Српски Интернет парламент Форуми Српски Интернет парламент

FAQ/УпутствоFAQ/Упутство   ТражиТражи   Листа члановаЛиста чланова   Корисничке групеКорисничке групе   Региструј сеРегиструј се 
 Профил Профил    Провери приватне порукеПровери приватне поруке   ПриступиПриступи 

Поштовани посетиоци, да бисте остављали поруке на нашем форуму, претходно се морате регистровати. Хвала!

Библиотека светосавског националисте
Иди на страну 1, 2, 3 ... 18, 19, 20  Следећи

Напиши нову тему   Одговори на поруку    Српски Интернет парламент Форуми -> Читаоница
Погледај предходну тему :: Погледај следећу тему  
Аутор Порука
Nemanja M
Гост

ПорукаПослао: Нед Јул 24, 2005 10:25 am    Наслов: Библиотека светосавског националисте Одговорити са цитатом

Волео бих да ми дате ваше мишљење, који су то наслови и аутори који се обавезно морају наћи у библиотеци једног светосавског националисте, десничара, револуционара...?
Значи од оних основних, односно највећих, до најситнијих финеса, тј. до оних које су битне због једне реченице односно мисли.
Назад на врх
VoiD
Посланик

Придружио: 30 Дец 2002
Поруке: 4795

ПорукаПослао: Нед Јул 24, 2005 11:48 am    Наслов: Одговорити са цитатом

Прегледај Читаоницу, ту се говорило о многим књигама. У Најбољим дискусијама имаш целе спискове са предлозима (сећам се једног Видовог у теми "Скинхед је демократска болест").
Назад на врх
Погледај профил корисника Пошаљи приватну поруку Пошаљи Е-маил Посети сајт аутора
Nemanja M
Гост

ПорукаПослао: Нед Јул 24, 2005 12:25 pm    Наслов: Одговорити са цитатом

а ок, пропустио сам тему. Идеја ми је била да се на једном месту сакупе предлози свих заинтересованих.
Назад на врх
Vid
Посланик

Придружио: 31 Дец 2002
Поруке: 5514
Локација: Београд

ПорукаПослао: Нед Јул 24, 2005 7:35 pm    Наслов: Одговорити са цитатом

Добро, ово је тема с којом смо својевремено отворили Читаоницу, што не значи да не можемо да је повремено обнављамо. Списак обевезне литературе је свакако дуг. Дакле, укључите се са својим предлозима (ја ћу мало касније).
Назад на врх
Погледај профил корисника Пошаљи приватну поруку Посети сајт аутора
njemen
Посланик

Придружио: 05 Јан 2003
Поруке: 4271

ПорукаПослао: Нед Јул 24, 2005 8:05 pm    Наслов: Одговорити са цитатом

Прва књига која ми увек падне на памет када су ови разговори у питању је "Филозофија неједнакости" од Берђајева.
Neba
Посланик

Придружио: 08 Феб 2005
Поруке: 2657
Локација: Србија

ПорукаПослао: Пон Јул 25, 2005 12:25 pm    Наслов: Одговорити са цитатом

Ја бих под број један ставио српске народне јуначке песме, односоно епску поезију. То треба да читају и млади и стари.

www.tvorac-grada.com/junacke/parcijalno/main.html

Иначе, ја бих променио наслов у Библиотека срп(б)ског националисте. Покојни Драгош Калајић је био српски националиста, али не и православац ( био је православац у једном посебном смислу, како он то објашњава, или тачније један ог главних јунака романа, у "Српској деци царства", али да не скрећем са теме), а неке његове књиге бих обавезно уврстио у обавезно штиво сваког српског десничара и националисте.

Последњи изменио Neba дана Нед Авг 07, 2005 1:09 pm. измењено укупно 1 пута
Назад на врх
Погледај профил корисника Пошаљи приватну поруку
Hektor
Посланик

Придружио: 01 Сеп 2004
Поруке: 2120
Локација: Нови Сад

ПорукаПослао: Пон Јул 25, 2005 12:39 pm    Наслов: Одговорити са цитатом

Ја нисам начитан као неки овде, али мислим да се Свети владика Николај подразумева и да њега не треба посебно наглашавати.

Ја бих ти рецимо препоручио Константина Леонтјева, посебно његово дело: "Византизам и словенство" (предвидео будућу европску федеративну републику у другој половини 19. века !) , а може и било шта друго (рецимо есеј "Просечни европљанин као идеал и оруђе свеопштег разарања"). Иван Иљин је такође добар.

