Српски Интернет парламент Форуми Српски Интернет парламент

FAQ/УпутствоFAQ/Упутство   ТражиТражи   Листа члановаЛиста чланова   Корисничке групеКорисничке групе   Региструј сеРегиструј се 
 Профил Профил    Провери приватне порукеПровери приватне поруке   ПриступиПриступи 

Поштовани посетиоци, да бисте остављали поруке на нашем форуму, претходно се морате регистровати. Хвала!

О вери, религији, Цркви...
Иди на страну 1, 2, 3 ... 15, 16, 17  Следећи

Напиши нову тему   Одговори на поруку    Српски Интернет парламент Форуми -> Најбоље дискусије
Погледај предходну тему :: Погледај следећу тему  
Аутор Порука
dijasporac
Ветеран

Придружио: 09 Апр 2003
Поруке: 2408

ПорукаПослао: Пет Окт 19, 2007 2:45 pm    Наслов: Одговорити са цитатом

Снага Воље ::

А што се тиче хришћанства, видим да се овде доста декларисаних хришћана "смеје у лице" својој грешности и прави спрдњу о греху и поред свести о постојању дотичног.

Изгледа да је велики Ниче ипак био у праву када је рекао да је "први и последњи хришћанин умро на крсту"...

Ево, и родоверни родољуби дају себи за право да суде, и пребацују хришћанима. Ало дећко, прво погледај ове твоје шта су радили, па онда осуђуј друге.

Снага Воље
Члан

Придружио: 13 Окт 2007
Поруке: 63

ПорукаПослао: Пет Окт 19, 2007 3:09 pm    Наслов: Одговорити са цитатом

dijasporac ::

А што се тиче хришћанства, видим да се овде доста декларисаних хришћана "смеје у лице" својој грешности и прави спрдњу о греху и поред свести о постојању дотичног.

Изгледа да је велики Ниче ипак био у праву када је рекао да је "први и последњи хришћанин умро на крсту"...

Ево, и родоверни родољуби дају себи за право да суде, и пребацују хришћанима. Ало дећко, прво погледај ове твоје шта су радили, па онда осуђуј друге.

Не знам по којој логици сте то ви изузети од критика? Свако лицемерје ћу на сваком могућем месту критиковати.

Да гледао сам шта су "ови моји" радили и заиста не видим никакав проблем с тим. Ако га и има, у питању су моји.

Што се тиче наведене слике, заиста не видим никакву повезаност дотичне самном.

Вид ::
Ако ћете (ћеш) да тврдите да је један секс пре брака сам за себе довољан да би се неко осудио на вечну ватру због разврата, онда то морате да заступате конзистентно.

Чему онда уопште постојање "институције" грехова који нису смртни? С обзиром да "после онога" нема кајања...

Тула ::
Ја чак могу, теоретски, да замислим и хомосексуални однос који не би био грех, једини је проблем што то остаје на теоретској равни, то јест нисам у стању да се сетим како би то у пракси изгледало

Теорија која се не може применити у пракси, неостварива је.

И где је у том цитату тврдња да је овај или онај конкретни начин задовољавања телесних страсти природан а неки други неприродан?
У чему битном се, са становишта телесне страсти, разликује страст хетеросексуалца од хомосексуалних страсти?

Ово већ спада у замену теза. Не говоримо о томе шта је природно, већ шта је грешно по учењу хришћанске цркве. Пошто се хришћанска црква у мноштву ствари коси са природом човека, онда је и ово питање апсурдно.

Не може то, бре!
Блуд је блуд, синоним за грех, и не може безгрешни грех.

Не бих рекао, а мрзи ме да отварам лексикон. У сваком случају, чест појам у "црној хроници" било којих дневних новина је "противприродни блуд" у смислу кривичног дела, што наводи на закључак да је било какав други блуд природан, тј. нормалан по природном становишту.
Члан

ПорукаПослао: Пет Окт 19, 2007 3:18 pm    Наслов: Одговорити са цитатом

Vid ::
Без догме нема религије.

Не бих се сложио. Да ли будизам, хиндуизам, таоизам познају појам догме?

