су монополисти. Чак и да има две или три цементаре, оне могу да склопе међусобно договор о сарадњи..

Тенденција је да се у многим стварима укрупњава капитал и стварају монополи, зар не?

У Кини постоји принцип: Једна земља, два система. Зар тако нешто не може и код нас?

Не могу сада детаљно о могућем другом систему, али ево једног текста који сам и раније постирао, који може да сугерише куда да идемо:

Nego, zeleo bih jednu drugu stvar da kazem, koja bi mogla da bude kljuc Srpskog oporavka.. Taj kljuc bi moglo biti ZADRUGARSTVO (kooperacija), u onoj formi koja je postojala u Srbiji do drugog svetskog rata.Nasao sam jedan clanak, zapravo originalni naucni rad, napisao ga je dr. Dragan Markovic, naucni saradnik Instituta za politicke studije, Beograd. Nosi naziv: "Zadrugarstvo u Srbiji do drugog svetskog rata".

On kaze da krajem 19 veka, sa rastom gradova i razvitkom kapitalizma, dolazi do raslojavanja i propadanja seljastva. "Seljaci se sve vise zaduzuju kod gradskih i seoskih zelenasa. Da bi povratili svoje dugove, masovno prodaju svoja imanja. Prema zvanicnim statistickim podacima u 1894. godini je izvrseno 3395, a 1896. godine 5444 javnih prodaja seoskih imanja." Veliki procenat seljaka je ostao bez zemlje.

"Kao odgovor na sve vece socijalne nejednakosti sve vise dolaze do izrazaja ideje o novom drustvu zasnovanom na ekonomskoj ravnopravnosti. Nosioci ovakvih ideja bili su uglavnom intelektualci koji su upravo u zadrugarstvu videli sredstvo za zastitu stanovnistva od eksploatacije.(...)

Prva zemljoradnicka zadruga u Srbiji osnovana je 1894. godine u Vranovu kod Smedereva od strane 29 zemljoradnika, a na inicijativu pionira zadrugarstva Mihaila Avramovica.(...)

Broj zadruga je stalno rastao tako da je u Srbiji 1900. godine bilo 219, a 1912. godine okruglo 650 zadruga.Ove zadruge formirane su prema modelu Fridriha Rajfajzena u Nemackoj. Njihova delatnost se sastojala u pribavljanju novcanih sredstava pod povoljnim uslovima, prikupljanju stednih uloga i odobravanju zajmova svojim clanovima, uz popularisanje stednje. U poslovanju rukovodile su se sledecim principima: sredstva za rad zadruge su obezbedjivana udelima zadrugara koji su bili mali i na njih se nisu placale kamate; za rad zadruga zadrugari su garantovali celokupnom svojom imovinom; fondovi zadruga su bili nedeljivi; teritorija poslovanja bila je ogranicena; funkcije u zadrugama su obavljane bez nadoknade.

U pocetku kreditno-zemljoradnicke zadruge su raspolagale skromnim novcanim sredstvima, formiranim od udela zadrugara, stednih uloga i zajmova. Formiranjem posebnog fonda pri drzavnoj klasnoj lutriji za osnivanje i potpomaganje zemljoradnickih zadruga situacija se znacajno popravila. Ovaj fond je narocito pomogao u povezivanju seljackih gazdinstava sa trzistem cime je znacajno doprineo razvoju zadrugarstva.

Sve veci broj zadruga nametnuo je potrebu za osnivanjem Zadruznog saveza i donosenjem propisa koji bi regulisali ovu oblast. Zakon o zemljoradnickim i zanatskim zadrugama koji je usvojen u Srbiji 1898. godine znacajno je doprineo daljem razvoju i afirmaciji zadrugarstva.

Ubrzo se pocetkom XX veka, pored kreditnih, javljaju i proizvodjacko-preradjivacke i nabavno-prodajne zadruge.Prvi zadruzni savez u Srbiji osnovan je 20.jula 1895. god u Smederevu, pod nazivom Glavni savez srpskih zemljoradnickih zadruga. Njegovi osnivaci bili su 11 kreditno-zemljoradnickih zadruga. Predsednik glavnog saveza od osnivanja do 1927. godine bio je Mihailo Avramovic.

Ovaj savez je veoma uspesno funkcionisao, sto se vidi i po tome sto je do prvog svetskog rata u Srbiji godisnje u proseku osnivano i do 56 zemljoradnickih zadruga.