њемен ::
Прва књига која ми увек падне на памет када су ови разговори у питању је "Филозофија неједнакости" од Берђајева.

Е сад знам шта ћу прво да читам од Берђајева, хвала на препоруци!
VoiD
Посланик

ПорукаПослао: Пон Јул 25, 2005 3:25 pm    Наслов: Одговорити са цитатом

Hektor ::
Иван Иљин је такође добар.

"О супротстављању злу силом"
(Теранда, враћај књигу!)
Назад на врх
Погледај профил корисника Пошаљи приватну поруку Пошаљи Е-маил Посети сајт аутора
Nemanja M
Гост

ПорукаПослао: Сре Јул 27, 2005 11:14 am    Наслов: Одговорити са цитатом

Neba ::
Ја бих под број један ставио српске народне јуначке песме, односоно епску поезију. То треба да читају и млади и стари.

www.tvorac-grada.com/junacke/parcijalno/main.html

Иначе, ја бих променио наслов у Библиотека срп(б)ског националисте. Покојни Драгош Калајић је био српски националиста, али не и православац ( био је православац у једном посебном смислу, како он то објашњава у "Српској деци царства", али да не скрећем са теме), а неке његове књиге бих обавезно уврстио у обавезно штиво сваког српског десничара и националисте.

Слажем се за поезију, и не само за епску, него сва наша поезија.
Што се тиче другог дела поруке, баш зато сам у објашњењу проширио мало листу.
Назад на врх
bal eryr
Члан

Придружио: 11 Окт 2004
Поруке: 284

ПорукаПослао: Сре Јул 27, 2005 10:54 pm    Наслов: Одговорити са цитатом

За почетак:

Свети Никодим Агиорит, Невидљива борба
Свети владика Николај, Национализам Светог Саве/Србски народ као теодул
Небојша М. Крстић, Победити или нестати
Nemanja M
Гост

ПорукаПослао: Чет Јул 28, 2005 1:47 am    Наслов: Одговорити са цитатом

Рекао бих још и то да, по мом мишљењу, светосавски националиста мора читати и "не-идеолошке" књиге како би био управо светосавски националиста. Првенствено мислим на теолошку и историјску литературу.

"Житија Светих",
"Православни Катихизис"- Свети Филарет Московски,
"За историју наших дана"- Бошко Костић,
итд.

Што се идеологија и философије тиче, свакако: Димитрије Љотић ("Сабрана Дела"), Кодреану ("Мојим Легионарима"), Ниче ("Тако је говорио Заратустра"), итд.

Битни су и часописи где бих издвојио Збиљу.

Ово су само неки предлози који ми сада падоше на памет. Ајмо даље.
Назад на врх
udaj
Члан

Придружио: 10 Апр 2005
Поруке: 117

ПорукаПослао: Чет Јул 28, 2005 10:28 am    Наслов: Одговорити са цитатом

upravo chitam "Mojim Legionarima" od Kodreanua. mom odushevljenju nema kraja
Neba
Посланик

Придружио: 08 Феб 2005
Поруке: 2657

ПорукаПослао: Сре Авг 17, 2005 10:35 pm    Наслов: Одговорити са цитатом

Штета што је ова дискусија замрла. Могао би још неко да предложи или препоручи неку књигу.
----------------------------------
Поставио бих још 2 питања везана за ову тему:

1.Које филозофе, односно филозофске књиге би требао да прочита сваки националиста? Ево ја ћу први предложити Платонову ''Државу'' у којој (између осталог)Платон кроз Сократа описује различите облике државног уређења и описује како настаје демократија и какав је демократски тип човека. Наравно има ту још много, много других ствари (о васпитању омладине,о Идејама, ''путовању'' бесмртне душе после телесне смрти итд.итд.) ''Држава''(Политеиа) је Платоново најзначајније дело ( о којем сам написао и један краћи семинарски рад). Ипак, филозофске (или философске, како је правилније?) књиге нисам пуно читао, па шта све треба прочитати из те области?

