Српски Интернет парламент Форуми Српски Интернет парламент

FAQ/УпутствоFAQ/Упутство   ТражиТражи   Листа члановаЛиста чланова   Корисничке групеКорисничке групе   Региструј сеРегиструј се 
 Профил Профил    Провери приватне порукеПровери приватне поруке   ПриступиПриступи 

Поштовани посетиоци, да бисте остављали поруке на нашем форуму, претходно се морате регистровати. Хвала!

СДК и ЈВУО
Иди на страну 1, 2, 3, 4, 5  Следећи

Напиши нову тему   Одговори на поруку    Српски Интернет парламент Форуми -> Најбоље дискусије
Погледај предходну тему :: Погледај следећу тему  
Аутор Порука
Сармат
Ветеран

Придружио: 28 Јан 2007
Поруке: 967
Локација: SARMATIA EUROPAEA ET ASIATICA

ПорукаПослао: Уто Окт 09, 2007 12:19 pm    Наслов: СДК и ЈВУО Одговорити са цитатом

Ево, уз Воидово одобрење отворио сам ову тему превенствено због својих недоумица, али и због тога што знам да су исте распрострањене код нас.

Моје питање зборашима је: Како прихватити СДК као аутентични србски покрет када постоје поуздани историјски извори да је та јединица била једна од СС дивизија? Ја, до сада нисам наишао ни на један пример њихове борбе против усташке НДХ, а да не говорим о борби против Немаца.

Молим све оне који више знају од мене, да ме упуте на литературу из које ћу сазнати истину која је другачија од овога што сам навео. Хвала.

Ваш ''гибаничар'' AKA ''баба трачара'' Very Happy
Hektor
Посланик

Придружио: 01 Сеп 2004
Поруке: 2120
Локација: Нови Сад

ПорукаПослао: Уто Окт 09, 2007 12:29 pm    Наслов: Одговорити са цитатом

Воиде, тек сад сам приметио да овај форум нема онај спавајући смајли. Јел можеш молим те да поставиш и тај смајли на форум, пошто ће на овој јако свежој теми требати. Мислим да он ипак најбоље може да прикаже моје мишљење о овој теми, па бих те најсрдачније замолио да исти прикачиш на форум или барем даш линк где бих могао да га нађем. Биће ми јако потребан, молим те!
Сармат
Ветеран

ПорукаПослао: Уто Окт 09, 2007 12:36 pm    Наслов: Одговорити са цитатом

Hektor ::
Јел можеш молим те да поставиш и тај смајли на форум, пошто ће на овој јако свежој теми требати.

Хекторе, то што сте ви, који сте на овом форуму од самог оснивања, обрадили све теме-не значи да нови људи знају о чему сте ви распредали! Ја сам најдобронамерније поставио пар питања на посебној теми (посебан тема зато што је Воид тако тражио), јер је очигледно да ви нешто знате што ја не знам. Зар је толико страшно што тражим да ме разуверите.

Ако те мрзи да одговориш, онда своју иронију и сарказам сачувај за себе !

Последњи изменио Сармат дана Уто Окт 09, 2007 12:52 pm. измењено укупно 1 пута
Назад на врх
Погледај профил корисника Пошаљи приватну поруку
Hektor
Посланик

ПорукаПослао: Уто Окт 09, 2007 12:49 pm    Наслов: Одговорити са цитатом

Ух, што си се љутнуо, Боже, Боже... Ајд да ти бар на нешто одговорим озбиљно. Прво нисам на форуму од оснивања. А друго, да си се ти заиста понашао као нов члан ти би претражио све теме и видео да има доста тога о томе већ написано. Овако, ти си се понео као да нико ништа није о томе овде написао, па би сад ти да покренеш тему. Или то, или ти је досадно, па би да трачариш ко нека баба... Ууупс, ето га, опет! Very Happy Е, штета, а баш сам хтео да будем озбиљан Smile
Сармат
Ветеран

ПорукаПослао: Уто Окт 09, 2007 12:58 pm    Наслов: Одговорити са цитатом

Овако, ти си се понео као да нико ништа није о томе овде написао, па би сад ти да покренеш тему. Или то, или ти је досадно, па би да трачариш ко нека баба... Ууупс, ето га, опет! Very Happy

Цитат:
VoiD ::
Ман'те та љотићевско-четничка препуцавања, толико пута смо већ овде кроз то прошли. А ако већ не можете да одолите, онда отворите тему коју ћемо убудуће да користимо само за то.