Preko lista "Zemljoradnicka zadruga" i prigodnih brosura, zadruzni savez Srbije sirio je ideje naprednog zadruznog pokreta i na taj nacin doprinosio razvoju zadrugarstva. Osim toga, organizovanja su predavanja, kursevi i savetovanja gde su davana uputstva za unapredjenje poljoprivrede i sela. Savez je takodje dao snazan doprinos edukaciji zadruznih kadrova za stedno-kreditne poslove, nabavku i prodaju robe, za organizaciju knjigovodstveno-racunovodstvenih i komercijalnih poslova.

Izmedju dva svetska rata u Jugoslaviji i Srbiji zadrugarstvo je veoma doprinelo opstanku seoskih gazdinstava i napretku poljoprivrede i sela.

U tom periodu uglavnom egzistiraju tri zadruzna oblika: kreditne zadruge ciji je broj u periodu od 1920. do 1933. najveci, zatim nabavno-prodajne zadruge i specijalizovane proizvodjacko-zemljoradnicke zadruge koje su u znatnom broju osnovane posebno od 1933. god.

KREDITNE ZADRUGE javljaju se u vreme kada je povoljnim poljoprivrednim kreditima trebalo podsticati razvoj kapitalizma u poljoprivredi i prelazak sa naturalne na robnu poljoprivrednu proizvodnju.

NABAVNO-PRODAJNE ZADRUGE su nastale u uslovima svetske ekonomske krize tridesetih godina i sve veceg pritiska trgovackog kapitala. Ove zadruge su imale svojstva seoskih potrosackih zadruga jer su nastojale da, pre svega, zadovolje potrebe seoskih domacinstava.

ZEMLJORADNICKE PROIZVODJACKO-PRERADJIVACKE ZADRUGE su imale oblik nepotpunih proizvodjackih kooperativa i zasnivale su se na individualnoj organizaciji poljoprivredne proizvodnje i zajednickoj preradi i prodaji proizvoda.

Pocetkom XX veka osnivaju se i prve SPECIJALIZOVANE PROIZVODJACKO-POTROSACKE ZADRUGE. Tako je 1903. god. u selu Banji kod Arandjelovca osnovana i prva vinogradarsko-vinarska zadruga. Ubrzo se osnivaju i vocarske, mlekarske, stocarske, pcelarske, masinske i druge zadruge.

Posebno interesantan oblik zadrugarstva pretstavljale su zdravstvene zadruge (...) U okviru zdravstvenih zadruga osnivane su i veterinarske zadruge (...)

Od specijalizovanih zadruga treba spomenuti jos i vodne zadruge kao i vodovodne zadruge(...)

Izmedju dva svetska rata razvijalo se i stambeno zadrugarstvo narocito posle donete uredbe o stambenim zadrugama 1920. godine. Zadatak ovih zadruga je bio da, posto pribave potrebna novcana sredstva, izgrade stanove za svoje clanove. Pred drugi svetski rat bilo je 154 stambenih zadruga u tadasnjoj Jugoslaviji, a najvise stanova gradila je zadruga zeleznicara.

Do drugog svetskog rata kod nas je bilo u usponu i potrosacko zadrugarstvo u gradovima i u selima gde su egzistirale zemljoradnicke nabavno-prodajne zadruge. Posle rata ovaj oblik zadrugarstva ubrzo je ugasen i pored toga sto je znacajan cinilac ekonomskog i socijalnog razvoja.

Pod nazivom "Samopomoc" osnovana je prva studentska zadruga u Jugoslaviji. Osnovali su je 1931. godine studenti i profesori univerziteta u Beogradu. Preko ove zadruge studenti i djaci su svojim licnim radom obezbedjivali sredstva koja nije mogla da im pruzi drzava ili porodica. Mladi zadrugari su preko zadruznih fondova solidarno pomagali zadrugaru koji zapadne u materijalne, zdravstvene i druge nevolje. Studentska zadruga "Samopomoc" posebno se afirmisala kroz akcije samofinansiranja kulturnih, sportsko-rekreativnih, obrazovno-vaspitnih i drugih programa korisnih za zadrugare i mlade uopste.

U kriznim periodima kada je siromasno stanovnistvo najvise pogodjeno, najbrze se razvijaju stedno-kreditne zadruge. Posle prvog svetskog rata kada je privreda u Srbiji bila razorena, stedno-kreditno zadrugarstvo se nametnulo kao resenje za brojne socijalne probleme. Za vrlo kratko vreme osnovano je preko 2000 stedno-kreditnih zadruga, od kojih su vise od polovina zemljoradnicke stedno-kreditne. Osim zemljoradnickih, tu su i zanatlijske, cinovnicke, ucenicke, zeleznicke, uciteljske i dr. stedno-kreditne zadruge.