А није свака вера сама по себи религија

Наравно, јер је вера ствар појединца а религија ствар масе.
Посланик

Придружио: 31 Дец 2002
Поруке: 5514
Локација: Београд

ПорукаПослао: Пет Окт 19, 2007 5:54 pm    Наслов: Одговорити са цитатом

Снаго Воље, можемо ми да дефинишемо ствари на разне начине. Ја сам само искористио школску дефиницију религије. Дакле, ако немамо догму, обред, прописани морал и... (и даље нисам сигуран за четврти елемент), немамо религију у класичном смислу.
У сваком случају, није свако веровање религија нити је сваки теизам религија. Постоје и нерелигиозни теизам и религиозни атеизам.

Што се тиче источњачких веровања која помињеш, не могу да тврдим, али мислим да таоизам свакако није религија. Да ли су то догматска веровања такође не могу паушално да тврдим.
Назад на врх
Погледај профил корисника Пошаљи приватну поруку Посети сајт аутора
Vid
Посланик

ПорукаПослао: Пет Окт 19, 2007 6:19 pm    Наслов: Одговорити са цитатом

Да много не паметујем даље. Кога интересује и ко воли да прочита добро штиво на ову тему, нека на сајму књига купи Деретино издање Хамвашевог "Хришћанства". Није скупо, а вреди.
Назад на врх
Vid
Посланик

ПорукаПослао: Пет Окт 19, 2007 11:07 pm    Наслов: Одговорити са цитатом

Цитат:
Пошто се хришћанска црква у мноштву ствари коси са природом човека, онда је и ово питање апсурдно.

Ово је констатовао Снага воље. И у праву је. Учење Цркве, односно Христа, је против природе човека, али ваља рећи и да тако треба да буде. Не може природа да буде оправдање јер није човек животиња да живи по нагонима и инстинктима већ му је дато да ствара, да мења природу и прилагођава је, не себи оваквом, болесном, грешном и слуђеном, већ слици Раја који носи у срцу. Човек је mikroteos, мали бог, слика Божија, Богочовек, и као такав он треба да ради исто оно што ради и Бог, да ствара, да креира. Наравно, на микроплану, у складу да својим могућностима.
Назад на врх
Снага Воље
Члан

ПорукаПослао: Пет Окт 19, 2007 11:17 pm    Наслов: Одговорити са цитатом

По мом (скромном) мишљењу треба наћи неку златну средину. У сваком случају човека, оваквог какав је, треба мењати али поставља се питање којим начином и којим путем?

Опет по мом скромном мишљењу, мислим да хришћанство то ради погрешним путем, па уместо да човек сам схвати себе у простору и времену, увиђајући сам где и како греши, он је притиснут многобројним потенцијалним и претходним греховима, почевши од првобитног, па надаље. Самим тим се у (просечном) човеку ствара страх од многих ствари, и живота уопште, јер се плаши да не упадне у овај или онај грех, а чак и кад се то деси, онда следи осећај кривице који се полако претвара у свеприсутни временом парализујући читаве генерације. Наравно, овај утицај је дефинитивно најјачи у римо-католицизму а најслабији у православљу и гностицизму рецимо, али његов свеприсутни утицај се итекако осећа.

Дакле, није питање у томе да ли је секс испољавање оног прималног, животињског у нама, које тежи да се испољи, него у предочавању тога "малом", палом човеку, који је ионако сав у прималном страху од свог рођења. Без наласка пута до срца тог преплашеног човека нема ни пута до виших сфера бивствовања.

Наравно, како свуда постоје изузетци, тако постоје и људи који успевају да успешно инкорпорирају хришћанство и превазиђу страхове, али такви су у огромној мањини. У сваком другом случају човек остаје само декларативни хришћанин, који ето тако оде у цркву чисто ради реда или кад треба да сече Славски колач, и то је то, а то, искрено се надам, није основна сврха хришћанства...
Посланик

ПорукаПослао: Пет Окт 19, 2007 11:48 pm    Наслов: Одговорити са цитатом

Не треба Црква никог да мења већ то чини Христос када га прихватимо. Хришћанство је љубав а не страх. Тај страх од Бога, награде и казне, "религија као недељни феномен" (Бела Хамваш), је последица утицаја јеврејске вере.

