Српски Интернет парламент Форуми Српски Интернет парламент

FAQ/УпутствоFAQ/Упутство   ТражиТражи   Листа члановаЛиста чланова   Корисничке групеКорисничке групе   Региструј сеРегиструј се 
 Профил Профил    Провери приватне порукеПровери приватне поруке   ПриступиПриступи 

Поштовани посетиоци, да бисте остављали поруке на нашем форуму, претходно се морате регистровати. Хвала!

Геополитичка "шизофренија" у Срба
Иди на страну Предходни  1, 2, 3 ... , 34, 35, 36  Следећи

Напиши нову тему   Одговори на поруку    Српски Интернет парламент Форуми -> Најбоље дискусије
Погледај предходну тему :: Погледај следећу тему  
Аутор Порука
zero
Ветеран

Придружио: 20 Феб 2008
Поруке: 622
Локација: Herceg Novi

ПорукаПослао: Сре Јан 30, 2013 4:21 pm    Наслов: Одговорити са цитатом

Маил који сам данас добио:

ДА ЛИ СТЕ ЗНАЛИ ?

1. На територији данашње Србије, у 3 и 4 веку рођено је осамнаест римских императора.То представља петину од свих владара Римског царства.

2. Србин је био патријарх Констатинопоља. Поставио га је Мехмед II на захтев његове помајке Маре Бранковић.

3. Вампир је једина српска реч коју је прихватио цео свет.

4. Срби су живели и у земљи фараона.

5. Српска часовничарска индустрија је старија од Швајцарске. Пре 600 година Срби су имали свој часовник.

6. Србин Сава Владиславић сматран је једном од најзнаменитијих личности Русије свог времена. И разграничио је Кину и Русију.

7. Најпознатија светица на Балкану Св. Петка је била Српкиња.

8. Један од четири званична језика у Отоманском царству био је наш језик.

9. Само Србија и Белгија су учестовавале у кројењу нове Европе уз представнике великих сила.

10. У Србији постоји верски објекат који је чак 10 пута претваран у џамију. (Стара саборна црква у центру Чачка)

11. Први сателитски пренос видео сигнала 1963, између Европе и Северне Америке, била је слика Белог Анђела из Милешеве.

12. Највећи песник немачког рода Гете толико је волео и ценио србску народну поезију да је течно научио србски језик.

13. Да смо по статистици најгостољубији народ на планети.
Kaiser Soze
Ветеран

Придружио: 08 Окт 2005
Поруке: 515
Локација: Atlantis

ПорукаПослао: Чет Јан 31, 2013 2:11 pm    Наслов: Одговорити са цитатом

Od svega mi je ipak najupecatljiviji -Vampir! Lazu dakle u filmovima da dolazi iz Transilvanije...
njemen
Посланик

Придружио: 05 Јан 2003
Поруке: 4272
Локација: Београд

ПорукаПослао: Чет Јан 31, 2013 5:03 pm    Наслов: Одговорити са цитатом

Вампир је из Србије, а Дракула из Трансилваније.
Kaiser Soze
Ветеран

ПорукаПослао: Чет Јан 31, 2013 5:13 pm    Наслов: Одговорити са цитатом

Nema druge nego da se zastiti kao brend! U filmovima ih cesto izjenacavaju Vampir-Drakula , treba to rascistiti....
Neba
Посланик

Придружио: 08 Феб 2005
Поруке: 2657
Локација: Србија

ПорукаПослао: Суб Апр 06, 2013 9:35 am    Наслов: Одговорити са цитатом

http://www.politika.rs/pogledi/Miroslav-Lazanski/Nista-ili-bar-nesto.sr.html

Цитат:
Господо, Белорусија је земља чији политички врх не може да путује по ЕУ, али та иста Белорусија има годишњу економску размену са Немачком од две милијарде евра, са Великом Британијом од 1,5 милијарди евра, са Пољском скоро две милијарде евра, просечна плата у Белорусији јесте око 500 евра, имају незнатно више становника од Србије, али војску дупло јачу од наше. А нису започели преговоре с ЕУ нити имају помоћ од ММФ-а. У реду, имају помоћ од Русије преко посебних цена за нафту и гас. Је л’ то неко нама бранио да се са Русима договоримо, ајде да хипотетички размишљам, да им изнајмимо ваздухопловну базу на Пониквама или у Сјеници? Није нормалан, какав русофил, рећи ће неки. А видите, Албанци су Американцима дали Бондстил. И Американци су њихови савезници, подржавају их у свему. Мораш нешто да даш да би имао савезника. Опет ће неки, Руси немају интереса на Балкану, па тако ни за нас. Где то пише? У магазинима на енглеском језику који излазе у Москви уз помоћ Сороша.