(...)

Posle drugog svetskog rata autonomno zadrugarstvo zasnovano na izvornim zadruznim principima brzo se ugasilo."

ima i knjiga: Vek i po zadrugarstva, Zadruzni savez Jugoslavije, Beograd 1995.)
Назад на врх
Погледај профил корисника Пошаљи приватну поруку
Nikola
Гост

ПорукаПослао: Суб Јан 18, 2003 5:04 pm    Наслов: Одговорити са цитатом

Nikola,

ok su postvake. teoretski si manje-vise u pravu. postavlja se pitanje da li Srbi uopste hoce da "plate" cenu zivota u normalnoj, civilizovanoj zajednici. Od stanja A u kome se mi nalazimo vec decenju a i malo vise do stanja B gde su recimo Slovenija, Ceska itd. treba da se stigne ali ne postoji nijedna poznata nauka koja to moze da ucini od petka do ponedeljka. Moje misljenje je da ima nesto mnogo trulo u drzavi Srbiji. nije onaj iz haga dosao iz kosmosa na vlast nego je on jedan od nas. Nisu svi Mitrovici, Vulini, Seselji, Gajevici... i ostala druzina vanzemaljci nego su oni mi. Ja mislim da je inicijalna tacka u nasoj raspravi drustveno-moralna svest Srbina i to treba porediti sa drustveno-moralnom svescu Svedjanina, Irca, Madjara itd. pa tek onda preci na ekonomske osnove i potencijale i okruzenje drzave Srbije. Dakle zasto u dijaspori zivi 2-3 miliona Srba i sta ih je, osim 1945., godine teralo da idu u boziju mater da bi nesto mogli da rade i da se dokazu kao ljudska bica pred samim sobom pre svega. 2-3 milion rada zeljenih ljudi je dosta da se pokrene bilo koja ekonomija. Da nismo mozda svi mi otisli iz Srbije sto nam ne odgovara radni i poslovni moral Srba u Srbiji.
Zasto sam ja posle 5 godina provedenih u Becu primetio jednu notornu istinu:
Vlasnik restorana Kinez-svi zaposleni kinezi
vlasnik restorana italijan-svi zaposleni italijani
vlasnik restorana srbin-nijedan zaposleni srbin(osim nizih poslova)
ovde ne racunam Balkan Grillove nego restorane koji kao drze do renomea.
Pa sta nam to govori o nama samima.
Pozdrav,
Nikola
Назад на врх
Hristina
Гост

ПорукаПослао: Суб Јан 18, 2003 5:54 pm    Наслов: Одговорити са цитатом

Ja sam mislila da je tema ove diskusije: EKONOMIJA,

a ono ispade: PSIHOANALIZA Srba kolektivnog tipa!

Nikola,
Sto ne prozbori koju o mafiji na srbskoj privrednoj sceni 2003-ce?
Назад на врх
Nikola
Гост

ПорукаПослао: Суб Јан 18, 2003 6:28 pm    Наслов: Одговорити са цитатом

Nikola,

pa ja mislim da je osnova svake ekonomije- covek, pa tek posle sistem.
Nikola
Назад на врх
Hristina
Гост

ПорукаПослао: Суб Јан 18, 2003 6:39 pm    Наслов: Одговорити са цитатом

Pa posto smo konstatovali da nam covek NE valja, ajde onda da batalimo i sistem!

Kad nam vec ne vailj Srbin-covek, onda nam isto tako ne moze da valja ni vlast (sadasnja, bivsa, buduca) u drzavi, jer je i ona sastavljena od istog materijala kao i narod.
Назад на врх
hic
Посланик

ПорукаПослао: Нед Јан 19, 2003 5:10 pm    Наслов: Одговорити са цитатом

Христини:

''a ono ispade: PSIHOANALIZA Srba kolektivnog tipa!''

Изгледа да без психоанализе ми, Срби, нећемо нигде стићи. Laughing Crying or Very sad Без обзира на политичко и идеолошко опредељење, мање више, сви смо ''исфрустрирани'', или како би се то нормалнијим језиком рекло, сви осећамо да смо не својом вољом ускраћени у развоју наших личних потенцијала. Нешто као ''вијетнамски синдром''..

Николи:

ja mislim da je osnova svake ekonomije- covek

nije onaj iz haga dosao iz kosmosa na vlast nego je on jedan od nas. Nisu svi Mitrovici, Vulini, Seselji, Gajevici... i ostala druzina vanzemaljci nego su oni mi.