Човека нико не сме да мења, никаква институција, религија, црква, већ сваки човек има слободну вољу да мења ствари око себе, а да при томе поштује другог човека.

Човек је пао, он је болестан, луд и грешан. Милошћу Божјом су му дати Објављење (Посвећење), слобода, разум (интуиција) и време. У том смислу је свако "ковач своје среће". А срећа је, по о. Јустину, када за живота схватите да сте бесмртни. За то је потребно примити Христа у срце. Да би се то десило, морају се из истог избацити лажни идоли, морају се "протерати трговци из Храма". То је процес који може да траје веома дуго а може се догодити у трену (метаноја, по Традицији).
Пре Пада, Човеку је срце (имагинација) било презно, па је у њега почео да прима разне садржаје, пробао је живот. Након прихватања Христа, човек постаје Богочовек а свет постаје Рај. То је квалитативни искорак у односу на првобитно стање. Цео живот и цела историја има смисао управо у овоме.

У свему томе има места и за морал и за верске обреде, али не и за губитак слободе да се у сваком тренутку, колико год човек био грешан, слободном вољом изабере Христос. Не каже се џаба да је човек најближи Рају када је на вратима Пакла, и обрнуто. У првом парадоксу се циља на то да се "над највећим провалијама уздижу највећи врхови", да је Богу најдраже када му се врати заблудели син, а у другом на самољубље оних "чистих", моралних, који забораве да се нон стоп ваља жртвовати за друге, "мале" и грешне, без жеље да се тиме придобије наклоност Бога или каква друга привилегија на Ономе свету.
Назад на врх
dijasporac
Ветеран

Придружио: 09 Апр 2003
Поруке: 2408

ПорукаПослао: Суб Окт 20, 2007 9:04 am    Наслов: Одговорити са цитатом

Не треба Црква никог да мења већ то чини Христос када га прихватимо. Хришћанство је љубав а не страх. Тај страх од Бога, награде и казне, "религија као недељни феномен" (Бела Хамваш), је последица утицаја јеврејске вере.

Ту је главни проблем Виде, што већина Срба који су се окренули паганштини, јереси и атеизму види хришћанство као религију која утерује страх и забране. То је углавном зато што су они као индивидуе уплашени од живота, па то своје стање пројектују и на религију која им се "намеће". Пошто већина ових индивидуа црпи своје тезе из мајн кампфа и пар ничеових књига, све њихове теорије могу се сублимирати у пар цитата драгох им фридриха:
"-Шта је зло?-све што долази из слабости.
-Ствари морамо оцењивати према њиховим вредностима за живот.
-Човек је најсвирепија животиња.
-И треба да се разбије све што се нашим истинама разбити може.
-Више него љубав према ближњему, стоји љубав према најдаљем и будућем.
-И сама љубав је жудња за поседовањем.
-Понизност је заштитна боја воље за моћ, против овог страсног тражења моћи, разум и моралност су немоћни...ове подземне жудње, то одређује наше мишљење.
-Сви су добри људи слаби, они су добри, јер нису довољно јаки да буду зли.
-Мирољубивост,скромност,добронамерност,умереност нису друго до препреке на путу суверених осећања, великих стваралачких моћи, херојског смерања, отменог живота за себе.
-Скроман, приљежан, добронамеран, умерен: такав бисте хтели да је човек добар човек? Али таквог човека могу замислити само као идеалног роба, роба будућности." (Једна од "генијалних" ничеових мисли, из које нацоси црпе теорију да је хришћанство јудео-масонска измишљотина, која за циљ има да стави остали део човечанства у ропство).
Екстремно је лако прихватити религју, или веровање које своје виђење морала изједначава са потпуним задовољењем животињских инстиката. Мало је теже покушати да се не иде линијом мањег отпора, и да се једина вера истинита барем покуша сагледати мало дубље од "јао, сад је пост, не могу да једем прасетину кад хоћу и да се облокавам".
тула (хиперборејска)
Ветеран