dijasporac
Ветеран

Придружио: 09 Апр 2003
Поруке: 2408

ПорукаПослао: Нед Апр 07, 2013 8:25 am    Наслов: Одговорити са цитатом

http://www.vesti-online.com/Vesti/Ex-YU/304030/Rusi-naoruzavali-Sloveniju-u-ratu-sa-SFRJ
spartak
Ветеран

Придружио: 31 Дец 2003
Поруке: 2207
Локација: Beograd

ПорукаПослао: Нед Апр 07, 2013 11:33 am    Наслов: Одговорити са цитатом

Продавали или наоружавали бесплатно, оно као савезнике?
Kaiser Soze
Ветеран

ПорукаПослао: Пон Апр 08, 2013 1:20 am    Наслов: Одговорити са цитатом

U ono doba je Rusija bila u stanju raspada..Vjerovatno je prodavao ko je sto stigao, bez previse "geopolitike". Ovakvu vijest treba tumaciti kao anti-ruski spin , i nista vise..
spartak
Ветеран

Придружио: 31 Дец 2003
Поруке: 2207
Локација: Beograd

ПорукаПослао: Пон Апр 08, 2013 8:25 am    Наслов: Одговорити са цитатом

Слажем се. То што је неки приватни трговац оружјем продао некоме нешто, није рефлексија односа наша два народа.

Мада, било би лепо да га ухвате и осуде на робију.
Velizar
Члан

Придружио: 29 Јун 2010
Поруке: 180

ПорукаПослао: Пон Апр 08, 2013 4:42 pm    Наслов: Одговорити са цитатом

То што је Русија продавала оружје Словенији и Хрватској у то доба је последица огромног хаоса у коме се налазила тада, а нарочито војни врх. Држава је постојала само на папиру и географски, али политички је била скоро мртва. Владало је безвалшће невиђених размера и тотални суноврат војске и државног врха. Дешавало се да су, са или без знања начелника команди поједних области, нестајала оклопна возила, стрељачко наоружање па чак неколико јуришних авиона и балистичких пројектила краћег домета. Ништа ме то не чуди и, као што неко рече, није то слика односа два народа.
Када је Русија како-тако стала мало на ноге после, то је престало. А шта ми да кажемо када смо продали Грузији стреле 2м и стрељачко наоружање са којим су оборили 1 а тешко оштетили други хеликоптер и снајперисти Грузије са нашим пушкама убили неколико десетина руских војника. Русија нас пре тога упозорила да то не радимо а и пружала нам је помоћ око КИМ-а колико је могла, слала хуманитарну помоћ... Колико год био против Путина лично мислим да би данас наша власт пре поновила исто него Путинова са Руске стране.
Назад на врх
Погледај профил корисника Пошаљи приватну поруку
Vid
Посланик

Придружио: 31 Дец 2002
Поруке: 5514

ПорукаПослао: Уто Апр 09, 2013 2:15 am    Наслов: Одговорити са цитатом

Оружје је бившим републикама највише продавала ЈНА, тако да немамо пуно разлога да критикујемо около.
Назад на врх
Погледај профил корисника Пошаљи приватну поруку Посети сајт аутора
dijasporac
Ветеран

