Српски Интернет парламент Форуми Српски Интернет парламент

FAQ/УпутствоFAQ/Упутство   ТражиТражи   Листа члановаЛиста чланова   Корисничке групеКорисничке групе   Региструј сеРегиструј се 
 Профил Профил    Провери приватне порукеПровери приватне поруке   ПриступиПриступи 

Поштовани посетиоци, да бисте остављали поруке на нашем форуму, претходно се морате регистровати. Хвала!

Језичке недоумице
Иди на страну 1, 2, 3, 4, 5  Следећи

Напиши нову тему   Одговори на поруку    Српски Интернет парламент Форуми -> Читаоница
Погледај предходну тему :: Погледај следећу тему  
Аутор Порука
VoiD
Посланик

Придружио: 30 Дец 2002
Поруке: 4795

ПорукаПослао: Нед Сеп 28, 2008 2:31 pm    Наслов: Језичке недоумице Одговорити са цитатом

Једно време сам исправљао чланове СИП-а када погреше у граматици и правопису, то је међутим многе нервирало, те сам престао. Како и даље сматрам да је борба за очување језика једнако битна као и сви остали фронтови и како неко не може себе сматрати елитом (а многи, ако не већина, на овом форуму то свакако јесу), а истовремено бити функционално неписмен, отварам ову тему у којој ћу указивати на честе грешке које чланови праве у писању и изражавању. Очекујем и друге да ми се придруже, пошто свакодневно радим на побољшању властитог изражавања које је дакако далеко од идеалног.

Сваки пут ћу прво навести погрешну варијанту, а потом исправну. Наводићу искључиво грешке на које наилазим овде на СИП-у (ништа са стране).

без обзира што је - без обзира на то што је

безчашће - бешчашће

везано с тим - у вези са тим

досада - до сада (не бисте веровали колико често наилазим на ову, наизглед баналну, грешку)

јер данас уторак? - јел' данас уторак? (мешање "јер" и "јел'")

јеси сигуран - јеси ли сигуран

лицимер - лицемер

мајца, мајце - мајица, мајице

на жалост - нажалост (некада је исправно било ово прво, али правопис се променио и сада је једини исправан облик "нажалост")

небили - не би ли

неприпада - не припада

ни један - ниједан

обојца - обојица

обзиром на - с обзиром на то да

од вајкада - одвајкада

одприлике - отприлике

посто - одсто

предходних - претходних

расчисти - рашчисти

са аспекта - из аспекта

све једно - свеједно

то ми неодговара - то ми не одговара

уствари - у ствари

у вези нечега - у вези са нечим

у људи, у бирача - код људи, код бирача

Последњи пут изменио VoiD дана Пон Окт 20, 2008 3:05 pm. изменио укупно 16 пута.
Назад на врх
Погледај профил корисника Пошаљи приватну поруку Пошаљи Е-маил Посети сајт аутора
Hektor
Посланик

Придружио: 01 Сеп 2004
Поруке: 2120
Локација: Нови Сад

ПорукаПослао: Нед Сеп 28, 2008 4:11 pm    Наслов: Одговорити са цитатом

Браво за тему!

"Посто" је погрешно Shocked У човече Rolling Eyes Јеси сто одсто сигуран?
lancelot
Члан

Придружио: 03 Феб 2008
Поруке: 341
Локација: Bgd

ПорукаПослао: Нед Сеп 28, 2008 4:38 pm    Наслов: Re: Језичке недоумице Одговорити са цитатом

VoiD ::
Једно време сам исправљао чланове СИП-а када погреше у граматици и правопису, то је међутим многе нервирало, те сам престао.

Nemoj da prestaneš. To je isuviše važno da bi iko prestao. Nek' se nerviraju. Ja to radim ceo život i neprestano molim i druge da me ispravljaju, i tako neprestano učim.

Ustvari, najbolje bi bilo da se pravopis/gramatika ispravljaju kako u samom citiranju sagovornika (tako će to najbolje da vidi gde greši), tako i u odgovoru na nečiji post.