Придружио: 20 Авг 2006
Поруке: 641

ПорукаПослао: Суб Окт 20, 2007 9:13 am    Наслов: Одговорити са цитатом

То је та разлика између јудеохришћанства и еленохришћанства, разлика између Петра и Павла, разлика између Православне Цркве и западних хришћана у свим могућим струјама и сектма.
Отелотворењем Бога-Слова завршило је доба уговорне заједнице човека са Богом и наступило доба просветлења. Човеку није више само понуђено спасење него и обожење. Вид то јако лепо осећа и још лепше о томе пише.

Него да се вратим још једном реченицом на самонаметнуту тему- положај и улога секса у људском животу. Давно је примећено да, у највећем броју случајева, и највећи блудници и највеће блуднице, то раде што раде зато што су у паничној потрази за љубављу. Другим речима нису њима намере лоше, него метод. Наћи љубав је ултимни захтев за човека у проналажењу Бога у себи. Са сексом је једини проблем у томе што се обично не налази та љубав, и преко ње безгранична слобода, него се управо супротно постаје роб, налази потпуна неслобода, а од љубави ни трага.
Међутим, ја не могу, нити сам овлаштен, да тврдим да је било каква сексуална активност сигуран пут у робство, у губитак слободе и љубави. Овим сам хтео да нагласим да су ми црквена прописивања квалитете сексуалног живота одувек била смешна и неозбиљна. Она се држе форме, често, ( у западном хришћанству) прописују и богоугодне фигуре венерис, а то више нема везе с везом!
Назад на врх
Погледај профил корисника Пошаљи приватну поруку
Снага Воље
Члан

ПорукаПослао: Суб Окт 20, 2007 9:21 am    Наслов: Одговорити са цитатом

Виде, ако црква као Христова институција на земљи, између осталог има улогу и тумачења Христових порука, онда њен утицај итекако расте, и не може се занемарити, као што ти кажеш. Уосталом, православље без цркве као институције је незамисливо, па била она и "искварена" као што овде појединци тврде, а нису свесни да би од стране те исте СПЦ били a priori проглашени за секташе.

Да, човек мора да има слободну вољу да мења себе, али чему онда Божје заповести? Јасно је, да ако неком нешто заповедиш, ту се слободна воља завршава. Да не помињем како су се те заповести испољиле у практичном смислу током историје. Говорим о заповестима које можеш прочитату у сваком православном црквеном календару, дакле не неком јеврејском.

Хришћанство је љубав у теорији, у пракси је итекако страх, ја не знам религију која је однела више људских живота од дотичне "вере љубави", осим можда ислама, али ионако су у питању "деца исте мајке", па се не треба чудити.
Посланик

ПорукаПослао: Суб Окт 20, 2007 11:13 am    Наслов: Одговорити са цитатом

Десет Божијих заповести су дате Мојсију и Јеврејима. Након тога је дошао Христос и уместо строгог старозаветног Бога упознао нас са Љубављу.

Ја свакако не кажем да треба живети неморално и у супротности с тим и другим заповестима (не дај Боже!), али се свакако противим да Стари завет и Заповести стављамо између Христа и нас, да од њих не видимо суштину. Инсистирање на старозаветном моралу је последица тога што Нови завет нема свој, строго прописани морал (као ни много шта друго од религијских елемената), а људи у свом страху од живота више воле да пред собом имају прописано не би поштовањем заповести себи прибавили спасење. Заборавља се при томе да није сврха живота "не згрешити", бити морално интактан, као што је то код Јевреја.
Назад на врх
Сармат
Ветеран

Придружио: 28 Јан 2007
Поруке: 967
Локација: SARMATIA EUROPAEA ET ASIATICA

ПорукаПослао: Суб Окт 20, 2007 11:21 am    Наслов: Одговорити са цитатом

''Велики Ниче''? Није ми јасно како неко ко цитира Адолфа, у исто време Ничеа назива великим? Не верујем да, гледајући на тебе из валхале, он одобрава да неког јевреина називаш великим...