Искрено речено, ја сам се у многим стварима слагао са Милошевићем и Шешељом (не и са Вулином, Гајевићком..), у многим стварима се нисам слагао, али ја сам обичан човек, исти као ти, па то није разлог да не нађемо заједнички језик.

Али добро си приметио, и ОВИ и ОНИ су МИ. Ми и наш ''вијетнамски синдром'', који се обнавља сваких 50 година. Из тога следи и оно: "vlasnik restorana srbin-nijedan zaposleni srbin''.. Два измучена и изгладнела пацова у кавезу, не питају се ко их је затворио!

Црњански је говорио у својим Сеобама, о инфериорном осећању Срба када из блата у ком су не својом вољом живели, видели сјај католичких цркава у црно-жутој монархији. ''Ја нећу да живим у блату!'' И ето беса, и ето мржње, оправдане и неоправдане.

Са праксом ''vlasnik restorana srbin-nijedan zaposleni srbin'' мора да се престане. Морамо да научимо да поштујемо себе.

А самим тим ће доћи и култура. Ја имам неку дефиницију културе, коју сам негде чуо, и која ми се највише допада: Култура је однос према самом себи! Ми нисмо културни јер не поштујемо сами себе.

Ја се увек трудим да поштујем себе и друге, некада неуспешно, али трудим се да у изражавању не користим ''сленг'', да се културно изражавам, да поштујем правопис.. У самом изражавању сугеришем слику о себи, а то заправо свако од нас ради, хтео или не хтео.

Све у свему, обични људи се могу сложити ако превазиђу принципе које им се намећу сумњивим системом званим''Богом дана демократија''.
Назад на врх
Nikola
Гост

ПорукаПослао: Нед Јан 19, 2003 5:39 pm    Наслов: Одговорити са цитатом

nikola

nisam ja pomenuo primer vlasnik srbin niijedan zaposlen srbin da bi se sad raspalila rasprava na tu temu. moja namera je da se slozimo da mi kao nacija imamo veliki "radni" problem i da probamo zajednickim snagama da udjemo u sustinu tog problema. ako uspemo da se pomerimo ijedan korak, pocecemo da se bavimo drugim ekonomskim modelima ( geo polozaj, materijalna bogatstva, infrastruktura privrede, itd). Meni je prosto neshvatljivo da su svima puna usta rada i progresa, a da mi srbi ne mozemo ali niokokocega da se dogovorimo da bi se negde pokrenuli. cilj nam je bolji zivot u smislu kvaliteta i ostalog pa to nije apstrakcija nego realna stvar koja se dostize nizom promisljenih, artikulisanih poteza koji ljudi, kao zajednica svesnih individua prave.
Pozdrav,

Nikola
p.s.
nesto o mentalitetu srba
nacuo sam(voleo bih da sam u krivu) da na poslednjem svetskom prvenstvu u fudbalu jedini navijaci koji su se makljali izmedju sebe su bili delije i grobari-u sred francuske jedni protiv drugih.
e ako je istina nek nam je alal
Назад на врх
Vid
Посланик

Придружио: 31 Дец 2002
Поруке: 5514

ПорукаПослао: Нед Јан 19, 2003 9:44 pm    Наслов: Одговорити са цитатом

Нећу да кажем да расправа није занимљива, али, с обзиром да је изгубила неопходну форму да би била у Радном кабинету, пребачена је у Ресторан.
Назад на врх
Погледај профил корисника Пошаљи приватну поруку Посети сајт аутора
hic
Посланик

ПорукаПослао: Пон Јан 20, 2003 12:55 pm    Наслов: Одговорити са цитатом

Можда би било боље да се расправа пресели на Форум читалаца, да би било прегледније и осталима да имају преглед у ажурирање порука..
Назад на врх
Vid
Посланик

Придружио: 31 Дец 2002
Поруке: 5514

ПорукаПослао: Пон Јан 20, 2003 3:32 pm    Наслов: Одговорити са цитатом

Мислим да то није добра идеја јер се на отвореном делу форума свака раправа ѕа тили час претвори у циркус.
Назад на врх
Погледај профил корисника Пошаљи приватну поруку Посети сајт аутора
Hristina
Гост

