Српски Интернет парламент Форуми Српски Интернет парламент

FAQ/УпутствоFAQ/Упутство   ТражиТражи   Листа члановаЛиста чланова   Корисничке групеКорисничке групе   Региструј сеРегиструј се 
 Профил Профил    Провери приватне порукеПровери приватне поруке   ПриступиПриступи 

Поштовани посетиоци, да бисте остављали поруке на нашем форуму, претходно се морате регистровати. Хвала!

Ка бољем размевању појма Примордијалне Традиције
Иди на страну Предходни  1, 2, 3 ... , 15, 16, 17  Следећи

Напиши нову тему   Одговори на поруку    Српски Интернет парламент Форуми -> Најбоље дискусије
Погледај предходну тему :: Погледај следећу тему  
Аутор Порука
Марко Божић
Гост

ПорукаПослао: Пет Мар 20, 2009 3:40 pm    Наслов: Одговорити са цитатом

Цитат:
Змај лети, није везан за земљу, дакле соларно биће, аждаја не лети, негде чак живи у води - хтонско биће.

Да, баш тако. Додао бих само да у нашим народним веровањима жене често са змајевима зачињу велике јунаке; у неким предањима, то је случај са Обилићем, који је такође по другим предањима био побратим Змаја са Јастребца. У поменутој Легенди о Баш-Челику, Царевићи убијају аждахе које излазе из језера и секу им уши: најстарији једну, средњи две, а најмлађи три. (У скитској легенди коју прича Херодот, када су са неба пали плуг, јарам, секира и чинија, сви од злата, само је најмлађи син могао да их узме у руке - са прва два сина злато је почело жари чим би се приближили.)

Цитат:
Марко, муслимани (шиити) чекају скривеног Имама, који ће се појавити на крају времена када се буде повела коначна битка; жидови чекају Машијаха, који је из лозе Давидове (интересантно: [url]http://sr.wikipedia.org/wiki/Месијански_Јевреји[/url] ); будисти верују у последњег Буду - Маитреју; Заратустра је најављивао долазак „Живога“ односно Спаситеља, који ће се појавити на крају времена.

Од када сам прочитао ово, мало сам претражио по интернету, посебно у погледу Заратустре. Овај сегмент ми уопште није био познат и заиста је сјајан. Што се тиче шиита, ја сам мислио да они сматрају садашње имаме за инкарнације претходних имама, али изгледа да нисам добро скапирао оно што сам прочитао.
Назад на врх
Marko
Посланик

Придружио: 09 Јан 2005
Поруке: 454

ПорукаПослао: Пет Мар 20, 2009 5:16 pm    Наслов: Одговорити са цитатом

Прокоментарисаћу најпре нешто о односу Старог и Новог Завета, као и о првобитном закону који је Бог дао људима, па ћу се потом осврнути на још неке ствари.

Наиме, треба узети у обзир да је Бог човечанству даровао два универзална закона, која су као таква, намењена свим људима. Најпре, првобитни, најстарији закон, који није записан већ је уметнут људима у срце и савест. После људског пада, тај првобитни закон, више није био довољан, јер је наспрам себе имао огреховљену људску природу. Предхришћанске религије, мешавина су управо ове две супротстављене стихије, и стога (интегрално гледано) не представљају Истину. Дакле, био је потребан нови закон, који ће човечанству осветлити истину, као и циљ и смисао постојања.

Везано са новим (новозаветним) законом, било је потребно и оваплоћење, проповедање, страдање и Васкрсење Богочовека, који је на тај начин, нови закон потврдио својим примером, и човечанству отворио двери вечног живота. Грубо речено, реч је о анулирању Адамовог пада.
Првобитни закон и новозаветни закон се (као универзални закони) међусобно прожимају и допуњују.

За разлику од њих, старозасветни закон (у највећем свом делу) није универзалан, већ је био намењен само Јеврејима, услед њихове изабраности. А та изабраност се састојала у томе што су били одређени за заједницу у којој ће се Христос родити. Али та изабраност није плод њихиве врлине, напротив. Христос се родио међу њима, јер лекар лечи најпре најболеснијег. Стога, и када су Јевреји приметили разлику између новозаветне и старозаветне етике, Христос им је одговорио да је то због тврдоће њиховог срца. Дакле, старозаветни закон је у великој мери снисхођење јеврејској слабости (наравно са изузетком десет заповести и осталог што је потврђено у Новом Завету, те као такво има универзални карактер).
Иако се у предхишћанском периоду, Бог натприродно открио само Јеврејима а не и другим народима, нису само Јевреји познавали истинитог Бога. Узмимо у обзир да је Ноје имао општење са Богом, а његово потомство (постпотопско човечанство) наследило је знање о истинитом Богу. Временом је то знање бледило док није сасвим исчезло, али из књиге о Јову види се да је било људи који су и у то време имали исправно поимање Бога, што је свакако последица очувања предања адамовско-нојевског монотеизма . А треба напоменути и да је нејеврејски цар Мелхиседек, био првосвештеник истинитог Бога. Он је био већи и од јеврејског праоца Аврама, који га је као таквог и поштовао. Иначе, Црква сматра Мелхиседека (као цара и првосвештеника) Христовим праобразом.