Jedna opaska:
kod napomene da "уствари" treba da se piše "у ствари" - mislim da je i jedno i drugo ispravno - zavisno od konteksta. Npr:
"Ustvari, kad malo bolje razmislim..."
"U stvari o kojoj govorimo, nalazi se i..."

& Jedna pouka (zbog isuviše česte, skoro sveopšte greške):
U srpskom jeziku akronimi se NE deklinuju. Npr. ne: "u NATO-u", već "u NATO"; ne: "ovde na SIP-u", već "ovde, na SIP" (s tim da bi trebalo uvek stavljati i tačke - N.A.T.O; S.A.D; itd, ali to je mnog manja greška)
Назад на врх
Погледај профил корисника Пошаљи приватну поруку
Vid
Посланик

Придружио: 31 Дец 2002
Поруке: 5514
Локација: Београд

ПорукаПослао: Нед Сеп 28, 2008 4:54 pm    Наслов: Одговорити са цитатом

Ја стално пишем "уствари" и до сада сам био убеђен да је то исправно. Наравно, у контексту у коме је то поменуо Ланселот.
Назад на врх
Погледај профил корисника Пошаљи приватну поруку Посети сајт аутора
VoiD
Посланик

ПорукаПослао: Нед Сеп 28, 2008 5:44 pm    Наслов: Одговорити са цитатом

Hektor ::
Браво за тему!

"Посто" је погрешно Shocked У човече Rolling Eyes Јеси сто одсто сигуран?

5% је "5 од 100" (или 5/100=0,05), тј. 5 одсто. 5 посто би било "5 по сто" (или 5*100=500), односно пет стотина. Исправно је само "одсто".

lancelot ::
Jedna opaska:
kod napomene da "уствари" treba da se piše "у ствари" - mislim da je i jedno i drugo ispravno - zavisno od konteksta. Npr:
"Ustvari, kad malo bolje razmislim..."
"U stvari o kojoj govorimo, nalazi se i..."

& Jedna pouka (zbog isuviše česte, skoro sveopšte greške):
U srpskom jeziku akronimi se NE deklinuju. Npr. ne: "u NATO-u", već "u NATO"; ne: "ovde na SIP-u", već "ovde, na SIP" (s tim da bi trebalo uvek stavljati i tačke - N.A.T.O; S.A.D; itd, ali to je mnog manja greška)

Мислим да у обе ствари ниси у праву, али нисам сигуран. Проверићу, па ћу овде јавити.
Назад на врх
Погледај профил корисника Пошаљи приватну поруку Пошаљи Е-маил Посети сајт аутора
VoiD
Посланик

ПорукаПослао: Нед Сеп 28, 2008 6:11 pm    Наслов: Одговорити са цитатом

Одговор бр. 1:

Цитат:
Pravilno je u stvari odvajkada. Postoje neka lomljenja kopalja da se to izmeni u sledećem izdanju Pravopisa (koje se najavljuje već nekoliko godina), ali zasad je ovako.

I nije baš toliko nelogično, možemo ga uporediti sa sinonimnim frazama u suštini, u biti...

Одговор бр. 2:
Цитат:
Погрешно је писати и домаће и стране променљиве акрониме без падежних суфикса, који се у говору редовно јављају, јер се тиме ствара неоправдан раскорак између говора и писања: НЕ тај прелаз код ЈАТ, НЕ сукоби у ДОС, НЕ под покровитељством УНЕСКО, НЕ ДСС понуђено помирење, НЕ на промоцији свог ЦД.
http://www.maticasrpska.org.yu/download/danas17.pdf - страна 24
Назад на врх
lancelot
Члан

Придружио: 03 Феб 2008
Поруке: 341
Локација: Bgd

ПорукаПослао: Нед Сеп 28, 2008 7:41 pm    Наслов: Одговорити са цитатом

Твртко Прћић: 'Предлози за нови Правопис: псеудонорма не сме победити' ::

Погрешно је писати и домаће и стране променљиве акрониме без падежних суфикса, који се у говору редовно јављају, јер се тиме ствара неоправдан раскорак између говора и писања: НЕ тај прелаз код ЈАТ, НЕ сукоби у ДОС, НЕ под покровитељством УНЕСКО, НЕ ДСС понуђено помирење, НЕ на промоцији свог ЦД.

http://www.maticasrpska.org.yu/download/danas17.pdf - страна 24

Ред је да верујем да је Твртко Прћић у праву, јер, он је, свакако, кудикамо бољи зналац српског језика од мене.