ПорукаПослао: Пон Јан 20, 2003 3:48 pm    Наслов: Одговорити са цитатом

Nije sada potrebno da pisem o tucama medju navijacima engleskih klubova i o njihovom razbijanju gradskih cetvrti kada se polupijani vracaju sa utakmica. To je deo mas-kulture NSP i zna se zbog cega se takva divljanja forsiraju. Pre svega da bi se oslobodila nagomilana negativna energija mase i da bi narod imao izduvni ventil, kako se nebi nezadodoljstvo koncentrisalo na kritiku vlasti....
Ali ovoga puta bih samo da podsetim na jedan incident tog tipa koji se desio u Holandiji i to pre dve godine. Znamo kakve sve "pozitivne price" kolaju Evropom o smirenosti holandskog mentaliteta, pa ipak se i njima desio primitivizam! Naime, dve grupe navijaca (raspitacu se za tacan naziva klubova) se preko interneta organizovala da se nadje na livadi uz autoput i da se tamo POBIJU. Nedeljama su kruzila dopisivanja i pretnje jednih drugima, a onda su "ljudi" seli u svoje automobile, poneli lance, gvozdene motke, kacige, bezbol palice i razne vrste oruzja i dosli na bojno polje.
Lepo, hladnokrvno i organizovano!
Da se makljaju.
Nastala je krvava tuca, da bi se tek posle nekoliko sati pojavila policija i hitna pomoc. Tesko povredjeni su prebaceni u bolnice, ali .... grupe onih koji su prosli sa laksim povredama su krenuli za hitnom pomoci i provalili u zgrade bolnica, kako bi tamo nastavili medjusobno premlacivanje.
Danima su mediji brujali o tom skandalu... Bilo je prozivki u policiji, politici, sportu itd.
Ali, eto, mi to ne pamtimo, a kamoli da osudjujemo. Mi pamtimo i osudjujemo samo Srbe (cak ni ostale Balkance), jer u nasim centrima mozga pulsiraju jos uvek celije indoktrinirane Titovom skolom srbo-mrznje i srbo-preziranja. Nama ne smeta primitivizam ni muslimana, ni Siptara, ni Hrvata, ni vojnika KFOR-a i SFOR-a, ni bombardovanje Srbije, ni uranijumske bombe, ni FENOL IZ TREPCE.... nista nama ne smeta tako kako nam smetaju SRBI. Tome nas je naucio Tito, a uvezbavaju nas razne Natase Kandic, Sonje Biserko, Svilanovici, Koraci i ostali politicki poltroni.

Kada se toga oslobodimo moci cemo slobodno da mislimo o svemu pa i o ekonomiji. A dotle samo mozemo leciti usadjene komplekse nize vrednosti, pljuvajuci jedni druge, a najvise svoj sopstveni narod.
Назад на врх
Nikola
Гост

ПорукаПослао: Пон Јан 20, 2003 5:14 pm    Наслов: Одговорити са цитатом

Nikola,

hristina, sta god neko kaze ti onako srbijanski lupis kontru, a da toga nisi ni svesna. ako mislis da smo mi srbi kao nacija potpuno ok, onda znaci da su svi ostali, njih oko 6 milijardi, mentoli. da nije jedan od simptoma neuklapanja u okolinu onaj niko me ne shvata, svi me mrze a ja sam super. to je u redu kad imas 14-15 godina, ali posle toga postaje malkice opasno po mentalni razvoj individue. razmisli pre nego ponovo posaljes odgovor.
pozdrav,
Nikola
Назад на врх
Hristina
Гост

ПорукаПослао: Пон Јан 20, 2003 8:51 pm    Наслов: Одговорити са цитатом

Nikola,

vidim da si frazer pa me zato tvoji kontradiktorni komentari i ne cude
Ajde da krenem redom:

1- Ti podje od psihoanalize naroda, pa predje i na psihoanalizu svojih sagovornika! Nikako da se svrtis na svojoj profesiji: ekonomiste.
Ne vidim samo odakle ti ideja da ja svima udaram kontru? Osim ako sebe ne smatras "SVIMA", pa po toj logici: ko se sa Nikolom ne slaze taj je protiv celog covecanstva.... Confused Malo neskromno, zar ne!

2- Ako se kontra "lupa" po srbijanski, da li onda i ti to cinis, ili mozda ti nisi Srbijanac.... (mislim: ili teza stoji, ili ne stoji)

3- Ne razumem kakve veze ima 12 miliona Srba sa 6 milijardi naroda u svetu? Zasto ti mislis da jedna od te dve grupe mora biti losa i da te dve grupe jedna drugu iskljucuju? Zasto neko mora proglasiti 12 miliona Srba nenormalnima, da bi 6 milijarde bilo normalno .... pojasni malo taj fenomen!