Извините ваше величанство што сам се усудио да отворим тему. Него, смета теби нешто друго...
Kshatriya
Посланик

Придружио: 31 Дец 2002
Поруке: 2686
Локација: Beograd

ПорукаПослао: Уто Окт 09, 2007 1:30 pm    Наслов: Одговорити са цитатом

Јел ти то треба нешто за факс, па тролујеш форум или те стварно интересује? Ако те стварно интересује онда би пронашао и сам. То бар данас није тешко, што каже онај крезави шофер, "антисемитске литературе" у Београду има данас више него за време Трећег рајха.
Назад на врх
Погледај профил корисника Пошаљи приватну поруку Посети сајт аутора
VoiD
Посланик

Придружио: 30 Дец 2002
Поруке: 4795

ПорукаПослао: Уто Окт 09, 2007 1:31 pm    Наслов: Одговорити са цитатом

Колико се сећам, о томе се донекле говорило овде, додуше расправа је сумњивог квалитета, с обзиром на то ко је покренуо. Не могу сада да се сетим у којим темама је вођена озбиљна расправа о улози СДК у Другом светском рату.
Назад на врх
Погледај профил корисника Пошаљи приватну поруку Пошаљи Е-маил Посети сајт аутора
caponebgd
Члан

Придружио: 15 Мар 2006
Поруке: 31

ПорукаПослао: Уто Окт 09, 2007 1:33 pm    Наслов: Одговорити са цитатом

Цитат:
Моје питање зборашима је: Како прихватити СДК као аутентични србски покрет када постоје поуздани историјски извори да је та јединица била једна од СС дивизија? Ја, до сада нисам наишао ни на један пример њихове борбе против усташке НДХ, а да не говорим о борби против Немаца.

У којим то "поузданим" изворима пише да је СДК "била једна од СС дивизија"?
Где се то СДК могао борити против "усташке НДХ" кад се није ни налазио на територији тзв. НДХ током рата 1941.-1945. године?
Уосталом, није истина да није било сукоба између припадника СДК и усташа... међусобне борбе је било у више наврата, приликом прихвата србских избеглица на Дрини, у реону Бајине Баште и Љубовије. О томе је писао Бора Карапанџић у "Грађански рат у Србији 1941.-1945.".
У контексту борби вреди поменути и страдање мајора Милорада Мојића, мајора Лапчевића и осталих "добровољаца" у Загребу, приликом повлачења Немаца из Србије. По доласку њиховог воза на железничку станицу у Загреб, усташе су их похапсиле и све их поубијале.
О борби против Немаца није било ни говора, јер је СДК формиран на инсистирање Немаца, а због борбе против комуниста, у циљу завођења реда у Србији и колике-толике нормализације стања у окупираној земљи. Уосталом, каква-таква нормализација стања под окупацијом била је и мотив Немаца да се формира Влада националног спаса, на чијем је челу био ђенерал Милан Недић. У том смислу се приступило и формирању оружаних формација, којима је требало одржавати ред у окупираној Србији.
Назад на врх
Hektor
Посланик

ПорукаПослао: Уто Окт 09, 2007 2:17 pm    Наслов: Одговорити са цитатом

Цитат:
Извините ваше величанство што сам се усудио да отворим тему. Него, смета теби нешто друго...
ОК, Сармат, моје величанство ти опрашта привремено, док не утврди да си се поправио Wink

Није истина да је само у једној теми било говора о овоме. Нпр, била је тема са имбецилним називом "Истина о цхетницима" Smile

Чак шта више, ја бих рекао да се ми нон стоп овога дотичемо. Четири теме стално провејавају овим форумом:

1. Љотићевци, четници, Недић, да кажемо краће 2. светски рат код нас
2. Стаљин генерално и његова улога у 2. светском рату (и све што је за то везано, СССР и не знам шта већ не)
3. Теорија евроазије и њена изводљивост/смисленост
4. Традиција као "света наука" и да ли је у сукобу са православљем.