Мада нема ничега чудног у недоследности оних који су следбеници НС идеологије код нас, тако да те потпуно разумем.

Последњи изменио Сармат дана Суб Окт 20, 2007 11:25 am. измењено укупно 1 пута
Назад на врх
Снага Воље
Члан

ПорукаПослао: Суб Окт 20, 2007 11:22 am    Наслов: Одговорити са цитатом

Десет Божијих заповести су дате Мојсију и Јеврејима. Након тога је дошао Христос и уместо строгог старозаветног Бога упознао нас са Љубављу.

Ја свакако не кажем да треба живети неморално и у супротности с тим и другим заповестима (не дај Боже!), али се свакако противим да Стари завет и Заповести стављамо између Христа и нас, да од њих не видимо суштину. Инсистирање на старозаветном моралу је последица тога што Нови завет нема свој, строго прописани морал (као ни много шта друго од религијских елемената), а људи у свом страху од живота више воле да пред собом имају прописано не би поштовањем заповести себи прибавили спасење. Заборавља се при томе да није сврха живота "не згрешити", бити морално интактан, као што је то код Јевреја.

Изгледа да се не схватамо, али нема везе. Ти се сувише држиш теорије, а не видиш праксу.

Зар Исус није само друго лице тог истог старозаветног Бога? Говориш као да су у питању 2 различита Божанства између којих не постоји ама баш никаква веза...

Сармат ::

''Велики Ниче''? Није ми јасно како неко ко цитира Адолфа, у исто време Ничеа нзаива великим? Не верујем да, гледајући на тебе из валхале, он одобрава да неког јевреина називаш великим...

Мада нема ничега чудног у недоследности оних који су следбеници НС идеологије код нас, тако да те потпуно разумем.

Није поента у томе кога сам цитирао него шта сам цитирао. Ничеа називам "великим" јер заиста јесте велики, а одакле си ископао то да је јевреј не знам, нити има икакве везе са његовом величином.

Следбеник НС идеологије нисам, из прегршт разлога, али поштовалац јесам, а између та 2 појма постоји поприлично велика разлика.
Посланик

ПорукаПослао: Суб Окт 20, 2007 11:36 am    Наслов: Одговорити са цитатом

Прво, нису то никаква "Божанства". Друго, Бог је један. Треће, када кажем "старозаветни бог" не мислим на Бога већ на ону слику коју је о њему створила јеврејска традиција. И четврто, Христос је био Бог а упознао нас је и са Оцем Његовим, тако да око тог питања ту престају све дискусије, нема потребе да се Христос удопуњује било чиме.

Што се тче неразумевања. Ти вероватно пуцаш на праксу СПЦ. Мислиш да су Архијерејски сабор или Синод какве Христове канцеларије на Земљи (или бар у Србији), да могу декретима да тумаче Христа.
Пракса историјске Цркве је иначе катастрофална, посебно када се упореди са Христом и апостолским периодом. Али то не мења чињеницу да ми другу Цркву немамо и да је то наша Заједница.
Назад на врх
Сармат
Ветеран

ПорукаПослао: Суб Окт 20, 2007 11:47 am    Наслов: Одговорити са цитатом

Није поента у томе кога сам цитирао него шта сам цитирао. Ничеа називам "великим" јер заиста јесте велики, а одакле си ископао то да је јевреј не знам, нити има икакве везе са његовом величином.

Цитирао си једног од највећих противника хришћанства који тобоже даје за право Христу да буде хришћанин. Ароганција једног исфрустрираног човечуљка који је маштао о над-човеку како би побегао од своје телесне реалности. Истина, Ниче, за оне који почињу да читају философију, јесте јако заводљив. Ничеа треба читати када за појасом имаш доста искуства што се философије тиче, иначе ћеш бити заведен његовом ''величином''. Да си се мало више бавио тиме и сам би наишао на информацију о његовом пореклу.

Следбеник НС идеологије нисам, из прегршт разлога, али поштовалац јесам, а између та 2 појма постоји поприлично велика разлика.