2.питање је много теже: који је значај филозофије данас за човека, а пре свега за национално свесног Србина, односно патриоту (националисту, како ко воли)?
Назад на врх
Vid
Посланик

ПорукаПослао: Сре Авг 17, 2005 11:32 pm    Наслов: Одговорити са цитатом

Уколико је списак дела строго ограничен светосавским национализмом, онда ту нема шта посебно да се дода. Међутим, ако пођемо од тога да и светосавски националисти треба да своје идеолошко образовање поткрепљују увидом у дела других, значајних и сродних идеолошких праваца, историје и филозофије, онда бих свакако препоручио читање следећих аутора (искључиво из сопствене библиотеке):

Гери Ален, Смиља Аврамов, Иво Андрић, Јакоб Беме, Николај Берђајев, Едмунд Берк, Драгослав Бокан, о. Сергиј Булгаков, Ото Вајнингер, Александар дел Вал, вл. Николај Велимировић, Владимир Велмар-Јанковић, Ребека Вест, Владимир Волков, Рене Генон, Зоран Глушчевић, Николај Ј. Данилевски, Фјодор М. Достојевски, Јован Дучић, Александар Дугин, Владимир Дворниковић, Веселин Ђуретић, Михаило Ђурић, Милош Н. Ђурић, Ратибор М. Ђурђевић, Миро Главуртић, Мајстер Екхарт, Милорад Екмечић, Мирча Елијаде, Ралф Еперсон, Јулијус Евола, Драгољуб Живојиновић, Иван Иљин, еп. Атанасије Јефтић, Ернст Јингер, Слободан Јовановић, К.Г. Јунг, Драгош Калајић, Владимир Карић, Томас Карлајл, Милош Кнежевић, Лазо М. Костић, Станислав Краков, Бранко Кукић, Константин Леонтјев, Миливоје Левков, Конрад Лоренц, Богдан Лубардић, Димитрије Љотић, Николо Макиавели, Владимир Максимовић, Курцио Малапарте, Марко С. Марковић, Никола Милошевић, Томас Молнар, Љуба Ненадовић, прота Матеја Ненадовић, Фридрих Ниче, Виктор Новак, Хосе Ортега И Гасет, Ђовани Папини, Никола Пашић, Радмило Петровић, о. Јустин Поповић, Жељко Познановић, Богдан Радица, Еразмо Ротердамски, о. Серафим Роуз, Павел Рудјаков, Дени де Ружмон, Момчило Селић, Луције Анеј Сенека, Мигел Серано, Емил Сиоран, Ђоко Слијепчевић, Владимир Соловјов, Евгеније В. Спекторски, Драгослав Срејовић, Милан Стојадиновић, Владимир Стојанчевић, Трајан Стојановић, Тома Кемпијски, Хенри Дејвид Торо, Мартин Хајдегер, Вернер Хајзенберг, Бела Хамваш, Семјуел Хантингтон, Адолф Хитлер, Јохан Хуицинга, Стефан Цвајг, Јован Цвијић, Милош Црњански, Веселин Чајкановић, Ернесто Че Гевара, Ноам Чомски, Васа Чубриловић, Игор Шафаревич, Карл Шмит, Артур Шопенхауер, Освалд Шпенглер.

Списак дела би већ био подужи. Уколико некога интересује неко до поменутих аутора, покушаћу да помогнем, а ту је и www.plato.co.yu преко кога се можете обавестити шта од појединих аутора може да се нађе по књижарама.

Последњи изменио Vid дана Чет Авг 18, 2005 9:35 am. измењено укупно 1 пута
Назад на врх
njemen
Посланик

Придружио: 05 Јан 2003
Поруке: 4271

ПорукаПослао: Сре Авг 17, 2005 11:41 pm    Наслов: Одговорити са цитатом

Јел ти овај списак по принципу copy/paste, или си свако име ти написао и свако препоручујеш за читање!?
Nemanja M
Гост

ПорукаПослао: Чет Авг 18, 2005 4:40 am    Наслов: Одговорити са цитатом

Very Happy То сам и ја хтео да питам. Не баш већину, али добар део ових аутора сам читао. Владимира Велмара сам тражио и тражио, али одавде је баш тешко наћи било шта о њему, камо ли од њега. Има ли неко некакву идеју, а може и краћа прича о њему самом?! Wink
Назад на врх
Kshatriya
Посланик

Поруке: 2686
Локација: Beograd

ПорукаПослао: Чет Авг 18, 2005 7:52 am    Наслов: Одговорити са цитатом

Ово је врло важно питање, да би се само набацали наслови и аутори.