Што се тиче православног светоотачког односа према старозаветном извештају о раној историји света и човека, ту је ствар јасна, тумачење је у основи углавном буквално. Ко себе сматра хришћанином, треба да верује у такво тумачење.
Као што има оних који старозаветну причу о едемском врту тумаче као последицу сећања на Хипербореју, тако и хришћанске апологете тумаче митове о идеалној прапостојбини код разних народа, као последицу знања њихових предака о изгубљеном Рају које је временом замагљено. Слично је и са осталим паралелама између Старог Завета и митских предања код разних народа.

Осим стварања света, мислим да књига Инка такође и потоп описује слично као Књига Постања, а такве ствари иду у прилог истинитости старозаветних извештаја о овим збивањима.

Што се тиче Аријевства и владике Николаја, он је Аријевце третирао као расу коју је Бог изабрао да буде главни носилац Хришћанства у свету. И народе ове расе, вредновао је у мери у којој су испуњавали дати задатак. Речи из Старог Завета у којима се говори о уласку синова Јафетових у шаторе Симове, тумачио је као најаву крштења беле расе.
У периоду нововековног отпадништва и настанка постхришћаске епохе у Европи, прижељкивао је крштавање Азијата који би као такви могли бити „свежа крв“ у духовно малаксалом телу (пост)хришћанског света. А посебно поштовање према Индији, гајио је и услед снажног печата аријевског наслеђа у овој азијској земљи.
dijasporac
Ветеран

Придружио: 09 Апр 2003
Поруке: 2408

ПорукаПослао: Пет Мар 20, 2009 6:55 pm    Наслов: Одговорити са цитатом

Marko ::
А треба напоменути и да је нејеврејски цар Мелхиседек, био првосвештеник истинитог Бога. Он је био већи и од јеврејског праоца Аврама, који га је као таквог и поштовао. Иначе, Црква сматра Мелхиседека (као цара и првосвештеника) Христовим праобразом.

Врло занимљиво, за ово први пут чујем. Можеш ли да упутиш на неки извор, књигу, било шта?
Marko
Посланик

ПорукаПослао: Пет Мар 20, 2009 7:13 pm    Наслов: Одговорити са цитатом

Погледај беседу у Прологу за 12/25 децембар:

http://svetosavlje.org/biblioteka/prolog/index.php?m=12&d=12&a=1&date=12-2008
Марко Божић
Гост

ПорукаПослао: Пет Мар 20, 2009 8:40 pm    Наслов: Одговорити са цитатом

У "Краљу Света", Генон тврди да је Мелхиседек заправо аријски Ману. Његово име, каже Свети апостол Павле, значи "цар правде", а цар Салимски значи цар мира. Генон напомиње да су то два атрибута "краља света". Апостол Павле даље каже, да је Мелхиседек "без оца, без матере, без рода, не имајући ни почетка данима, ни свршетка животу, а испоређен са сином Божијим, и остаје свештеник до вијека."

Затим, Генон: "Треба запазити да реч Салим, насупрот уобичајеном мишљењу, заправо никада није представљала град, него се, ако се узме у обзир симболичко име за Мелхиседеково боравиште, може сматрати еквивалентном термина 'Агарта'. [...] Јерусалим [...] врста видљиве слике правог Салима."

Генон каже: "Ако је Мелхиседек супериоран у односу на Аврама, то је зато што је и Бог Вишњи (Елион), који је Бог Мелхицедеков, исто тако супериоран у односу на 'Свемогућег' (Шадај) који је Бог Аврамов, јер прво од та два имена представља онај божански аспект који је узвишенији од другог." Ово се отприлике уклапа у оно што је приметио Кшатрија, да је јеврејски бог више племенски него Свевишњи.

Исто тако, само даље, он каже: "Ако се име Мелхицедек размотри у свом најужем смислу, атрибути својствени 'Цару Правде' јесу теразије и мач, а управо су то атрибути Михаила који се сматра Анђелом Страшног Суда."

Цитат:
Марко:
"Црква сматра Мелхиседека (као цара и првосвештеника) Христовим праобразом."

Шта ово конкретно значи?
Назад на врх
Marko
Посланик

ПорукаПослао: Пет Мар 20, 2009 11:04 pm    Наслов: Одговорити са цитатом

У време Аврама, Јевреји још нису ни постојали. Он им је праотац и њему се открио Бог чији је Мелхиседек већ био свештеник. Дакле, Аврам и Мелхиседек су служили истом (истинитом) Богу.