О тој недоследности говорим. То је тако типично: ''Ми бисмо да се *ебемо, али да нам не уђе''
Која је разлика између поштовалаца и следбеника НС-а?
Снага Воље
Члан

ПорукаПослао: Суб Окт 20, 2007 12:13 pm    Наслов: Одговорити са цитатом

Прво, нису то никаква "Божанства". Друго, Бог је један.

Да, међутим ти говориш као да је ствар управо супротна, одвајајући Христа и Јехову као да немају никакве међу везе.

Треће, када кажем "старозаветни бог" не мислим на Бога већ на ону слику коју је о њему створила јеврејска традиција.

Па то је једина слика коју о њему имамо. И старозаветна и хришћанска религија су јеврејске у смислу да су настале на јеврејском тлу и међу јеврејским народом. Не очекујеш ваљда да рецимо викиншка традиција ствара слику о јеврејском наслеђу и јеврејској историји? Rolling Eyes

И четврто, Христос је био Бог а упознао нас је и са Оцем Његовим, тако да око тог питања ту престају све дискусије, нема потребе да се Христос удопуњује било чиме.

Зар православље не учи да се један Бог се јавио у три лица?

Волео бих да ми објасниш како се то Исус обраћа свом оцу а у исто време и самом себи - по хришћанском учењу? Rolling Eyes

Што се тче неразумевања. Ти вероватно пуцаш на праксу СПЦ. Мислиш да су Архијерејски сабор или Синод какве Христове канцеларије на Земљи (или бар у Србији), да могу декретима да тумаче Христа.
Пракса историјске Цркве је иначе катастрофална, посебно када се упореди са Христом и апостолским периодом. Али то не мења чињеницу да ми другу Цркву немамо и да је то наша Заједница.

Ја "пуцам" на било какав вид остварења хришћанства у пракси, дакле након Христове појаве. СПЦ је ту још и међу најбољима, али опет не довољно добра, што се уосталом види и у појединим темама на овом форуму, где се СПЦ пљује само тако.

Православни обично прекоравају појединце како нису "овлашћени", да се тако изразим, да тумаче Јеванђеља и Христа (за разлику од протестаната). Па ако није ни црква, тј. свети оци као њени представници - ко је онда? Или ћемо бити селективни, па тумачења која нам се свиђају узимати, а она која нам се не свиђају - одбацивати? Rolling Eyes

Црква је институција и то је објективна реалност, а ти, ако ти је драже можеш да је назовеш и "канцеларијом". Ако је то ваша заједница, онда је такође ред да се она, као и њене одлуке у потпуности поштују, а не да опет ради селективизам...

Цитирао си једног од највећих противника хришћанства који тобоже даје за право Христу да буде хришћанин. Ароганција једног исфрустрираног човечуљка који је маштао о над-човеку како би побегао од своје телесне реалности. Истина, Ниче, за оне који почињу да читају философију, јесте јако заводљив. Ничеа треба читати када за појасом имаш доста искуства што се философије тиче, иначе ћеш бити заведен његовом ''величином''. Да си се мало више бавио тиме и сам би наишао на информацију о његовом пореклу.

Превише субјективног, а премало објективног у овом твом посту. Ако по некој логици не-хришћанин не сме да критикује хришћанство, онда заиста не видим сврху традиционалиста који критикују либерализам, као ни критике анти-глобалиста против глобализма итд. итд.

Што се тиче порекла, би ли био љубазан да ми даш неки линк са документованим подацима, пошто дотични нисам успео да нађем?

О тој недоследности говорим. То је тако типично: ''Ми бисмо да се *ебемо, али да нам не уђе''

Ово можеш да говориш само у лично име.

Која је разлика између поштовалаца и следбеника НС-а?

Рецимо као између поштовалаца и следбеника било чега/кога другог? Rolling Eyes
Члан

Придружио: 25 Дец 2005
Поруке: 41

ПорукаПослао: Суб Окт 20, 2007 12:24 pm    Наслов: Одговорити са цитатом

Да, човек мора да има слободну вољу да мења себе, али чему онда Божје заповести? Јасно је, да ако неком нешто заповедиш, ту се слободна воља завршава.

