?????? ???????? ????????? Форуми ?????? ???????? ?????????

FAQ/УпутствоFAQ/Упутство   ТражиТражи   Листа члановаЛиста чланова   Корисничке групеКорисничке групе   Региструј сеРегиструј се 
 Профил Профил    Провери приватне порукеПровери приватне поруке   ПриступиПриступи 

Поштовани посетиоци, да бисте остављали поруке на нашем форуму, претходно се морате регистровати. Хвала!

Ima li nekog realnog resenja za srpsku ekonomiju
Иди на страну 1, 2, 3  Следећи

Напиши нову тему   Одговори на поруку    ?????? ???????? ????????? Форуми -> ??????? ?????????
Погледај предходну тему :: Погледај следећу тему  
Аутор Порука
Nikola
Гост

ПорукаПослао: Уто Јан 14, 2003 5:11 pm    Наслов: Ima li nekog realnog resenja za srpsku ekonomiju Одговорити са цитатом

Nikola/New York

Zanima me sta misle ljudi, da li ima relanog ekonomskog resenja za ozdravljenje srpske privrede. Iznosite slobodno svoje misljenje bez obzira na posao kojim se bavite, pa cemo zajedno da probamo da analiziramo situaciju.

Pozdrav,
Nikola
Назад на врх
Vid
????????

Придружио: 31 Дец 2002
Поруке: 5514
Локација: ???????

ПорукаПослао: Уто Јан 14, 2003 6:43 pm    Наслов: Одговорити са цитатом

????????? ?? ?? ???? ??????? ???????? ?????????? ????????? ????????????, ? ? ???? ?????? ?????????.

????????? ?? ?? ?????? ?????? ????, ?? ?? ???????? ???? ?????? ?? ???? ???? ? ?? ???? ????? (? ????? ??????? ??????) ?? ????????? ?? ????????.

????????? ?? ?? ?? ???? ?????? ??? ???? ????? ???????? ?? ??? ? ?????? ????. ? ?????? ?? ?? ??? ? ?? ???? ???? ??????? ??????????, ??????????? ? ?????????? ????? ? ?????????? ???????? ??????.

???? ??? ? ??? ???????? ????? ??????? ? ?????????? ?????? ???? ????? ??????? ???????? ?????????? ?????? ???? ?????? ?????? ?????????.

??? ???? ?? ? ?? ???? ??? ?????, ??? ?? ?? ???? ??????? ???????? - ? ???????? ??????.
Назад на врх
Погледај профил корисника Пошаљи приватну поруку Посети сајт аутора
Vid
????????

ПорукаПослао: Уто Јан 14, 2003 6:54 pm    Наслов: Одговорити са цитатом

????????? ?????? - ??????? ?? ????????? ?????? ????? ????????? ?? ?????????? ??????? ??????? ?????????? ????? (???????? ?????) ? ?????? ??????????? ??????????? ??????? ???? ??????????????? ? ?????? ??????????????, ?? ?????????????? ??????????? ????? ??????.
?? ???? ????? ?? ????????? ????? ????? ?????????? ?????????? ???? (???? ?? ???) ???????? ?????????? ??????. ????? ???????? ????? ??? ?? ???? ??????? "????????? ?????????? ????????" ?.?. ?? ????????? ???????? ???? ??????????? ????????? ??????, ???????? ??????? ?????? ?????????? ???????. ??? ?????????????: ? ????????? ???? ???????????? ????????.

????????? ?????? ?? ???? ????? ???? ??? ?? ??????? ?????? ?????? ?? ???????? ???? ??????? ?????????? ?????, ? ???? ???????? ?? ???????? ???? ??????????? ? ????????????? ?????????? ???????, ??? ???? ?????????? ???? ?? ??????? ?????? (? ?????????? ??? ?????????????).

?? ???? ??? ?? ??????? ??? ???? ????? ???? - ???????? ?????????.