Читао сам "Краља Света", и занимљиво је да Генон управо у Мелхиседековом благосиљању Аврама, види тачку спајања примордијалне традиције са старозаветном.

Што се тиче поређења са аријевским Мануом, иако је неизвесно порекло Мелхиседека, постоје међу хришћанима тврдње да је он потомак Јафета - зачетника беле расе.

Реч "праобраз" значи, најава, праслика нечега или некога. Као што је на пример боравак Светог пророка Јоне три дана у утроби кита и потоњи излазак, праслика Христовог телесног пребивања у гробу и потоњег Васкрса. Или као што је небески хлеб, мана којом је Бог хранио Јевреје у пустињи, праобраз Светог Причешћа. Или као што је прелазак Црвеног мора, праобраз крштења.

Сам термин је настао у хеленској философији, (Платон таквим термином означава везу између објеката видљивог света и вечних идеја), а рани Свети Оци, имали су и богато светско образовање, те су знања из философије, логике и реторике користили при својим богословским формулацијама. Били су и подстакнути да у старозаветним догађајима проналазе праслике новозаветних, утолико више што и Сам Христос у Јеванђељу указује на такве старозаветне најаве. А такође Христос у Јеванђељу својим четрдесетодневним постом у пустињи, чини праобраз васкршњег поста.

Дакле, Мелхиседека који је цар и свештеник и који износи хлеб и вино благословећи Аврама, Црква још од апостолских времена препознаје као најаву Христовог доласка.
Marko
Посланик

ПорукаПослао: Нед Мар 22, 2009 12:51 pm    Наслов: Одговорити са цитатом

Ево шта Свети владика Николај пише о првобитном закону:

"Најстарији Божји закон није био писан. Он је упечаћен у људска срца и савести, као што каже св. апостол Павле о незнабошцима, који иако „не имајући закона, сами од себе чине што је по закону; они не имајући закона сами су себи закон", наиме, „закон је написан у њиховим срцима, будући да им савест сведочи" (Рим. I, 19—20; II, 14—15).

Овај најстарији написани закон је општи за све потомство Адамово. Он је такође преношен усмено са генерације на генерацију преко праотаца и сачуван је као Свето предање кроз многе векове.

Али непрестаним утицајем Сатане и због људске изопачености, овај основни и природни закон је ишчезавао из људских срца."

Neba
Посланик

Придружио: 08 Феб 2005
Поруке: 2657
Локација: Србија

ПорукаПослао: Уто Мар 24, 2009 1:19 pm    Наслов: Одговорити са цитатом

Kako glasi taj osnovni, prvobitni zakon?
Marko
Посланик

ПорукаПослао: Уто Мар 24, 2009 1:56 pm    Наслов: Одговорити са цитатом

Тај закон није оличен у некој конкретној заповест која има тачну формулацију. Он пре свега подразумева етику проистеклу из људске боголикости, односно савести. Из људског понашања у складу са таквом етиком, таложили су се одређени закључци и знања, који су се преносили са колена на колено.
Neba
Посланик

ПорукаПослао: Нед Мај 17, 2009 6:37 pm    Наслов: Одговорити са цитатом

Нашао сам један број стрипа ''Марти Мистерија'' који се бави Примордијалном Традицијом. Smile Окачићу кад стигнем...

Ево малог исечка, две странице...

Назад на врх
Погледај профил корисника Пошаљи приватну поруку
Neba
Посланик

ПорукаПослао: Пон Авг 17, 2009 11:34 am    Наслов: Одговорити са цитатом

Evo malo lakseg stiva na ovu temu. Smile

Strip - Marti Misterija ''Agarta''

http://www.speedyshare.com/964788804.html

http://www.speedyshare.com/425720607.html

http://www.speedyshare.com/644912534.html

U drugom nastavku je glavni deo price, dok je prvi samo neka vrsta uvoda. Ljubitelje stripa, kao i one koje interesuje ova tema, ovo mozda moze zanimati. Wink
Назад на врх
Hektor
Посланик

Придружио: 01 Сеп 2004
Поруке: 2120
Локација: Нови Сад

ПорукаПослао: Пон Авг 17, 2009 1:00 pm    Наслов: Одговорити са цитатом

Колико се митске приче о Светом Гралу помињу у Традицији?