Све ми је дозвољено али ми није све на корист - да парафразирам Апостола Павла.
Хришћанство је љубав у теорији, у пракси је итекако страх, ја не знам религију која је однела више људских живота од дотичне "вере љубави", осим можда ислама, али ионако су у питању "деца исте мајке", па се не треба чудити.

Православље је и у теорији и у пракси вера љубави, док ти вероватно мислиш на римокатолицизам. Од тренутка кад је Запад отпао од Православне Цркве и увео читав низ догматско - канонских новина, страних Светом Писму и Светом Предању, од тог тренутка и креће њихова наопака филозофија и потпуно погрешно виђењењ Бога. Тврдили су да је Бог смрћу казнио Адама и Еву, а изворно учење Цркве је да су Адам и Ева сами себе казнили смрћу. Анселм Кантерберијски је чак измислио теологоју "Божје освете" по којој је Бог толико био "увређен" грехом Адамовим да је Његов Син морао да постане човек да би се, кроз Крст Христов, Небески Отац "осветио" људском роду: тек тако је задовољена адвокатска "правичност" папистичког "Бога" - тиранина. Мислећи да је Бог - вечити садиста, Запад се побунио против таквог Бога и настао је атеизам, безбожје које је увек и антитеизам, противбожје. Јер се "творац пакла", и Бог који се стално гневи и свети не може се волети: њега се или боје или га мрзе. Тако да су тек отпадањем Запада од Једне Цркве настали ти ратови у име љубави и разне друге накарадне "филозофије".
Назад на врх
Сармат
Ветеран

ПорукаПослао: Суб Окт 20, 2007 12:40 pm    Наслов: Одговорити са цитатом

Превише субјективног, а премало објективног у овом твом посту.

Само пратим тебе.

Ако по некој логици не-хришћанин не сме да критикује хришћанство, онда заиста не видим сврху традиционалиста који критикују либерализам, као ни критике анти-глобалиста против глобализма итд. итд.

Нисам рекао да не-хришћанин не сме да критикује хришћанство, већ да не-хришћанин нема право да суди о томе шта је хришћанско, као што то ти и твој велики гуру Ниче радите.

Што се тиче порекла, би ли био љубазан да ми даш неки линк са документованим подацима, пошто дотични нисам успео да нађем?

Ако се задржиш мало дуже на овом форуму, скапираћеш да сам јако нељубазна и непријатна личност.

Рецимо као између поштовалаца и следбеника било чега/кога другог? Rolling Eyes

Ок, ја сам пиглу и молим да ми објасниш која је разлика између та два појма. Типа поштовалац оправдава само спаљивање деце у фурунама, док следбеник оправдава и убијање гасом? Поштовалац не готиви НС сателите из другог рата као што је НДХ, док следбеник..? Confused
Снага Воље
Члан

ПорукаПослао: Суб Окт 20, 2007 1:02 pm    Наслов: Одговорити са цитатом

Само пратим тебе.

Нисам знао да сам толико битна особа у сваком случају.

Нисам рекао да не-хришћанин не сме да критикује хришћанство, већ да не-хришћанин нема право да суди о томе шта је хришћанско, као што то ти и твој велики гуру Ниче радите.

Ако ниси знао, и то спада у критику.

Ако се задржиш мало дуже на овом форуму, скапираћеш да сам јако нељубазна и непријатна личност.

То је твој проблем. А ја и даље не видех доказ да је Ниче јевреј.

Ок, ја сам пиглу и молим да ми објасниш која је разлика између та два појма.

Па рецимо да можеш да поштујеш рецимо свог непријатеља иако га не следиш? Rolling Eyes
Напиши нову тему   Одговори на поруку    Српски Интернет парламент Форуми -> Најбоље дискусије Сва времена су GMT + 1 сат
Иди на страну 1, 2, 3 ... 15, 16, 17  Следећи
Страна 1 од 17

Скочи на:  
Не можете писати нове теме у овом форуму
Не можете одговорити на теме у овом форуму
Не можете мењати ваше поруке у овом форуму
Не можете брисати ваше поруке у овом форуму
Не можете гласати у овом форуму