?????? ???? ?????? ?? ?? ??? ?????? ?????? ????????? ??????????????, ???? ??????????? ????????? ????????????? ?????????????? ???????? ? ???????? ????????????? ? ????? ?? ?? ????? ??? ????????, ???????, ??? ??????????? ??????????? ????????????, ?? ?????????? ?????????? ? ?????????? ???????.
?????? ???????? ????????? ?? ?????? ????????? ?????? ? ?????????? ????????? ? ?????????? ?????????? ????????? ???? ? ????? ? ???????, ?????? ?? ??????? ???????? ? ????? ???????? ?????????. ????? ?????? ?? ?????? ????????? ?????? ?????????? ?????? ?? ???? ?????? ?????????? ????? ???? ?????????? ????? ???? ??????? ?????????.
Назад на врх
stevand
????????

Придружио: 04 Јан 2003
Поруке: 803
Локација: xxx

ПорукаПослао: Уто Јан 14, 2003 8:05 pm    Наслов: Одговорити са цитатом

Prvo da kazem da nisam stigao da glasam ali bih glasao protiv.

Podrzavam Vida i ovo sto je napisao, ali treba uzeti u obzir i drugu stranu i modele liberarne ekonomije razmotriti.
Ja sam licno zagovarac nemacke skole i Fridriha Lista ali veoma postujem od nasih ekonomista Branka Dragasa koji nju kombinuje i koristi analize Heritage fondacije ( www.heritage.org ) oko kojih je bila ranije polemika izmedju Vida i Orla.
Zato bi mogao svako ukratko da iznese neke forme i resenja pa da vidimo gde smo.
Назад на врх
Погледај профил корисника Пошаљи приватну поруку Пошаљи Е-маил
Vid
????????

ПорукаПослао: Уто Јан 14, 2003 9:18 pm    Наслов: Одговорити са цитатом

??????? ?? ???? ??????? ????????? ????? ??? ???? ?????? ????????? ?????, ??? ???? ??? ??????? ?? ??????? ?????? ?? ?? ?????? ?? ??? ??? ????? ??????? ?????????. ????? ???????????, ?????????????? ???????????, ????????? ????? ?? ??????? ???????? ? ?????????. ????? ?????? ????????? ??????? ????, ???????? ?? ? ?????? ??????. ??? ??? "??????", ???????????? ? ??????????? ??????.
??????, ????? ????? ???? ???? ??????? ??? ???????? ??????????, ?? ?? ???? ???? ?????????? ????? ??????, ?????? ?????????? ????????. ? ??? ?????????, ???? ???? ?? ??? ? ????????? ???????? ???? ? ?????????? ??????????????. ?? ????? ????? ? ???? ? ????????? ?? ???????????? ?????????? ????. ??????? ?? ???? ???? ???? ?????????????, ????????????? ?? ?? ??? ????????? ??????????????.

????? ?? ???????? ?? ?? ???? ????? ?? ????????? ???? ????? ? ?? ?? ????? ?? ????? ????????? ????, ????? ??????? ?????? ??? ??????? ??????????? ?????? ???????? ? ?????? ???????????? ?? ??????. ???, ????? ?? ? ?? ???? (????)????? ?????????? ?? ???????, ??????? ???? ????????? ??????? ?????????? ? ?????????? ???? ?????????? ?? ???? ???????? ?? ????????? ??????.
Назад на врх
Nikola
Гост