Но, постоји ту једна нелогичност: пошто је, каже, пресудно да се не ствара "раскорак између говора и писања", предлаже, уместо "сукоби у ДОС" - "сукоби у ДОС-у (или: Дос-у, Досу?)" .

Зар онда не би требало "сукоби у ДОС-е"?, тј. "сукоби у Демократској опозицији Србије?... Акроним је начин скраћеног писања, не и говора! Проблем настаје кад се, уместо пуног назива изговара акроним - као да је акроним нова (оригинална, коренска) реч (именица)!

Дакле, ако се акроним третира као нова реч (именица!), онда се деклинује, као и свака именица; али, понављам, зашто би се акроним третирао као нова реч (именица), кад он то није - то је само начин (скраћеног) писања?

И ја, данас, као и сви, говорим "зиповано" - па ми је лашке да кажем нпр. "у СФРЈ", него "у Социјалистичкој федеративној републици Југославији"; или "промоција ЦД-а", а не "промоција компакт-диска". Но то је мој (наш) проблем (што ме мрзи, што ме живцира да све то изговарам); то није и стварни проблем говора.

Дакле, у питању је проблем с нервима (нестрпљењем) људи овог доба, то није проблем ни писања, ни говора - а да би се онда писање прилагодило говору, тј. да би се отклонио "раскорак између говора и писања". Другим речима, у питању је раскорак између нерава и говора.
Назад на врх
VoiD
Посланик

ПорукаПослао: Нед Сеп 28, 2008 8:56 pm    Наслов: Одговорити са цитатом

Ако немате ништа против, подвлачићу грешке у оригиналним постовима на које овде опширније указујем, чисто да би свима било лакше да прате када се овде појавило нешто ново и на шта се односило (то сам малопре урадио у Ратниковом посту у теми о Николићу). Нове записе у првом посту ћу болдовати.
Назад на врх
njemen
Посланик

Придружио: 05 Јан 2003
Поруке: 4271
Локација: Београд

ПорукаПослао: Нед Сеп 28, 2008 9:07 pm    Наслов: Одговорити са цитатом

Мени се не допада идеја да се исправке врше на оригиналном тексту. Тако испада да је Ратник сам подвукао "на жалост", односно да нешто наглашава, што није тачно. Боље уради copy/paste целе реченице, или пасуса, па је овде исправи и прокоментариши.
Hektor
Посланик

Придружио: 01 Сеп 2004
Поруке: 2120
Локација: Нови Сад

ПорукаПослао: Нед Сеп 28, 2008 9:40 pm    Наслов: Одговорити са цитатом

А ко буде највише био на стубу срама - плаћа пиће Very Happy
VoiD
Посланик

ПорукаПослао: Нед Сеп 28, 2008 9:59 pm    Наслов: Одговорити са цитатом

njemen ::
Мени се не допада идеја да се исправке врше на оригиналном тексту. Тако испада да је Ратник сам подвукао "на жалост", односно да нешто наглашава, што није тачно. Боље уради copy/paste целе реченице, или пасуса, па је овде исправи и прокоментариши.

Хтео сам да избегнем копирање, да не би испало да прозивам људе или да овде скупљам њихове грешке. Али урадићу као што кажеш, пошто подвлачење, слажем се, такође није добро решење. Цитираћу реченицу у којој се поткрала грешка, без навођења њеног аутора. Решења ће се увек налазити у првој поруци ове теме, нова ће бити болдирана. Они којима је свеједно како пишу не морају да залазе у ову тему, они који желе да се усавршавају, немају разлога да се љуте и вређају. Тиме ће ваљда и једни и други бити задовољни.