4- Ti smatras da je istina na strani vecine. Da se ona meri kvantitetom, brojem podignutih ruku, velicinom mase! Znaci istina je na strani vece grupe, po tebi. OK!!! Pa da krenemo onda od Kine. Tamo je svojevremeno milijarda (+ -) ljudi verovala u Mao ce Tunga, nosila njegove knjizice i pevala mu pesmice .... U to vreme je mozda 100-tinak ljudi (disidenata) smatralo da je to glupost! Dakle odnos kao 6 milijardi covecanstva: 12 miliona Srba.... I ko je od te dve grupe bio u pravu? Da li je istina bila na strani BROJA ili SOJA?

5- Ne vidim ko je to po tvom misljenju ONAJ koga SVI MRZE?
Jeli to sugerises da Srbe svi mrze? Koji svi!!!! (ili je u pitanju stara otrcana Otporaska fraza?). Ja licno ne smatram da svi mdze Srbe. Ja smatram da u svetu postoji nekoliko milijardi ljudi kojima Srbi uopste nisu predmet razmisljanja, a pogotovo ne mrznje. Cisto sumnjam da Kinezi, Rusi, Indijci, Brazilci, Skandinavci, Afrikanci imaju bilo sta protiv Srba. Najveci deo Amerikanaca cak i nezna da mi postojimo.... Srbe mrze: svi Hrvati, svi Siptari, veliki deo srbskih muslimana i jedan veoma mali broj ljudi u svetu lihvarske i vatikanske politike. Srbe mrze najvise oni koji nam daju kredite i koji nas ucenjuju da se de-nacifikujemo.

6- i na kraju: uopste mi nije jasno zasto tebe interesuje srbska ekonomija ako vec o srbskom narodu imas tako lose misljenje. To je ne samo kontradiktorno, nego je, izvinuces me, prilicno sizofreno! Sto se toliko opterecujes problemima naroda o kome imas do te mere ruzno misljenje.
Назад на врх
Velizar
Члан

Придружио: 29 Јун 2010
Поруке: 180

ПорукаПослао: Пет Јул 02, 2010 8:01 am    Наслов: Одговорити са цитатом

Има и то решење није ни компликовано нити скупо.
Спас је у:
1. Пољопривреди и пољопривредној механизацији,
2. Прехрамбеној индустрији,
3. Грађевинарству и индустрији грађевинског материјала,
4. Индустрији наоружања и војне опреме,
5. Саобраћају (воденом, железничком и друмском).

Образложење:
1. Пољопривреда и пољопривредна механизација:
Ми смо традиционално пољопривредна земља са поднебљем погодним за скоро све културе. У свету је све већа потреба за храном, како због раста броја становника тако и због тога што се све више пољ.производа употребљава у производњи биогорива (нарочито кукуруз, уљана репица и шећерна трска). Због тога цена тих производа расте све више.
Производња воћа (брескве, кајсије, шљиве, јабуке, малине, куоине и јагоде), поврћа које се залива.
Механизација је нешто што прати пољопривреду и заиста имамо доброг искуства (ИМТ, ИМР, ДМБ, МОРАВА . . . )
Тржиште да нам буде искључиво Русија, Белорусија, Либија, Алжир, Иран, Ирак и Сирија.
2. Исто као и под 1.
3.Тржиште Русије и Африке годишње има потребе за скоро милион радника. Наших 150000 - 200000 радника лако би се уклопило у то јер имамо огромно искуство, знање, име и традицију.
Индустрија грађевинског материјала:
- наше циглане имају капацитете за скоро милион блокова дневно
- керамика скоро пет милиона квадрата годишње,
- изолациони материјали преко шест милиона квадрата годишње
- дрво за кровове и намештај, преко милион кубика дрвета (наравно уз бригу ошумама),
- цементаре неколико стотина хиљада тона годишње цемента високог квалитета,
- лепкови, премази и слично више од десет великих фабрика.

4. Наоружање и војна опрема:
- о томе је сувишно било шта рећи, осим тога да афричке и азијске државе међу којима су и наши претходни и садашњи купци, повећавају војне буџете за скоро 50% а од западњака све слабије купују оружје.

5.Саобраћај:
- реке, канали, изградња железнице и путева као и ваздушних лука како за путнике, товар тако и за ремонт авиона за који су већ неколико пута били озбиљно заинтересоване авио компаније са блиског истока и из африке.

Мислим да је за ово потребно мање пара, а више визије, поштења, рада, реда и дисциплине.

Све супротно од онога шта се се овде ради сасвим случајно јелда?!
Назад на врх
spartak
Ветеран

Придружио: 31 Дец 2003
Поруке: 2207
Локација: Beograd

ПорукаПослао: Пет Јул 02, 2010 9:33 am    Наслов: Одговорити са цитатом

Velizar ::
Све супротно од онога шта се се овде ради сасвим случајно јелда?!