Пример (који увек наводим): када сам пре једно 10-так година (ау ал лети време) прочитао Генонову Симболику Крста, није ми било ама баш ништа јасно. У међувремену сам прочитао гомиле других књига, па ми је сад Генон питак.

Хоћу да кажем нису све књиге за све људе и сваком тренутку. Неко можда има мало предзнања, неком можда више лежи философија и теологија, а неком политичка теорија и историја (мада би требало све да се зна).

Дакле, Вид, ако хоћеш, направи две-три секције и поређај ауторе по "тежини". Поређао би ја али нисам доста тога прочитао. Нпр.

Традиција: вл. Николај Велимировић > Драгослав Бокан > Мирча Елијаде > Александар Дугин > Рене Генон > Јакоб Беме

Историја: ...

Политичка философија: ...
Назад на врх
Vid
Посланик

ПорукаПослао: Чет Авг 18, 2005 11:53 am    Наслов: Одговорити са цитатом

Тешко је одговорити захтеву да се свеобухватно препоручи литература у тако широким областима какве су Традиција, историја, политичка теорија, геополитика, хришћанска мисао...

Одличан почетак су Боканови Огњени љиљани, у којима просечан читалац можда неће успети да чита између редова, али ће (из Додатка поготово) моћи да покупи све препоруке (књижевност, филм, сликарство). Наравно, Калајићеви текстови су такође неисцрпан извор препорука. Ту је и Хамвашев есеј Сто књига.

Дакле, ако би мени запала улога да неком млађем светосавском националисти препоручим литературу којом би проширио своје видике и своја знања, отприлике би то изгледало отприлике овако:

Историја – област која се мора познавати да би се разумела садашњост. Ја морам да признам да се, иако сам историју волео у школи, не могу похвалити незнамкаквим читалачким стажом. Оно што знам је да је и даље она Историја Срба од Јиричека најцењенија. Препоручио бих и путописе по нашим крајевима, јер се из њих да много тога видети, а моја препорука су Ребека Вест Црно јагње и сиви соко, Александар Ф. Гиљфердинг Путовање по Херцеговини, Босни и Старој Србији, Љуба Ненадовић О Црногорцима... Такође је и мемоарска грађа одличан извор. Рецимо да су Моје успомене Живојина Мишића, Ни рат ни пакт Милана Стојадиновића или Мемоари Краља Николе и исто названа сећања проте Матеје Ненадовића непогрешив избор.

Хришћанство – Ако пођемо од тога да смо већ какви такви хришћани, своја трагања за решењима питања духа потражићемо пре свега међу светим оцима Православне цркве, од којих су нама најближи наши: Николај Велимировић и Јустин Поповић. Ни за ову област нисам баш најкомпетентнији, мада сам доста прочитао. Задржаћу се на препоруци тек две танке књижице Светосавље Јустина Поповића и Хришћанска етика Евгенија В. Спекторког. Увек треба обратити пажњу и на текстове и коментаре др. Жарка Видовића.

Књижевност – када је реч о романима или приповеткама ту би прича била подугачка. Задржаћемо се код оне књижевности која представља добар извор када су у питању историја, политичка или филозофска мисао, а све обавијено у врхунску уметничку обланду. Никако не пропустите Тарас Буљба Николаја Гогоља, De profundis Оскара Вајлда, Кожа и Kaputt Малапартеа, Валден Тороа, Врли Нови свет Хакслија, Рекламократија Фредерика Пола, Живот човека на Балкану Станислава Кракова, Изгон и Тарин луг Моме Селића, Космотворац Калајића, Ја, Едичка Лимонова... Наравно, овде сам имао у виду тек она дела која можда нису општеприхваћена, што не значи да не треба читати и Карл Маја, Марк Твена, Достојевског, Булгакова, Сјенкјевича, Ремарка, Буковског, Хесеа, Црњанског, Капора, Лалића, Раблеа, Мајлера, Мишиму...

Филозофија – нећу вам ништа посебно препоручити с обзиром да сам давно одустао од читања онога што називамо "чистом филозофијом". Рецимо да по мом суду ипак вреди читати Платона, Ничеа, Канта...