Ако имате још неки предлог, само изволите...

Последњи изменио VoiD дана Нед Сеп 28, 2008 10:12 pm. измењено укупно 1 пута
Назад на врх
VoiD
Посланик

ПорукаПослао: Нед Сеп 28, 2008 10:17 pm    Наслов: Одговорити са цитатом

"ако ДС буде бранила Косово ваљано, и ако расчисти са корупцијом у својим редовима"

"Obzirom da EU sve vidi kroz novac"

"јеси сто одсто сигуран"
Назад на врх
VoiD
Посланик

ПорукаПослао: Нед Сеп 28, 2008 10:37 pm    Наслов: Одговорити са цитатом

"nije ga sprecavalo da se dosada uvek svrstava na pravu stranu"
Назад на врх
Ратник
Ветеран

Придружио: 25 Сеп 2005
Поруке: 1562

ПорукаПослао: Нед Сеп 28, 2008 11:25 pm    Наслов: Одговорити са цитатом

Назив теме је пун погодак. Ево ја сам баш сад у недоумици да ли сам стварно погрешио.
http://www.vokabular.org/forum/index.php?topic=196.msg1209#msg1209
VoiD
Посланик

ПорукаПослао: Пон Сеп 29, 2008 7:27 am    Наслов: Одговорити са цитатом

Ратник ::
Назив теме је пун погодак. Ево ја сам баш сад у недоумици да ли сам стварно погрешио.
http://www.vokabular.org/forum/index.php?topic=196.msg1209#msg1209

— oblici koji su menjali način pravilnog pisanja: dokraja→do kraja, na žalost→nažalost, na prečac→naprečac, ukorak→u korak.
Назад на врх
Milos
Посланик

Придружио: 01 Јан 2003
Поруке: 3179

ПорукаПослао: Пон Сеп 29, 2008 7:56 am    Наслов: Одговорити са цитатом

Ovo je odlicna tema- treba insistirati na ispravnom pisanom izrazavanju.
Назад на врх
Ратник
Ветеран

ПорукаПослао: Пон Сеп 29, 2008 4:45 pm    Наслов: Одговорити са цитатом

Па, чекај Воиде, шта је сад актуелно (и откад) на жалост или нажалост?
VoiD
Посланик

ПорукаПослао: Пон Сеп 29, 2008 4:53 pm    Наслов: Одговорити са цитатом

Па пише ти горе: на жалост - погрешно, нажалост - исправно.
Назад на врх
Ратник
Ветеран

ПорукаПослао: Пон Сеп 29, 2008 5:01 pm    Наслов: Одговорити са цитатом

То сам и мислио, али нисам био сигуран. Ја сам у школи учио спојено, али то је било јако давно па рекох да није мењано у међувремену. Волео бих да знам када се како и колико пута мењао правопис од кад сам ја изашао из школске клупе. zbunjenost
VoiD
Посланик

ПорукаПослао: Уто Сеп 30, 2008 8:26 am    Наслов: Одговорити са цитатом

"Jer ja sada za Seselja, i to ne iz komunisticke faze, treba da govorim da je levicar - jer mu je ideologija zasnovana na politickom liberalizmu? Ne, jer se kod nas ideoloski termini prvenstveno koriste kao sinonimi za nacionalni stav."
Назад на врх
Прикажи поруке из последњих:   
Напиши нову тему   Одговори на поруку    Српски Интернет парламент Форуми -> Читаоница Сва времена су GMT + 1 сат
Иди на страну 1, 2, 3, 4, 5  Следећи
Страна 1 од 5

Скочи на:  
Не можете писати нове теме у овом форуму
Не можете одговорити на теме у овом форуму
Не можете мењати ваше поруке у овом форуму
Не можете брисати ваше поруке у овом форуму
Не можете гласати у овом форуму