ПорукаПослао: Уто Јан 14, 2003 9:28 pm    Наслов: Одговорити са цитатом

Nikola,

Drago mi je da ima zainteresovanih sagovornika na temu. Ja licno mislim da bi trebalo uzeti u obzir da je godina 2003. tako da nisam siguran da se moze porediti sa ekonomijom 19. veka. U najsirem slucaju mozda kao neka baza ali za sve ostalo se mora uzeti u obzir da smo vec u 21. veku. Ja licno cenim najvise postavke Karla Marxa, ne zato sto sam komunista, naprotiv, nego sto je kao filozof dao jedan dosta univerzalan pristup kapitalistickom sistemu privredjivanja. Za pocetak treba da posmatramo Srbiju u kontekstu regiona Balkanskog pa tek onda u sirem evropskom okviru. Ne smemo zanemariti cinjenicu da smo u poslednjih 15-ak godina debelo unazadjeni (Madjarska je dobar primer sta se moze postici za isto vreme), ali da isto tako i zemlje u regionu muce muku sto je nasa prednost. Isto tako u Srbiji postoji jos uvek kakva-takva ekonomska infrastruktura jer smo godinama kao Jugoslavija bili glavna trgovinska veza Istok-Zapad-Bliski Istok(Irak, Kuvajt, Libija, Alzir itd).
Toliko za prvo javljanje,
Nikola
Назад на врх
VoiD
????????

Придружио: 30 Дец 2002
Поруке: 4795

ПорукаПослао: Сре Јан 15, 2003 9:06 am    Наслов: Одговорити са цитатом

????? ?? ???????? ? ?????????? ????????? ?? ?????? ???-? ??? ???????? ???? ????????? (? ??? ?????? ?? ?? ???????? ???? ??????? ?? ?? ?? ???????? ??????? ?? ????), ????? ??? ?? ????????? ????? ?? ???-?, ?? ??? ?????????????? ???? ?? ?? ?? ???????.
Назад на врх
Погледај профил корисника Пошаљи приватну поруку Пошаљи Е-маил Посети сајт аутора
Kshatriya
????????

Поруке: 2686
Локација: Beograd

ПорукаПослао: Сре Јан 15, 2003 1:54 pm    Наслов: Одговорити са цитатом

? ????????? ???? ???? ???? ? ?? ???? ?? ????? ?????????????.
??? ???? ????? ??????:
??????????? ??????? ??? ???? ?? ?????, ?? ??????? ?????? ????? ?????????. ????????? ??? ? ??????????? ???????? ??? ??????? ?? ?????? ????????? ???? ??-?????????.
?? ?? ??????? ????????? ????? ? ???? ?? ??????? ????????? ??????, ???????? ?????? ? ??????????? ??? ? ??? ??????
???? ?? ??? ?? ?? ????? ????? ????? ?? ?? ??? ???????? ????? ?? ???????????, ??? ?? ????? ?????? ??????? ?????? ? ??????? ?????? ????.
Назад на врх
Nikola
Гост

ПорукаПослао: Сре Јан 15, 2003 4:17 pm    Наслов: Одговорити са цитатом

nikola

nesto slicno je pokusao gadafi u libiji ali mu nije poslo za rukom. naime pukovnik se dosetio da izbaci novac iz opticaja i da predje na naturalnu privredu, da bi eliminisao zavisnost libije od centara koji stampaju novac(dolar pre svega). mislim da bi trebalo da probas da shvatis da ekonomija nije apstraktna nauka nego vrlo "organska" tvorevina. znaci ima svoje zakonitosti kao recimo fizika ili hemija.
pozdrav,
Nikola
Назад на врх
stevand
????????

Придружио: 04 Јан 2003
Поруке: 803
Локација: xxx

ПорукаПослао: Сре Јан 15, 2003 9:42 pm    Наслов: Одговорити са цитатом

Mislim da je Madjarska vrlo los primer a ne vrlo dobar.
Pisacu ovih dana malo opsirnije,
Назад на врх
Погледај профил корисника Пошаљи приватну поруку Пошаљи Е-маил
VoiD
????????