Придружио: 09 Апр 2003
Поруке: 2408

ПорукаПослао: Уто Апр 09, 2013 5:58 am    Наслов: Одговорити са цитатом

Имамо. За себе знамо да смо говеда, али од Руса оочекујемо свеопшти спас. "Наша два народа" могу да се симпатишу до краја света и назад. Наше вође то никада конкретно нису потврдиле ни у једној стратешки важној причи за Србију. Ево и госн бокан се огласио поводом тога:
Sve vreme raznisljam, vec godinama: ZASTO RUSIJA I PATRIOTSKI ORIJENTISANE ORGANIZACIJE I INSTITUCIJE SKORO NISTA NE POKUSAVAJU I NE RADE U SRBIJI, cak ni u slucajevima koji bi morali da budu uzorni primer ovakve saradnje.
Recimo, casopis koji sam pokrenuo sa ambasadorom Konuzinom, "Rusija danas", koji su u rukama drzali i pohvalili i Medvedev i Putin nije profunkcionisao, cak ni do nivoa da neko od nas ode na par dana do Moskve na neke razgovore o strategiji i pespektivama ovako lepog i zanimljivog casopisa. Dugo sam mislio da sam ja licno razlog ovakve sudbine projekta - jer mi je Konuzin rekao da je dobio preko sto negativnih komentara, prituzbi, kleveta, zgrozenosti i protesta "zasto Bokan radi ovakav casopis" (ne znajuci pritom da sam ja licno projekat osmislio, pokrenuo i zatim ubedio Konuzina da me podrzi u tako necemu), pa je, kako mi je rekao: bio "sokiran" takvim reakcijama Rusiji naklonjenih nasih ljudi, vaznih u njihovom ocima.
Ali i kada sam ja izasao iz "Rusije danas" - sve je ostalo isto, pa se, vremenom,projekat i prakticno ugasio...
Slicno su prosli i Vladimir Medenica (koji je zasluzan za izdavanje stotina veoma vaznih ruskih knjiga a srpskom), Igor Gojkovic (prvi covek radija "Glas Rusije", koji je cak dobio i visoki orden od licno Medvedeva za svoje zasluge), Dragana Markovic (glavna urednica "Rusije danas" i moja najbliza saradnica na projektu), pa cak i Ivana Zigon (sa njenom gotovo nadljudskom energijom i decije-zanesenom posvecenoscu ruskoj stvari) nije uspela da mnogo uradi po tom pitanju...
Niko, ali BAS NIKO od srpskih ljudi naklonjenih ruskoj ideji i Rusiji nije uspeo da nadje ma kakav iole ozbiljniji prijem, a kamoli podrsku i pravo razumevanje na toj strani...
I pitam se zasto je to tako i dokle ce biti tako?
Da li je u pitanju nepaznja i nemar ili, mozda, ipak - svesna namera?
Muci me strashna dilema (koja, da se razumemo, nista ne menja u mom odnosu divljenja prema ruskoj kulturi i nepokolebljivoj opredeljenosti za svetlost sa Istoka) o tome sta se to zaista desava ispod vidljivog vrha ledenog brega odnosa zvanicne Rusije prema Srbiji i srpskim rusofilima i pravoslavnim slovenofilima?
I dokle ce sve to tako sljapkati u mestu?
Ponavljam, ja sve ovo pisem i ispovedam rukovodjen iskrenom zabrinitoscu i na osnovu licnog iskustva.
Da napomenem da sam, eto, kroz sve ove godine uvek izazivao neuporedivo veci, jasnije definisan i odredjeniji interes "na zapadnoj strani", nego kod nashe istocne brace, kod predstavnika zvanicne Rusije. Neverovatno, ali istinito.
Ovo sam prosto morao da napisem, jer postoji i ona uzasna mogucnost da su se, ne daj Boze, ponovo povukle granice neke nove Jalte (van ociju javnosti) po kojima je Srbija dodeljena i prepustena evro-americkoj interesnoj sferi...
Ako je to tako, onda neka nam je sam Bog u pomoci - jer udaramo glavom u nevidljivi zid za koji i ne znamo da postoji.
Moramo da razmisljamo i o toj opciji ako smo realno spremni na sve zamke ovozemaljske realnosti i ako vise volimo Srbiju od svojih slatkih snova.
Ipak, da zavrsim iz srca, a ne iz maglovitih predela racionalnih strepnji.
Mozda je sve ovo ipak samo uvod u jednu drugaciju, po nas mnogo bolju fazu rusko-srpskih odnosa?
Ko zna?
http://www.facebook.com/dragoslav.bokan/posts/10151523640669144
Vid
Посланик

Придружио: 31 Дец 2002
Поруке: 5514

ПорукаПослао: Уто Апр 09, 2013 10:47 am    Наслов: Одговорити са цитатом

Прва ствар је да се Руси никада и нигде озбиљно не баве параполитичким пројектима. У време најхладнијег рата нису помагали комунистичке и просовјетске социјалистичке партије по западноевропским државама, мада су неке од 2их (Италија, Француска, Португалија, Шпанија) у пар наврата реално конкурисале за власт.