Питам због овог текста Владимира Димитријевића о светом гралу. Помиње и Генона ту.

http://www.vidovdan.org/arhiva/article2115.html
Neba
Посланик

ПорукаПослао: Пет Авг 21, 2009 1:33 pm    Наслов: Одговорити са цитатом

Evola je napisao knjigu ''Misterija grala'', koja je prevedena i na srpski, ali je nisam procitao pa ne mogu nista veise reci.
Neba
Посланик

ПорукаПослао: Суб Авг 22, 2009 1:09 pm    Наслов: Одговорити са цитатом

Hektore, zasto si izbrisao svoju poruku?
Марко Божић
Гост

ПорукаПослао: Пон Нов 02, 2009 10:17 pm    Наслов: Одговорити са цитатом

Већ месецима сам у тињајућем полету што се тиче моје личне тезе о истом пореклу легенде о Гралу и словенском термину за Краља/Крала. Фасцинира ме сличност тих појмова, и спољашња (звучна) и унутрашња. Никада ми није била блиска хипотеза да је порекло "краља" од Карла Великог; ако јесте, како то да нигде у западној Европи није ухватила корена? Барем да је тако било међу потомцима дотичног, који се и јесу гложили око наследства тронова, и који би управо на тај начин себи давали за право: зар није управо то био случај у Римском Царству, где је Кајсар постала титула чија је секундарна улога (она најочигледнија површном уму) управо имала функцију да обезбеди право на престол?

Ако је Грал посуда у коју је скупљена Христова крв, није ли онда можда Краљ сам "посуда" у којој се налази крв по Божијој вољи изабрана да влада народима? Није ли интересантна сарматска теза о пореклу краља Артура, који је у Британији трагач за Гралом? Не тврдим да је Грал/Крал одувек имао то значење, али није ли могуће да се радило заиста о посуди у коју је смештана света течност сома/хаома, у неким каснијим, пост-ведским временима, и која је у хришћанској мистици у другој половини првог тисуштлећа добила додатну симболику и на крају попунила празнину у владарским титулама (након што је Рас престао да означава свештеног Краља и постао пуки назив за престолницу, Кнез остао истог значења, а Цар - и до тада онај који влада над другим Расима и Кнежевима - постао синоним за ромејског Василевса/Императора, који може на свету бити само један, као што је један Бог на Небу), као симбол Небеског легитимитета?

Можда је то далекосежна хипотеза и можда у њој има превише "можда". Посветићу се њој.
Назад на врх
Vid
Посланик

Придружио: 31 Дец 2002
Поруке: 5514
Локација: Београд

ПорукаПослао: Пет Сеп 24, 2010 5:12 pm    Наслов: Одговорити са цитатом

Градац је напокон објавио "Побуну против модерног света", фундаментално дело Јулијуса Еволе.
Назад на врх
Погледај профил корисника Пошаљи приватну поруку Посети сајт аутора
Vitez_BG
Члан

Придружио: 16 Мар 2006
Поруке: 380

ПорукаПослао: Пет Сеп 24, 2010 5:51 pm    Наслов: Одговорити са цитатом

Да ли знаш у којим београдским књижарама се може купити?
Коме могу да се молим?
Против кога да се борим?
Вуци су гладни око нас....
Назад на врх
Neba
Посланик

ПорукаПослао: Пет Сеп 24, 2010 5:57 pm    Наслов: Одговорити са цитатом

Видео сам пре месец, два да су објавили. Витеже, можеш је наћи у (веома доброј) књижари "Плави круг" која се налази на углу Таковске и Мајке Јевросиме, преко пута РТС-а.
Vitez_BG
Члан

Придружио: 16 Мар 2006
Поруке: 380

ПорукаПослао: Пет Сеп 24, 2010 6:21 pm    Наслов: Одговорити са цитатом

Хвала Небо, сутра ћу похитати тамо Smile
Коме могу да се молим?
Против кога да се борим?
Вуци су гладни око нас....
Назад на врх
Vid
Посланик

Придружио: 31 Дец 2002
Поруке: 5514
Локација: Београд

ПорукаПослао: Суб Сеп 25, 2010 12:20 pm    Наслов: Одговорити са цитатом

Имаје и у Платоу. Ту сам видео и примерак Геноновог "Мрачног доба", кога нема већ двадесетак година. Да ли су га поново издали или шта већ. Обе књиге су иначе у издању "Алеф", Градац.
Назад на врх
Погледај профил корисника Пошаљи приватну поруку Посети сајт аутора
Прикажи поруке из последњих:   
Напиши нову тему   Одговори на поруку    Српски Интернет парламент Форуми -> Најбоље дискусије Сва времена су GMT + 1 сат
Иди на страну Предходни  1, 2, 3 ... , 15, 16, 17  Следећи
Страна 16 од 17

Скочи на:  
Не можете писати нове теме у овом форуму
Не можете одговорити на теме у овом форуму
Не можете мењати ваше поруке у овом форуму
Не можете брисати ваше поруке у овом форуму
Не можете гласати у овом форуму