Придружио: 30 Дец 2002
Поруке: 4795

ПорукаПослао: Чет Јан 16, 2003 10:30 am    Наслов: Одговорити са цитатом

VoiD ::
????? ?? ???????? ? ?????????? ????????? ?? ?????? ???-? ??? ???????? ???? ????????? (? ??? ?????? ?? ?? ???????? ???? ??????? ?? ?? ?? ???????? ??????? ?? ????), ????? ??? ?? ????????? ????? ?? ???-?, ?? ??? ?????????????? ???? ?? ?? ?? ???????.

http://komentar.co.yu/liberal/1.html (94kb)
http://komentar.co.yu/liberal/2.html (56kb)
http://komentar.co.yu/liberal/3.html (16kb)
Назад на врх
Погледај профил корисника Пошаљи приватну поруку Пошаљи Е-маил Посети сајт аутора
Skomi
Гост

ПорукаПослао: Чет Јан 16, 2003 4:59 pm    Наслов: Одговорити са цитатом

Kshatriya ::
...??????????? ??????? ??? ???? ?? ?????...

Pre svega pozdrav svima, interesantna je tema i moze se (izgleda) puno toga pametnog i vrednog reci, ali bih ja pokusao da budem potpuno konkretan (posto ni ja nisam nikakav ekonomski strucnjak). Pre poente bih hteo da naglasim (u tom smislu i gornji citat) da je zaista krajnje vreme da u Srbiji ljudi pocnu da RADE, a ne samo da teoretisu i da yive tudje zivote. Ne kazem, naravno, da bi radnicima i ljudima koji se ne bave teorijom kao strukom trebalo zabraniti da misle (naprotiv), ali bih insistirao na tome da svako odredi svoje polje dokazivanja, odnosno mesto sa koga ce i svojoj zajednici i sebi pomoci da postigne puni prosperitet, tj. da pokaze da zivot nije besmislen. Tema je univerzalna i povlaci sobom i raspravu o mnostvu drugih tema, ali se bojim da nam vreme zaista polako istice. Pogledajte podatke o starosnoj strukturi stanovnistva, razmislite o svom bracnom stanju, zavirite u svoje dzepove, o dusama i da ne pricam. Ako ovako nastavimo potpuno cemo nestati sa lica zemlje, ovde ce, bre da se nasele oni ODVRATNI siptari i muslimani, ili neki kinezi, vise nije ni bitno, a mi cemo izgledati potpuno smesni u svojim raspravama i u svom necinjenju.
Da skratim: ja, dakle, mislim da bi prvi korak u oporavku ekonomije morao da bude zestoki obracun sa zagovornicima "pink" kulture moralnog i duhovnog unistavanja i/ili uspavljivanja, i duhovnog smeca koje nam stize i zapada i sa istoka. Kada se moralno i duhovno oporavimo, mislim da ce nam biti lakse da dodjemo sebi, a samim tim i da vidimo sta je i za nasu ekonomiju najbolje.
Pozdrav svim SIP-ovcima
Назад на врх
Nikola
Гост

ПорукаПослао: Чет Јан 16, 2003 8:31 pm    Наслов: Одговорити са цитатом

Nikola

Skomi nemoj da zaboravis da su i pinkovci ljudi koji imaju radni potencijal. Ja zivim u Americi vec par godina i mogu ti reci da su pravi Amerikanci/amerikanke veliki dziberi. Nemas pojma koliko sam ljudi licno upoznao koji ne znaju na karti da pronadju Evropu(osim ako ne pise velikim slovima), ali poenta je da svi ti dziberi rade i bore se za opstanak. Ovde je najveca sramota imati 18 i vise godina i nista ne raditi jer te ljudi onda smatraju retardiranim ( u smislu radno nesposoban) na kraju da rezimiram nije problem u pink kulturi nego u jednom neradnickom mentalitetu koji se ponosi da kaze ne radim nista ili raduckam onako. Koliko ti znas roditelja koji se trude da usmere decu u pravcu da nesto korisno rade u odnosu na one koji se trude da im deca studiraju bar 10-12 godina.
Pozdrav,
Nikola/New York
Назад на врх
Hristina
Гост

ПорукаПослао: Чет Јан 16, 2003 9:16 pm    Наслов: Одговорити са цитатом

Ljudi treba da rade! Nesumnjivo....
Pitanje je samo za koje pare?