Друга ствар је што је врло тешко очекивати да Русија угрожава своје односе са САД због државе која реално нема толики значај да би ти односи били озбиљније угрожени. При томе је посебна ставка чињеница да наша политика никада није била кнзистентна у иоле дужем периоду, односно да је из перспективе наших потенцијалних савезника врло нејасно шта би они требало д аподржавају. Ми смо рецимо једне године малтене војно улазили у БиХ да бисмо годину дана касније Републици Српској увели строже санкције него што су нама увеле УН. Из тог разлога верујем да се све нама пријатељске земље опредељују да нас принципијелно подржавају у оквирима заштите основних принципа међународног права
Назад на врх
Погледај профил корисника Пошаљи приватну поруку Посети сајт аутора
Ратник
Ветеран

Придружио: 25 Сеп 2005
Поруке: 1562

ПорукаПослао: Сре Апр 10, 2013 9:04 am    Наслов: Одговорити са цитатом

Шта ти је наш човек, он би и љубав да наплати, а кад му пропадне фикс идеја како ће руси да га финансирају доживотно, удри у кукњаву... Сведоци смо ових дана да се разни атлантистички агенти спавачи активирају, притиском на дугме из Вашингтона, са задатком да оцрне максимално Русију и спрече овај народ да прогледа, али је овај надмашио све остале својом маштовитошћу. Чуј "нова Јалта"! Стварно је надмашио себе.
Да је човек истински патриота каквим се представља, он би знао да ми другог пута немамо сем да се одупремо уништењу које нам је наменио нови светски поредак. Па постојала Русија или било који други потенцијални савезник на кугли земаљској или не.
Дарко
Члан

Придружио: 04 Јул 2012
Поруке: 177

ПорукаПослао: Сре Апр 10, 2013 10:28 am    Наслов: Одговорити са цитатом

Vid ::
При томе је посебна ставка чињеница да наша политика никада није била кнзистентна у иоле дужем периоду, односно да је из перспективе наших потенцијалних савезника врло нејасно шта би они требало д аподржавају.

А Руска је као конзистентна, до доласка Путина на власт нису знали ко пије а ко плаћа Very Happy
Назад на врх
Пејкан
Ветеран

Придружио: 08 Феб 2007
Поруке: 1301
Локација: Сварга

ПорукаПослао: Сре Апр 10, 2013 10:14 pm    Наслов: Одговорити са цитатом

Битно је у каквом је стању Русија сада. Поред свих проблема - нарочито корупције која лудује, Русија поред природних богатстава има одличан биланс јавних финансија - малу јавну потрошњу, мали дуг и мали дефицит ако га уопште има поред честог суфицита.

А те две ствари се већ сада, а поготово у наредном периоду итекако гледају када се говори о проспектима неке државе. Осим Новог Зеланда и Аустралије, ниједна земља ОЕЦД-а нема тако здраве јавне финансије и само је питање када ће да наступе циклуси пада и раста које нико неће моћи да контролише.
Kaiser Soze
Ветеран

ПорукаПослао: Чет Апр 11, 2013 1:13 am    Наслов: Одговорити са цитатом

"Друга ствар је што је врло тешко очекивати да Русија угрожава своје односе са САД због државе која реално нема толики значај да би ти односи били озбиљније угрожени" Vid

Sa SAD dakle nije problem da antagonizuje Rusiju zbog "beznacajne" drzave kakva je Srbija? Bokanova prica o novoj "Jalti" mozda i nije tako bezazlena...
Дарко
Члан

ПорукаПослао: Чет Апр 11, 2013 6:34 am    Наслов: Одговорити са цитатом

Пејкан ::
Битно је у каквом је стању Русија сада. Поред свих проблема - нарочито корупције која лудује, Русија поред природних богатстава има одличан биланс јавних финансија - малу јавну потрошњу, мали дуг и мали дефицит ако га уопште има поред честог суфицита.

Баш као што је била непосредно пред октобарску револуцију Wink
Назад на врх
Пејкан
Ветеран

Придружио: 08 Феб 2007
Поруке: 1301
Локација: Сварга

ПорукаПослао: Пет Апр 12, 2013 12:45 am    Наслов: Одговорити са цитатом

На грешкама се учи. Wink За сада, нови револуционари делују безидејно и импотентно. Wink Што се за 1905-у и 1917-у не може рећи...
Дарко
Члан

ПорукаПослао: Пет Апр 12, 2013 6:41 am    Наслов: Одговорити са цитатом

Пејкан ::
На грешкама се учи. Wink

Аха значи зато неће да мрдну прстом да нам помогну, да се не би поновио сценарио из Првог светског рата Very Happy
Назад на врх
Прикажи поруке из последњих:   
Напиши нову тему   Одговори на поруку    Српски Интернет парламент Форуми -> Најбоље дискусије Сва времена су GMT + 1 сат
Иди на страну Предходни  1, 2, 3 ... , 34, 35, 36  Следећи
Страна 35 од 36

Скочи на:  
Не можете писати нове теме у овом форуму
Не можете одговорити на теме у овом форуму
Не можете мењати ваше поруке у овом форуму
Не можете брисати ваше поруке у овом форуму
Не можете гласати у овом форуму