Кад год се покрене нека од ових тема (мада ових и није било скоро, канда смо малко испали из форме), Packard Bell, Genius, Dell и Microsoft добијају дојаве за појачаном производњом тастатура будући да се тастатуре одједном брже троше (погоди где Very Happy ). И малтене да ту нико није уопште променио свој став. Мој интиман закључак је да људи више верују људима него куцаним словима, па ће одатле теже променити став због нечега што је неко написао на форуму. Можда грешим, исправи ме слободно, али после неког дужег форумског искуства, то је мој закључак. Ипак, понека расправа добро дође, размени се по која нова информација итд. Није лоше понекад покренути вијуге. Али, дај, немој поново ову тему... Воиде, јел то значи да нема ништа од спавајућег смајлија на форуму? Пих, мораћу сам да га потражим по нету...
Vid
Посланик

Придружио: 31 Дец 2002
Поруке: 5514
Локација: Београд

ПорукаПослао: Уто Окт 09, 2007 2:38 pm    Наслов: Одговорити са цитатом

http://www.websmileys.com/sleep.htm
Назад на врх
VoiD
Посланик

ПорукаПослао: Уто Окт 09, 2007 2:43 pm    Наслов: Одговорити са цитатом

Назад на врх
Погледај профил корисника Пошаљи приватну поруку Пошаљи Е-маил Посети сајт аутора
Сармат
Ветеран

ПорукаПослао: Уто Окт 09, 2007 3:00 pm    Наслов: Одговорити са цитатом

Kshatriya ::
Јел ти то треба нешто за факс, па тролујеш форум или те стварно интересује? Ако те стварно интересује онда би пронашао и сам. То бар данас није тешко, што каже онај крезави шофер, "антисемитске литературе" у Београду има данас више него за време Трећег рајха.

Упознат сам ја са идеологијом, политичком теоријом и политичком филозофиом ЗБОР-а. Нисам експерт, али сматрам да знам довољно. Шта више, мислим да је Љотић творац нечега сасвим оригиналног, а у исто време јако сродног нашем менталитету. Прочитао сам његово дело ''Видело у тами'' (ако се добро сећам, то је био наслов) и памтим да сам се сложио са доста ствари.

Али друга ствар је мене нагнала (копи рајтс Веља Илић Very Happy ) да покренем ову тему.
Наиме, мене занима како неко ко себе сматра србским родољубом може да подржава Организацију чија је јединица служила окупационим снагама? Мени у ствари није јасно како је Љотић дозволио да његови добровољци буду у нацистичком строју? Није ми јасно баш зато што знам да се његова идеологија врло мало, ако уопште, преклапала са нацистичком. Иначе, мишљења сам да данашњи, домаћи нацисти немају никакво право да се позивају на Димитрија Љотића! Једино где могу да нађу ту везу је СДК који прима наређења од окупатора.

Дакле, интересује ме мишљење СИП-оваца.

@Capone
Колико ја знам Недићеве јединице, тј. регуларна војска Србије је била ''пољска стража'' или ти ''недићевци'' (звали су их и ''зелембаћи''). За разлику од њих, СДК је био под директном командом немачке окупационе управе. Још једна разлика је у томе што су ''недићевци'', за разлику од СДК, били углавном мобилисани.

Ако се не варам, СДК је постао СС јединица '44. године (морам да проверим, а тада ћу и написати где сам то прочитао). Моје питање је било зашто их није било на територији НДХ?! Ако су ''гибаничари'' могли да оснивају тамо своје одреде, значи да су могли и збораши.
Нисам знао за сукобе СДК и усташа на Дрини и хвала ти на предложеној литератури.