Ne radi ni prosecno (ne) skolovani Amerikanac zato sto to voli, vec zato sto mu plata omogucava da ustedi za: muzicke instalacije, motor, auto, stan, kucu ... i sve ostale igracke modernog doba.
A sta prosecni (ne) skolovani Srbin ima kao motiv za 10 radnih sati ulozenih u gazdinu firmu? Svinjsku polutku na kredit!

Hocemo li, dakle krenuti od "kokoske" ili od "jajeta" kada govorimo o ekonomiji?
Назад на врх
Skomi
Гост

ПорукаПослао: Чет Јан 16, 2003 10:13 pm    Наслов: Одговорити са цитатом

Za Nikolu: ljudi koji su prepusteni "pink kulturi" pored radnog imaju i potencijal da postanu upravo kao i ti amerikanci o kojima ti pricas. dalje, nisam rekao da rad ne ide sa obrazovanjem i vaspitanjem.
Za Hristinu: ako se govori o platama, onda sam saglasan da su bedne. Ali ne treba izgubiti iz vida cinjenicu da treba nekako poceti. Ako neko nije zadovoljan platom, moze da proba da nadje drugi posao. Svakako nije resenje da sedimo skrstenih ruku i da ne radimo nista, ili da cekamo da se nekako plate same podignu, jer do tog momenta moze da prodje puno vremena u kome i ta polutka moze dobro da dodje.
Pozdrav svima
Назад на врх
Hristina
Гост

ПорукаПослао: Чет Јан 16, 2003 10:27 pm    Наслов: Одговорити са цитатом

Za Skomija:
Objasni ti radnicima da oni treba 45 godina da rmbace zarad neke "ruzicaste buducnosti" koju mozda ni njihova deca nece doziveti, kao sto eto vidimo u Brazilu, Rumuniji, Meksiku .... i ostalim kolonijama NSP. Sto bi se neko ubijao od posla kad mu ni penzija nije zagarantovana, a o zdravstvenom i socijalnom osiguranju i da ne govorim?

Pa nije prost radnik taj koji ce MOTIVISATI ekonomiju,
valjda ekonomija mora biti takva (osmisljena i uredjena) da MOTIVISE radnika!

Predpostavljam da se i tu pocinje od glave, a ne od repa!
Назад на врх
Skomi
Гост

ПорукаПослао: Пет Јан 17, 2003 12:56 am    Наслов: Одговорити са цитатом

Hristini:
Kao prvo, ja nisam rekao za radnike da "oni treba 45 godina da rmbace zarad neke "ruzicaste buducnosti" koju mozda ni njihova deca nece doziveti, kao sto eto vidimo u Brazilu, Rumuniji, Meksiku .... i ostalim kolonijama NSP".
Drugo, nemam ja sta da objasnjavam radnicima, ja samo iznosim svoje misljenje. Ako i dalje insistiras da nekome nesto objasnim, onda cu i ja tebi da kazem da TI objasnis radnicima zasto i kako je dobro da svi koji nemaju veliku platu prestanu da rade (ako si to htela da kazes). Pretpostavljam da bi onda Srbi prestali da postoje mnogo pre nego sto bi se mnogi tome nadali... Ili bi se odjednom nekako sve promenilo na bolje kao sto, pretpostavljam, ti verujes, jer ne mogu da zamislim da bi u suprotnom mogla da predlozis nesto tako (ako predlazes).
Pogledaj, uostalom, naziv teme. Ja govorim o REALNOM ZIVOTU u kome zive REALNi LJUDI koji, ako su normalni, treba da razmisljaju sta je dobro sto SADA mogu da urade za svoju drzavu i za svoje bliznje, a samim tim i za sebe (ako je nekome tako lakse). A sada treba raditi, a ne gubiti vreme u praznim pricama, posto cemo u suprotnom NESTATI sa lica zemlje!!!. U tom smislu i imam utisak da o "dalekoj buducnosti" govoris ti, a ne ja.
Ukoliko opet budes rekla nesto tipa "Sto bi se neko ubijao od posla kad mu ni penzija nije zagarantovana, a o zdravstvenom i socijalnom osiguranju i da ne govorim? " Question Exclamation Question , bojim se da cu stvarno prestati da polemisem sa tobom, zato sto je to ISUVISE NEREALAN ISKAZ i, po mom shvatanju, predstavlja uvredu svih onih koji prolivaju svoj znoj i gube svoje zdravlje na poslu ne zbog sebe, vec zbog ljudi koje vole.
O motivima: oni mogu da budu razni. Nekoga za rad i za vodjenje sopstvenog zivota (sto je u ovakvim uslovima jedino sto nam preostaje ukoliko zelimo da opstanemo i da se ne obrukamo ni pred sobom ni pred Bogom) moze da motivise idealno uredjen ekonomski sistem u drzavi, nekoga pretnja kaznom, nekoga zelja da prisustvuje NBA utakmici, a nekoga ljubav prema bliznjima...
E, jos jedna stvar: odakle ti taj termin "prost radnik"? Deluje kao iz "Kapitala" (prvi i treci tom Laughing )
Назад на врх
Hristina
Гост