Наравно да није. Прво треба толико да постанемо бедни да мора да дође неки експерт да нам открије баржу, скелу, точак и топлу воду. Систематски нас уништавају и намештају за преузимање, као кад у рагбију намештају лопту да је напуцају ногом.
Сармат
Ветеран

Придружио: 28 Јан 2007
Поруке: 967
Локација: SARMATIA EUROPAEA ET ASIATICA

ПорукаПослао: Пет Јул 02, 2010 9:49 am    Наслов: Одговорити са цитатом

Велизар, све што си написао стоји, осим што се тиче пара. Сличан је нови економски програм ДСС - инфраструктура, енергетика, грађевинарство и пољопривреда.

Томе само фале милијарде инвестиција (минимум 3 годишње, бар 10 година)...
spartak
Ветеран

Придружио: 31 Дец 2003
Поруке: 2207
Локација: Beograd

ПорукаПослао: Пет Јул 02, 2010 9:54 am    Наслов: Одговорити са цитатом

За почетак ће бити довољно да се спречи разваљивање сиротиње која је преостала, а разваљивање је у пуном јеку. Па полако.
Velizar
Члан

ПорукаПослао: Пет Јул 02, 2010 3:08 pm    Наслов: Одговорити са цитатом

Сармат, требају нам паре, али сам за то да се јако мало ослањамо на међународне финансијске организације, ако је могуће никако (турци османлије са муратом на челу су хуманитарни радници и борци за људска права наспрам ових).
Како:
1. Укинути сва давања за невладине организације - скоро 100
милиона евра годишње.
2. Смањити прегломазну, администрацију која је приде јако
неспособна, трома и нестручна - 30 милиона евра годишње.
3. Све плате веће од 600 евра оперезовати са по 5 - 10%- - још
50-60 милиона евра.
4. Од путарине издвојити око 20-30 милиона евра.
5. Тренутно у иностранству ради 25-30 хиљада грађевинаца, са
платом око 1200-1300 евра. Е сада 25-30 000 х 100 Евра месечно =
30-35 милиона Евра годишње. (временом број радника ће расти па
ће и цифра расти).
6. Од 14 - 16 година дужни су да одраде недељно 8 сати у фабрици
Од 16 - 18 година дужни су да одраде недељно 16 сати у фабрици.
Да будем јасан, неће нико радити нешто што је јако тешко, опасно по живот, здравље или њихов правилан психички и физички развој.
7. Ако у Србији има 10 хиљада затвореника, да се ја питам било би
их 50 -60 000 па х 20 Евра дневно које заради па х 6 дана
недељно х 52 недеље ето 300 - 320 милиона евра годишње.
(радили би у цигланама, цементарама, рудницима, високоградњи, у зависности од тежине кривичног дела).
8. Део незапослених да обрађује 220 000 хектара земље која је
запуштена и необрађена. Део производње да се даје њима а остало
држава организовано да продаје на страним тржиштима за нижу
цену јер су уложена средства знатно нижа због људи који их
обрађују па ће због тога и цена бити нижа и конкурентнија.
Са својим осолидним знањем из пољопривреде то је око 400 - 500
милиона Евра годишње.
9. Смањење увоза фосилних горива а замену извршити домаћим
горивима из биомасе, бољом термоизолацијом - 80 милиона евра
годишње.
10. Збо тачке 9. смањиће се и потрошња струје па разлику извести 20
-30 милиона евра годишње.
11. Доводити инвеститоре из Русије, Кине, Индије, Кореје, Бразила да
запошљавају радну снагу.

Када све то саберемо то је 700 - 800 милиона евра годишње.
Са паметним, рационалним располагањем ово је сасвим солидна сума за озбиљније планове. Ако се томе још дода и део из буџета може то нарасти и на преко милијарду евра, а сложићете се да ми сада и не добијамо много више.
Диктираном привредом цене хране, станова, машина и механизације би осетно пале, па би и тако мало умањене поједине плате опет дошле на исто, ако не и на боље него сада.
Назад на врх
Cara
Ветеран