@Void
Хвала ти на линку.., али колико сам успео да видим, тамо је било више препуцавања него било чега другог. Упркос првом утиску, прочитаћу целу тему. Хвала ти што си се потрудио Wink

@Hektor
Е, па мене занима баш ово, јбг. Ако ти се не свиђа, ти пољуби па остави.
Уосталом, ако админи процене да је тема промашај, они ће је обрисати. Теби, ако је досадно иди мало критикуј ''Уа Тадић-а''. Човек је јуче дошао и већ отворио петнаест нових спам-тема. Ја сам за годину дана овде отворио једну, а ти ме напао као да сам ти фамилију опсовао.
Hektor
Посланик

ПорукаПослао: Уто Окт 09, 2007 3:25 pm    Наслов: Одговорити са цитатом

Воиде, овај спава са цигаром у устима, ако заспи, упалиће нам се форум, боље неки други Very Happy

Ма јок, Сармате, има овде нешто горе, а то је тај манихејски став, црно - бело виђење, добри и лоши момци, СКД и ЈВУО (или редослед како се коме свиђа). Тај телетабис приступ је нешто од чега ми се малтене повраћа. А још те нисам напао. Покушавао сам да се нашалим. Хумор изгледа није свима доступан, и он је постао нека врста привилегије...
VoiD
Посланик

ПорукаПослао: Уто Окт 09, 2007 3:35 pm    Наслов: Одговорити са цитатом

Воиде, овај спава са цигаром у устима, ако заспи, упалиће нам се форум, боље неки други Very Happy

Е јбг, а ја мислио да су то жвале (такозвани HomerSleep)...

Еве ти онда овај:
Назад на врх
Силван
Члан

Придружио: 22 Окт 2006
Поруке: 377
Локација: Србија у срцу

ПорукаПослао: Уто Окт 09, 2007 3:52 pm    Наслов: Одговорити са цитатом

Сармат ::

Наиме, мене занима како неко ко себе сматра србским родољубом може да подржава Организацију чија је јединица служила окупационим снагама? Мени у ствари није јасно како је Љотић дозволио да његови добровољци буду у нацистичком строју? Није ми јасно баш зато што знам да се његова идеологија врло мало, ако уопште, преклапала са нацистичком. Иначе, мишљења сам да данашњи, домаћи нацисти немају никакво право да се позивају на Димитрија Љотића! Једино где могу да нађу ту везу је СДК који прима наређења од окупатора.

Дакле, интересује ме мишљење СИП-оваца.

Партизани су водили герилски рат против Немаца, ови су вршили одмазду и убијали 100 Срба за једног Немца ( ако се не нађе кривац). Српски добровољачки корпус је ратовао против партизана да се црвени избаце из Недићеве Србије у чему је имао успеха.
У питању је било очување биолошке супстанце српског народа, а то је био и главни циљ Недићеве владе народног спаса.
И четници и Недић и ЗБОР свако се борио за Србе на свој начин и у томе им хвала.
Мени је Љотић најконтровезнија личност у Другом св. рату код нас, ваљда једини од ове тројице који се дотачињао Јеша и њихове улоге у светским збивањима.

Свети Владика Николај
Назад на врх
Сармат
Ветеран

ПорукаПослао: Уто Окт 09, 2007 4:52 pm    Наслов: Одговорити са цитатом

Ма јок, Сармате, има овде нешто горе, а то је тај манихејски став, црно - бело виђење, добри и лоши момци, СКД и ЈВУО (или редослед како се коме свиђа). Тај телетабис приступ је нешто од чега ми се малтене повраћа.

Никога ја нисам представио као лоше момке. Само сам поставио сасвим легитимна питања. То што се она односе на СДК, је због тога што ми је мање јасно њихово понашање током Другог светског рата.

Покушавао сам да се нашалим. Хумор изгледа није свима доступан, и он је постао нека врста привилегије...

Добро си то формулисао, ''покушавао'' си да се нашалиш, али ти то некако не иде од руке. Хумор јесте резервисан за оне који имају смисла за исти. Твој подругљиви наступ се може окарактерисати као пакостан-не духовит.
Пејкан
Ветеран

Придружио: 08 Феб 2007
Поруке: 1301
Локација: Сварга

ПорукаПослао: Уто Окт 09, 2007 6:49 pm    Наслов: Одговорити са цитатом

Ја баш и нисам много упзнат са темом, али рецимо Милослав Самарџић тврди да су љотићевци у једном наврату били мобилисани од Немаца и послати у НДХ да припомогну усташама у неком подухвату - да ли очување границе или шта већ. Ако је то истина онда... Shocked
Hektor
Посланик

ПорукаПослао: Уто Окт 09, 2007 7:50 pm    Наслов: Одговорити са цитатом

Сармат ::
Ма јок, Сармате, има овде нешто горе, а то је тај манихејски став, црно - бело виђење, добри и лоши момци, СКД и ЈВУО (или редослед како се коме свиђа). Тај телетабис приступ је нешто од чега ми се малтене повраћа.