Традиција – Када је реч о Традицији можемо говорити о оним делима која су извор традиције и о Учитељима Традиције. С првима ствар иде теже. Треба заиста бити образован и интуитиван па разумети рецимо Бардо тодол, Лао Цеа, Ардавирафнаме, Упанишаде, Махабхарату, Еп о Гилгамешу, Табулу смарагдину, Хагакуре ...
Због тога су ту Учитељи традиције, пре свих Генон, Евола и Хамваш да нам повежу покидане нити те једне велике целине.
По мени са упознавањем традициске мисли најбоље је почети с часописом Наше Идеје, па онда директно с Геноном (Мрачно доба), прећи на Хамваша (Scientia sacra), вратити се Калајићу (Мапа (анти)утопија), након чега може да се чита све од Генона, Хамваша, Еволе, Елијадеа (фундаментално дело је Историја веровања и религијских идеја 1-3), Дугина (Ново хиперборејско откровење), де Ружмона, Ортеге и Гасета, Берђајева (препоручио бих Смисао историје), Соловјева ... па све опет у круг.

Ту су немачки средњевековни хришћански мистици, попут Јакоба Бемеа, Парацелзуса и Мајстера Екхарта који су мистичним сазнањима дошли на позиције блиске традицијским ауторима. То је међутим изузетно тешка литература. Бемеом су били надахнути и руски мислиоци Берђајев и Соловјев, па можда није лош почетак с делом Јакоб Беме Берђајева и Николај Берђајев Богдана Лубардића, као и већ поменутим Хамвашем (који своја сазнања добрим делом дугује Бемеу). Инетересантан је и зборник Празнина, Ништавило, Бездан (Градац, Чачак) у коме има и Бемеа, Циглера, Хајдегера...

Српска митологија и карактерологија – У сваком случају не можемо заобићи великане попут Веселина Чајкановића (најбитније: Мит и религија у Срба), Цвијића, Дворниковића (Карактерологија Југословена), Лазу М. Костића... тако да им овде уступам цело поглавље.
У овој области имамо небројено дела и аутора. Верујем да не постоји озбиљнији српски мислилац који се није дотакао анализе нас самих кроз време и простор, анализирајући наше митове и карактере.

(Гео)политичка теорија и анализа – Овде је свакако добро поћи од Калајића и његових геополитичких и културолошких есеја (Смак света, Америчко зло, Русија устаје, Издана Европа, Европска идеологија). Препоручио бих и Пропаст Запада Освалда Шпенглера, Русија и Европа Данилевског, Исламизам и САД Алексадра дел Вала, Ноама Чомског, разговоре Богдана Радице обједињене у делу Агонија Ебропе, Де Ружмона, обавезно Конрада Лоренца и Осам смртних грехова цивилизованог човечанства, литературу о Францускох револуцији о којој је било речи у посебној теми (Де Местр, Едмунд Берк, Де Токвил...), зборнике Све сфере зевере и Тајна Балкана (издање СКЦ), Дугина, Хантингтона, Бжежинског, Томаса Молнара (Амерканологија и Либерална хегемонија), Љотића, Марка С. Марковића, Русофобија Игора Шафаревича, Византизам и словенство Леонтјева, Ивана Иљина, Дучића, Српска идеја Познановића, Извор и смисао руског комунизма Берђајева, Владалац Макијавелија, Техника државног удара Малапартеа, Милоша Кнежевића, Селићеву Страву, Смиљу Аврамов и њен Постхеројски рат Запада против Југославије, Слободана Јовановића свакако ... Мислим, ко би се свега сетио. Наведено нема наравно никакав логички редослед, као што се и да видети.

Последњи пут изменио Vid дана Чет Авг 18, 2005 5:53 pm. изменио укупно 2 пута.
Назад на врх
VoiD
Посланик

ПорукаПослао: Чет Авг 18, 2005 12:38 pm    Наслов: Одговорити са цитатом

... и наравно зборник Глас деснице ... Laughing Laughing
Назад на врх
Kshatriya
Посланик

Поруке: 2686
Локација: Beograd

ПорукаПослао: Чет Авг 18, 2005 12:50 pm    Наслов: Одговорити са цитатом

Одлично Вид! То сам мислио.
Назад на врх
Прикажи поруке из последњих:   
Напиши нову тему   Одговори на поруку    Српски Интернет парламент Форуми -> Читаоница Сва времена су GMT + 1 сат
Иди на страну 1, 2, 3 ... 18, 19, 20  Следећи
Страна 1 од 20

Скочи на:  
Не можете писати нове теме у овом форуму
Не можете одговорити на теме у овом форуму
Не можете мењати ваше поруке у овом форуму
Не можете брисати ваше поруке у овом форуму
Не можете гласати у овом форуму