Придружио: 19 Окт 2004
Поруке: 2585
Локација: RS

ПорукаПослао: Уто Нов 23, 2010 4:47 am    Наслов: Одговорити са цитатом

– „Крај партије” је уједно и крај вере у реч. Данас је реч изгубила сваки смисао и нема никакву одговорност. Поготово код политичара. Они су данас театар апсурда у коме се чуде шта се то дешава у земљи у којој баш они владају. Рече председник Борис Тадић, недавно, како је био запањен сазнањем да државне институције на плаћају струју. Ма немој? И то да је сазнао из штампе. Ето да нема штампе, не би знао шта му се дешава у земљи. А шта је задатак председника него да зна шта му раде сународници, било да је реч о људима у Сурдулици, као и онима који живе на Дедињу. Међутим, оне на Дедињу су оставили на миру, јер су они купили виле захваљујући својим таштама. Сваки је купио своје велелепне куће, имајући скромни станчић, па се, гле чуда, ташта жртвовала за своју ћерку и зета са којим се јако добро слаже. Онда су удружени све продали да купе руинирану вилицу, па су још дигли и кредит. Човеку кад то слуша дође да каже: „Па хајде да им и ми помогнемо”. Треба да се деси земљотрес, па да политичари дођу да виде како живе људи у унутрашњости. Није овај земљотрес био јак, него су нам куће трошне. Наша кућа као држава не ваља. Нема темеље.

Уз оштар, коментар да су запостављене основе вредности, односно да су људи жељни комуникације у смислу: „Добар дан”, „Јеси ли добро”... Божовић у истом тону наставља своју причу.

– Срећа је што постоје невладине организације које нас уче и како децу треба волети. То је велико откриће за наш народ. Поготово за мајке, али женама зато треба повећати године рада. Да не проводе толико времена са својом децом. Данас човек не сме по сопственом нахођењу да се понаша према детету, жени, пријатељу док им невладине организације то не одобре. Док нам не поруче да треба подржати „Параду поноса”. Ако је у питању парада, зашто још и поноса? Зашто парада поноса није 283. класа ових назовиофицира што носе униформе као феријални савез? Војска нам је слабија од ловачког друштва. Али зато наш министар одбране Драган Шутановац отпутује по мишљење у Норвешку, да са тамошњим министром одбране разговара о важним питањима. И та опозиција? Не зна се ко кога подмићује, ко кога плаћа и ко са ким шурује – каже наш саговорник.

На питање да ли за нас има наде и где види излаз, Божовић каже:

– Посветите се себи, својим ближњима! Испуњавајте неку од божјих заповести. Проговорите! Кажите нешто ако смете, мада њих није брига шта ви кажете. То је део невиђене демократије, у којој узмете све, па вас баш брига шта ко прича. Да сам млађи напустио бих све, купио земљу и отишао да живим на селу. Од земље се може живети. На жалост, село је запостављено. Такав је био план. Сељаци су кулаци, то је стара Стаљинова теза која је овде пресађена. Овде је задругарство после рата нанело више штете од било чега. Онда је кренула мода да сељаци иду у град. Да се разбију та традиционална места која су била верна династији и држави. Када га доведете са села где је све имао у град где ништа нема, онда га запослите. Па му дате стан. Сада је све то пропало. Више нису нигде. Мада видим, дође овај „Фијат” да нас спаси – духовито закључује Божовић.

А где види излаз, познати глумац у свом духу је одговорио: „Да ресорно Министарство пољопривреде остатка Републике Србије цео народ пресели у телевизијску емисију „Фарма” ради побољшања сточног фонда.

http://www.politika.rs/rubrike/Kultura/Vojska-nam-je-slabija-od-lovackog-drustva.sr.html
Velizar
Члан

ПорукаПослао: Сре Нов 24, 2010 9:02 am    Наслов: Одговорити са цитатом

Овај малени српски вилајет дође као позорница хаоса и рушитељства политичарима који је користе за одскочну даску ка "европским" театрима моћи. Да се докажу и покажу како реформе теку фантастично и осећају се позитивни помаци богомданих реформи. Ситуација личи на сцену бродолома где се дављеници боре за живот а наши политичари у улози спасиоца рекламирају нове појасеве за спасавање говорећи како су они идеални, потпуно поуздани а на пучини из часа у час је све мање руку које вапе за помоћ.
Назад на врх
Прикажи поруке из последњих:   
Напиши нову тему   Одговори на поруку    Српски Интернет парламент Форуми -> Најбоље дискусије Сва времена су GMT + 1 сат
Иди на страну Предходни  1, 2, 3  Следећи
Страна 2 од 3

Скочи на:  
Не можете писати нове теме у овом форуму
Не можете одговорити на теме у овом форуму
Не можете мењати ваше поруке у овом форуму
Не можете брисати ваше поруке у овом форуму
Не можете гласати у овом форуму