ПорукаПослао: Пет Јан 17, 2003 9:14 am    Наслов: Одговорити са цитатом

Uopste nemam nameru da se upustam u polemiku i nadgovaranje sa jednom osobom, jer je tema ove diskusije nesto sasvim drugo: opste ideje o ekonomiji Srbije. Zato cu samo jos jednom, kratko da odgovorim Skomiju i onda prelazim na razgovor sa svima.

Za Skomija:
Nisam citala Kapital, kao sto si ti to uradio, jer me drustvene nauke manje zanimaju. Ima i drugih razloga, ali o tome nebih sada.
Prost radnik je termin koji sam izvela od: prost covek (simple) sto nije nikako receno u negativnom konteksru. To bi znacilo: jednostavan covek (radnik), obican, nipocemu poseban, jednostavnih zahteva.
E, sada. Da se mi razumemo: Nigde jedna drzava nece stici ni dospeti, ako njen politicki i ekonomski establisment ceka da im narod i radnici POKRENU privredu i izvuku sami sebe iz bede. Tesko rezimu koji takvu pamet ima.

Pa nisu valjda seljaku, kome salas propada, krive kokoske i ovce sto je on nesposoban i ne ume da sve to organizuje!

A Srbija danas je u krizi i haosu u kakvom ne znam da li je ikada bila!
Srbijom vlada: kriminal, korupcija, rasulo, raspad sistema, raspad morala, denacifikacija, bezakonje i jednom recju: kompletna anarhija. I sada ti mislis (naivno) da ce se sve to pozlatiti, ako obican-prost radnik zalegne za masinu i rmbaci 8-10 sati dnevno zarad "ljubavi prema biliznjem". Budi realan! Ko ce u takvoj ludnici motivisati hiljade radnika da se ubiju od postenog rada, kada nista u sistemu nije posteno. Pa rezim u Srbiji neije u stanju ljude da motivise da izadju na izbore, a kamoli nesto drugo!

Ekonomija motivise radnike, a ne radnici ekonomiju!
Dakle, kako da osmislimo pametno poslovanje?
Назад на врх
Nikola
Гост