Никога ја нисам представио као лоше момке. Само сам поставио сасвим легитимна питања. То што се она односе на СДК, је због тога што ми је мање јасно њихово понашање током Другог светског рата.

Е, стварно си баба трачара. Прво питаш како неко може бити националиста и подржавати СДК (значи имплицираш да су лоши), а после се повлачиш да их ниси представио као лоше. Их, провидно... Друго, питања су ти изузетно нелегитимна, чак шта више површна. Рецимо, наслов књиге коју ти је препоручио један од учесника ове теме си могао да прочиташ у "библиотеци једног националисте" на овом форуму . Није ти рецимо пало на памет, да прошараш нетом, а овде чак имаш и линкове за љотићевски сајт. Итд... А да не говоримо о томе да си могао и овде по темама свашта да пронађеш. Значи, не да је све површно, него није нормално. Чини ми се да ти је ипак Кшатрија најбоље на све одговорио. Џабе ја све ово радим.

Дотаћи ћу се ипак Самарџића, пошто ми и даље изгледа да је он овде некима "обавезна литература". Колико је човек острашћен у своме писанију показује један сасвим блесав пример. Наиме, за Недића је на свом сајту написао да је овај увек био гојазан, те стога конформиста и да није био неки војник (ово сам наравно парафразирао). Да таква писанија немају везе са везом и да говоре само о аутору а ништа о теми јесте пример Ратка Младића који је итекаква војничина (пази, молим те, гојазна) коју и дан данас пола света не може да ухапси. Можда је тај Самарџић паметнији него што делује, али му онда оваква писанија морамо отписати на острашћеност, а не на глупост. У сваком случају, јако непоуздан извор. А био сам дипломата кад сам све ово о њему писао...

Воиде, ипак се враћам на овог са жвалама
bane001
Ветеран

Придружио: 26 Нов 2005
Поруке: 1236

ПорукаПослао: Уто Окт 09, 2007 9:36 pm    Наслов: Одговорити са цитатом

Није написао да је био конформиста због гојазности, него гојазан јер је конформиста, каријериста и шта већ све не. И мени је то највише запало за око Laughing Laughing Laughing . А да, да не заборавим: zzzzzzzz zzzzzzzz
Назад на врх
Пејкан
Ветеран

Придружио: 08 Феб 2007
Поруке: 1301
Локација: Сварга

ПорукаПослао: Уто Окт 09, 2007 9:43 pm    Наслов: Одговорити са цитатом

Па шта такав став може да ми каже о њему? Confused Субјективно мишљење је једно, нпр. ја могу да кажем да је Теофил Панчић неумерени ждероња зато што је американизован, али да ли ја но основу тога градим мишљење да је он тог и тог идеолошког бекграунда?

Самарџић је баратао документима кад је говорио о љотићевцима, а шта лично мисли о Недићу то ме не занима.

Дакле, кад презентује документ о томе да су љотићевци бранили НДХ то ме макар наводи на сумњу, а да ли је Недић дебео и мали је потпуно ирелевантно за историјске чињенице.
Прикажи поруке из последњих:   
Напиши нову тему   Одговори на поруку    Српски Интернет парламент Форуми -> Најбоље дискусије Сва времена су GMT + 1 сат
Иди на страну 1, 2, 3, 4, 5  Следећи
Страна 1 од 5

Скочи на:  
Не можете писати нове теме у овом форуму
Не можете одговорити на теме у овом форуму
Не можете мењати ваше поруке у овом форуму
Не можете брисати ваше поруке у овом форуму
Не можете гласати у овом форуму