ПорукаПослао: Пет Јан 17, 2003 5:43 pm    Наслов: Одговорити са цитатом

Nikola,

Ljudi procitajte svoja pisma jos jednom. Mnogo su pesimisticka. Da se nadovezem na svoje prethodno pismo. Amerikanci rade kao volovi i muskarci i zene. Porodiljsko odsustvo traje 2( slovima dva dana). Ne kazem da je to ideal kome treba teziti ali je to njihova realnost. Radna nedelja je oko 50 sati u proseku a moze i do 70. Svakog petka drzava zavuce ruku u dzep svakom zaposlenom i otme i do 45% od plate. Masa ljudi nema zdravstveno osiguranje i opet svi rade. Dakle nema se vremena za filozofiju. Zasto vi u svojim pismima uporedjujete Srbiju sa Meksikom ili Brazilom a ne sa Slovenijom, Ceskom ili Madjarskom. Od kad su nam juznoamerikanci postali toliko bliski??? Nadovezite na poredjenje i Severnu Koreju i crvene Kmere i slika je kompletna. Dakle sta je starije kokoska(daj 1000 Eura mesecno pa cu da radim, sto u sustini nije istina jer ce Srbi ubrzo da traze 2000 Eura mesecno i opet imati razlog da filozofiraju i zakeraju) ili jaje ( radim jer je to jedini nacin da se jedno drustvo razvija kao celina).
Pozdrav,
Nikola
Назад на врх
Hristina
Гост

ПорукаПослао: Пет Јан 17, 2003 10:23 pm    Наслов: Одговорити са цитатом

Da ne bismo i dalje optuzivali kokoske zato sto salas propada, da krenem sa nekim konkretnim stavovima:

Tema - Ekonomija Srbije

Da bismo uopste mogli i poceti sa razmisljanjem o privredi Srbije, najpre treba da rascistimo TRI osnovne stvari:
I - Sta nam je cilj?
II- Ko smo i sta smo mi sada?
III- Kakvo je drustveno i ekonomsko okruzenje oko nas u svetu?

Zatim treba da utuvimo sebi u glavu jasnu cinjenicu DA: privredu jedne drzave ne organizuje ni radnik, ni seljak, ni "postena inteligencija", vec DA privredu jedne OZBILJNE drzave organizuje ELITA (politicka i ekonomska). To znaci da je ta elita odgovorna i za uspeh drzave, ali i za njen fijasko!
Pitanje je: imamo li mi ekonomsku elitu sa mozgom, sa ciljem i sa planom i programom u svojim glavama?

E sad bih da malo bolje razjasnim one gornje tri tacke.

I- STA NAM JE CILJ?

Da li nam je cilj:
1- Da trckaramo za mrvicama evropskog standarda i zivotinjarimo osrednje, dok nam VELIKE svetske institucije prave planove i kontrolisu uradjeno?
2- Da li nam je cilj da se oslobodimo dominacije lihvarskih institucija?
3- Da li nam je cilj da sami uzmemo sudbinu u svoje ruke i polako "ispod zita" prilazimo nekim drugim savezima i centrima moci?
4- Da li nam je prioritet pun stomak ili duhovni identitet ili nesto trece?

(ovo su samo primeri, a mogu se i drugacije postaviti pitanja, ali je poenta da se najpre odredimo po tome sta hocemo i KADA to hocemo!)

U tom smislu:
Mislim da postoje dugorocni ciljevi (koje obuhvataju vise generacija) i kratkorocni ciljevi, koji se mogu ispunjavati u okviru jednog mandata vlasti. Takodje mislim da ozbiljna nacija svoje dugorocne ciljeve NE govori javno i da su oni dostupni samo malom broju sive eminencije.
Dok ciljeve na kratke staze, ekonomska elita moze otkriti i to je obicno deo politickog programa vodecih stranaka.

II- KO SMO I STA SMO MI SADA?

Onaj ko sastavlja iole ozbiljniji ekonomski program, mora najpre napraviti DOBRU (a ne PODOBNU) analizu naseg sadasnjeg stanja. Nema razloga da se ne suocimo sa cinjenicama i dobrim i losim, jer bez tacne dijagnoze nema ni leka, a to hocemo, zar ne?

Samo primera radi navescu neke pravce razmisljanja:

1- Kakvi su nasi prirodni potencijali (ruda, zemlja, voda, ekologija)?
2- Kakvi su nasi ljudski potencijali (sposobnosti i obrazovanje zaposlenih)
3- Kakva je vrednost nasih nekretnina i infrastruktura? (Ovde treba biti sto objektivniji i ne razmisljati da li je korisnije da se "cenimo" jeftinije kako bi nas bolje kupili budzasto, sto radi sadasnji rezim, ali i predhodni)
4- Gde smo mi na svetskoj lestvici ekonomije?
U kom smo drustvu i to ne geografskom, vec finansijskom? Jesmo li u grupi zemalja Treceg sveta, ili smo za stepenicu visi? Jesmo li kolonija ili ne? Ovo je bitno zbog planiranja pocetnih ciljeva, sobzirom da je jasno da "Ono sto je dozvoljeno Jupiteru, nije dozvoljeno VOLU", kako kazu stari Latini.
5-U kakvom je stanju nase drustvo sto se zakona, morala i organizacije tice?
6- ..... itd

III- KAKVO JE OKRUZENJE OKO NAS U SVETU?

Mislim da je jasno da u ovom trenutku postoji jedan jak ekonomski centar (Lihvarske) moci, ali nebi bilo zgorega da nezavisni strucnjaci malo bolje ispitaju teren i utvrde da li se mozda u svetu ZAMECU i neki drugi, buduci ekonomski centri i koji su to? Da li Rusija, Kina, Japan, Arapi .... imaju neke svoje dugorocne planove koji ih polako uzdizu iz kaljuge globalnog sela i mozemo li se mi prikloniti nekoj od tih orbita (cisto radi ravnoteze i izbegavanja ucena onog JEDNOG koji drzi monopol)?
Naravno, osnovno pitanje je: Zelimo li mi da se odvojimo od ove sadasnje "sile zemaljske", ili ne? Mozda ne zelimo.... Ja nista necu da prejudiciram. Samo govorim okvirno o nacinima razmisljanja.

E SAD ONO sto ja smatram presudnim u svakoj zdravoj ekonomiji:

Ni jedna ekonomska teorija (organska-neorganska), ni jedan politicki sistem (desni-levi), ni jedna hijerarhija (monarhija-kapitalizam-socijalizam) NEMA SANSE da opstane, a kamoli da napreduje ukoliko prvo ne uradi jednu stvar:
OBRACUNA SE SA MAFIJOM (definitivno i totalno)!
Nema te ekonomije, a narocito ne u drzavi-koloniji, kakva je Srbija, koja ce se uzdici ako u njoj glavnu rec ima mafija! Nista nama sada nije kriv narod i nista nam narod NE moze pomoci, makar i svoj zivot prodao drzavi, ako ta drzava ne DOTUCE MAFIJU.
Mafija jede sve sto se uradi i zaradi. To je crna rupa svake privrede i sa mafijom cemo ostati u drustvu kolumbije, voleli mi to ili ne.

Dakle, prvo i osnovno i pre svih programa i teorija mora se:
1- Rascistiti sa mafijom u Srbiji
2- Rascistiti sa prljavim poslovima (koje obavlja mafija), a to su trgovina: drogom, seksom, alkoholom i cigaretama. Pri tome ne kazem da treba uvesti prohibiciju alkohola i duvana. TO NIKAKO! Ali treba oNEmoguciti rezimu da zivi od te vrste prljave trgovine. U toj trgovini smo uvek zavisni i uvek smo na repu svakog lanca sverca.
3- Uvesti teske kazne i VELIKE povlastice za placanje poreza drzavi i to bez izuzetka, a taj porez usmeriti na: bolnice, penzije, skole i infrastrukturu....
4- Vratiti pravoslavni MORAL narodu i nista od njega vise nije potrebno traziti!
Назад на врх
Прикажи поруке из последњих:   
Напиши нову тему   Одговори на поруку    ?????? ???????? ????????? Форуми -> ??????? ????????? Сва времена су GMT + 1 сат
Иди на страну 1, 2, 3  Следећи
Страна 1 од 3

Скочи на:  
Не можете писати нове теме у овом форуму
Не можете одговорити на теме у овом форуму
Не можете мењати ваше поруке у овом форуму
Не можете брисати ваше поруке у овом форуму
Не можете гласати у овом форуму